Středočeská firma roku vyváží endoprotézy do Evropy i Asie. Vítězný živnostník vyrábí šperky s příběhem | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Středočeská firma roku vyváží endoprotézy do Evropy i Asie. Vítězný živnostník vyrábí šperky s příběhem

Středočeská firma roku vyváží endoprotézy do Evropy i Asie. Vítězný živnostník vyrábí šperky s příběhem

27.10.2016 byznys.ihned.cz str. 00

Titul Firma roku ve středních Čechách získal výrobce kloubních náhrad Beznoska.

Středočeským živnostníkem roku se stal šperkař David Lomos.

Cenu Odpovědná firma roku si z krajského kola soutěže odnesla společnost Colsys.

První šperky začal David Lomos tvořit už ve 12 letech. Dnes se za ním sjíždějí zákazníci z celé republiky i ze zahraničí, aby mu vyprávěli své příběhy, které zručný řemeslník přetavuje do klenotů, jež v běžném zlatnictví nenajdete. Jedněm klientům například dělal snubní prsteny, do kterých zakomponoval dřevo ze stromu, pod kterým počali dítě. Unikátní zakázková výroba šperků mu vynesla titul středočeského živnostníka roku.

K řemeslu ho podle jeho vlastních slov inspiroval dědeček, kterého považuje za renesančního člověka. "V mém podnikání mě zásadně ovlivnil, ačkoliv jsem ho osobně nezažil. Jako malý jsem našel jeho pozůstalost, rozebíral jsem stará rádia, která stavěl, hrál jsem si s loutkovým divadlem, které vyrobil, a postupně jsem začal z těchto starých materiálů vyrábět své první šperky," líčí Lomos.

První skutečné klenoty přišly až se studiem pasířského řemesla, které se zabývá zpracováním barevných kovů. Už v té době budoucí živnostník tušil, že šperky se pro něj stanou náplní života. Rozhodl se proto pokračovat studiem šperkařství na umělecké škole a vyučit se zlatníkem na škole uměleckých řemesel.

Živnostníkem roku na Olomoucku je levandulový farmář. Krajskou firmou roku se stal výrobce pražených oříšků - čtěte ZDE

V roce 2000 si v Roztokách u Prahy založil vlastní šperkařský ateliér Daloo Design, který se zabývá především výrobou šperků na zakázku. "Dělám hlavně zásnubní a snubní prsteny. Ty tvoří 80 procent mé produkce. Pro řadu lidí je to nejdůležitější předmět, který si v životě pořizují, a vkládají tak do mě velkou důvěru," říká Lomos.

živnostník roku Středočeského kraje

1. David Lomos - zakázková výroba šperků (Roztoky)

2. Patrik Šimůnek - provozování divadla (Dobrovice)

3. Alena Kramešová Křížková - výroba tradičního kvasového chleba a domácího pečiva (Křepenice)

S klienty tráví společným vymýšlením návrhů klidně i dvě hodiny. "Snažím se odlišit v dnešní přetechnizované době, kdy jsme zahrnováni anonymními výrobky bez příběhu. Osobní přístup k zákazníkům se mi vrací v podobě referencí, které lákají další klienty. V podstatě tak nemusím investovat do marketingu a zájem je pořád velký," tvrdí živnostník.

Ve své tvorbě rád kombinuje nejrůznější materiály. Kromě kovů vyrábí také ze dřeva, smaltu, akrylu či silikonu. "Tvořit se dá ze všeho. Využívám i high-tech materiály a zákazníci si klidně můžou přinést i nějaký předmět po babičce, který by rádi do šperku zakomponovali," říká živnostník.

"Je to podnikatelský příběh, který má v sobě všechno: vášeň pro řemeslo, vztah k tradici i vizi originality a neustálého rozvoje," okomentoval porotce soutěže Živnostník roku Leoš Nekula z České spořitelny.

Mezi firmami zvítězily špičkové kloubní náhrady s dlouholetou tradicí

Firmou roku Středočeského kraje se pro rok 2016 stala společnost Beznoska, která je výrobcem kloubních náhrad pro lidské i psí pacienty. Firma, jež patří mezi špičku ve svém oboru, vyrostla z odkazu bývalého hutního kolosu Poldi Kladno.

"Můj dědeček Stanislav Beznoska působil jako vedoucí závodu Anticorro, do něhož spadala i dílna Chirurgie, která v Poldovce už od 70. let vyráběla dlahy, šrouby a implantáty. V roce 1990 odešel děda do důchodu. Brzy se ale ukázalo, že ne na dlouho. Když v roce 1991 došlo k velké privatizaci, tak se rozhodl znovu zúročit své dlouholeté zkušenosti. Předložil privatizační projekt a uspěl. Tak začátkem roku 1992 vznikla nynější firma Beznoska, která převzala veškerý majetek bývalé Chirurgie včetně výrobního programu i všech zaměstnanců," vypráví ředitel společnosti Beznoska Petr Milata mladší.

V šéfovské pozici před měsícem vystřídal svého otce Petra Milatu staršího a rodinnou firmu tak řídí už třetí generace. Od konkurence z řad nadnárodních korporací podle něj firmu odlišuje především osobní přístup a zakázky na míru. "Máme vlastní výrobu v Kladně. Firmy, které dovážejí ze zahraničí, nejsou schopny tak flexibilně reagovat na požadavky lékařů. Když si doktor vymyslí, že chce místo půlkilového kladiva třísetgramové, tak mu ho vyrobíme. Korporace kvůli tomu ale linku nezastaví," říká Milata.

Firma roku Zlínského kraje lakuje součástky pro BMW i nový Kodiaq. Mezi živnostníky uspěl kolář - čtěte ZDE

Společnost dokáže také vytisknout kloubní náhradu na 3D tiskárně pacientovi přímo na míru a ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie Akademie věd České republiky přišla na způsob, jak prodloužit životnost kloubních náhrad až o polovinu.

Firma ročně utrží asi 180 milionů korun, z toho 40 až 50 milionů představují příjmy z exportu. Velkou část zahraničních obchodů realizuje dceřiná firma na Slovensku. Největší zájem o české endoprotézy přitom mají postsovětské země. "Těžíme z historické zkušenosti. Řada tamějších lékařů se v minulosti školila u nás a znají naše výrobky. Nejvíc vyvážíme na Ukrajinu a pak do Kazachstánu," líčí Milata.

Firma roku Středočeského kraje

1. Beznoska - výroba a prodej kloubních náhrad pro lidské a psí pacienty (Kladno)

2. Colsys - návrh, výstavba a servis slaboproudých systémů, silnoproudých řešení (Kladno-Dubí)

3. EBAS - sériová kovovýroba, výroba držáků (Benešov)

Rád by ale dobyl i západní trhy. Zatím společnost prodává do Dánska a nedávno založila franšízu v Portugalsku. V současnosti chystá expanzi na polský trh a v budoucnosti do Německa, Španělska a Francie. "Jednoho dne bychom rádi měli zastoupení v každé evropské zemi," plánuje Milata.

Právě touhu expandovat ocenila i porota. "Líbí se mi také, že vyrábějí unikátní produkty zastřešené dlouholetou historií a velkými zkušenosti. Velmi pozitivně hodnotím i schopnost vyrobit produkt přesně dle požadavků lékařů a pacientů," uvedl člen poroty Lukáš Krupička z Vodafonu Česká republika.

Mobilní operátor také ve spolupráci s Nadací Vodafone v každém kraji uděluje titul Odpovědná firma roku 2016. Ve středních Čechách si tuto cenu odnesla společnosti Colsys, která se zabývá návrhy výstavbou a servisem slaboproudých systémů. "Firma má velice důsledně zpracovaný systém péče o zaměstnance, je aktivním podporovatelem místní komunity včetně školského sektoru a v neposlední řadě vyhledává příležitosti ke snížení negativního dopadu na životní prostředí," zdůvodnil volbu porotce Krupička.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

URL| http://byznys.ihned.cz/c1-65492740-stredoceska-fir...