Středočeský byznys ovládly endoprotézy světové kvality a život zasvěcený šperkařství | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Středočeský byznys ovládly endoprotézy světové kvality a život zasvěcený šperkařství

Středočeský byznys ovládly endoprotézy světové kvality a život zasvěcený šperkařství

Odbornou porotu ve Středočeském kraji nejvíce zaujala společnost BEZNOSKA, která se zabývá výrobou a prodejem kloubních náhrad pro lidské a psí pacienty. Mezi živnostníky vynikl unikátní šperkař David Lomos.

Inspirován svým dědečkem začal David Lomos své první šperky vytvářet již ve svých dvanácti letech. „Dědečkovy technologie, materiály a práce pro mne byly inspirací a rájem na zemi,“ popsal fascinaci řemeslem David Lomos. V té době už bylo rozhodnuto. Šperk se stal pro budoucího živnostníka nejen náplní života, prací, ale také jakýmsi posláním. „Navíc, volnost svobodného podnikání mě lákala stále více a vzhledem k tomu, že i otec je živnostník, bylo jasno,“ okomentoval Lomos. A tak se stal pan Lomos v roce 1998 živnostníkem a o dva roky později si založil vlastní šperkařský atelier DALOO design. Ve své tvorbě prosazuje především originalitu, neotřelost designu a kombinování nejrůznějších materiálů. „Věnuji se především zakázkové výrobě, hlavně zásnubních a snubních prstenů,“ uvedl Lomos. A podnikatelská filosofie? „Mým krédem je otevřený a přátelský přístup k mým klientům, založený hlavně na komunikaci, spojený s nekompromisním tlakem na profesionalitu a následně na kvalitu mých šperků,“ dodal vítězný živnostník.

„Podnikatelský příběh, který má v sobě všechno. Vášeň pro řemeslo, vztah k tradici i vizi originality a neustálého rozvoje,“ okomentoval důvod volby porotce Leoš Nekula z České spořitelny.

Mezi firmami vítězí špičkové endoprotézy s dlouholetou tradicí

Tradice výroby nástrojů a implantátů pro kostní chirurgii v České republice sahá až do poloviny 20. století, konkrétně do kladenské Poldovky. Vývoj probíhal úspěšně a koncem šedesátých let se vyčlenila samostatná dílna „Chirurgie“, která v 70. a 80. letech vyráběla soupravy POLDI 1 - POLDI 7. Neustálý vývoj a růst výroby si časem vynutil osamostatnění oddělení „Chirurgie“ a výstavbu nové budovy mimo areál POLDI. V té době už zde jako vedoucí působil Stanislav Beznoska, který se však v roce 1990 odebral do důchodu. Ukázalo se, že ne na dlouho. Když totiž v roce 1991 došlo k velké privatizaci, rozhodl se znovu zúročit své dlouholeté zkušenosti z oboru a předložil návrh na privatizační projekt. A co se nestalo. Uspěl, a tak začátkem roku 1992 vznikla současná BEZNOSKA, která převzala veškerý stávající sortiment bývalé „Chirurgie“, a to včetně výrobního programu i všech zaměstnanců. „Od konkurence se lišíme hlavně šířkou sortimentu, kvalitou výrobků, výrobou v místě sídla a hlavně individuálně cílenou výrobou přesně podle požadavků lékařů,“ popsal ředitel společnosti Petr Milata jr. I přes dlouholetou zkušenost a historii se chce firma stále posouvat vpřed a plány do budoucna mají jasnou strukturu i cíl. „Chceme být světovou jedničkou ve výrobě endoprotéz,“ dodal Milata jr.

„Unikátní produkt, který se skvěle namíchal s dlouholetou historií a velkými zkušenosti. Velmi pozitivně hodnotím touhu expandovat a především schopnost vyrobit produkt přesně dle požadavků lékařů a pacientů,“ uvedl na adresu vítězné firmy člen poroty Lukáš Krupička z Vodafone Czech republic.

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. Ve Středních Čechách si tuto cenu odnesla společnost Colsys, která se zabývá návrhy výstavbou a servisem slaboproudých systémů. „Společnost má velice důsledně zpracovaný systém péče o zaměstnance, je aktivním podporovatelem místní komunity včetně školského sektoru a v neposlední řadě vyhledává příležitosti ke snížení negativního dopadu na životní prostředí,“ zdůvodnil volbu Lukáš Krupička z Vodafone Czech Republic.

„Středočeský kraj je sám o sobě velice specifický blízkostí Prahy, a tak musím nesmírně ocenit všechny, kteří se nebojí nastartovat podnikání v těch nejmenších vesničkách a pílí ho vytáhnout nejen na celorepublikové výsluní, ale také za hranice naší země,“ zhodnotil krajské kolo člen poroty David Podhajský z ČEZ ESCO.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2016 Středočeského kraje:

1. Beznoska, s.r.o. - výroba a prodej kloubních náhrad pro lidské a psí pacienty (Kladno)

2. Colsys, s.r.o. - návrh, výstavba a servis slaboproudých systémů, silnoproudých řešení (Kladno-Dubí)

3. EBAS spol. s r.o. - sériová kovovýroba, výroba držáků (Benešov)

Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Středočeského kraje:

1. David Lomos - zakázková výroba šperků (Roztoky)

2. Patrik Šimůnek - provozování divadla (Dobrovice)

3. Alena Kramešová Křížková - výroba tradičního kvasového chleba a domácího pečiva (Křepenice)

Vodafone Odpovědná firma roku 2016 Středočeského kraje:

Colsys, s.r.o. - návrh, výstavbaa servis slaboproudých systémů, silnoproudých řešení (Kladno-Dubí)