Sušením ovoce a zeleniny vytváříme další produkt | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Sušením ovoce a zeleniny vytváříme další produkt

Sušením ovoce a zeleniny vytváříme další produkt

Zuzana Forejtková, Živnostník roku 2022 Zlínského kraje, dává svou prací druhou šanci přezrálému ovoci a zelenině. Jak konkrétně, to už v rozhovoru s Hanou Fojtáškovou, která u ní pracuje na pozici vedoucí sušírny.
24. 10. 2022 | Živnostník roku

Čemu se věnujete?
Sušíme ovoce a zeleninu, která je svou přezrálostí více méně na obchodních pultech neprodejná, nebo pokud se urodí lokálním farmářům více úrody a nemají ji jak spotřebovat, tak ji zpracováváme my. Odkoupíme ji a v podstatě jí dáme druhý život. Ovoce a zeleninu usušíme, vytvoříme další produkt a zaměstnáme díky tomu ještě lidi s hendikepem. Momentálně máme jednadvacet zaměstnanců s hendikepem a tři asistenty k těmto lidem.

Jak vás napadlo podnikat v této oblasti?
Naše paní majitelka Zuzana Forejtková měla sestru, která měla zdravou výživu. Pocházejí z vesnice, kde mají svoje políčka, zahrádky a všechny přebytky zeleniny, které nezpracovaly čerstvé, tak si začaly sušit a napadlo je, že by z toho mohly rozvinout v něco více. Mít například nějakou malou firmičku, zkusily zaměstnat jednu, potom tři osoby se zdravotním znevýhodněním. A v roce 2021, kdy jsem přišla na post vedoucí sušírny, bylo potřeba shánět někoho, kdo bude mít na starost celou sušírnu. Máme také svoji prodejnu.

Jaké druhy ovoce a zeleniny sušíte?
Snažíme se hlavně lokální, jablíčka, hrušky, švestky, dýni. Děláme i pyré. Sušíme i banány, ananas, nektarinky, více méně všechny druhy, podle toho, jak seženeme nějaké přebytky. Ze zeleniny třeba červenou řepu, výborná je s česnekem, nebo cibuli. Děláme i zeleninovou směs do polévky.

Jak vypadá sušírna?
Máme elektrické sušičky, není to ta stará klasická sušírna, jak si možná někdo představí. Elektrických sušiček máme momentálně šest a máme jeden prostor, kde zpracováváme ovoce a zeleninu. A jednu místnost jako kancelář a jednu místnost jako sklad.

Jak probíhá výběr ovoce a zeleniny?
Už máme nakontaktované firmy, které vědí, co odebíráme, takže nám už nabízejí samy. Stačí, když je rajče naťuknuté, už je pro obchodní řetězce neprodejné, protože jim to lidé nekupují. Ale tím, že je naťuknuté nebo přezrálé, tak je sladší a pro nás to má přidanou hodnotu.

Kde jsou vaše výrobky k dostání?
Naše výrobky jsou k dostání momentálně u nás v bezobalovém obchůdku. Máme obchůdek s obalem i bez obalu u nás v Rožnově vedle sušírny, pak máme svůj e-shop a snažíme se dodávat i do kamenných obchodů.

Jaké máte plány do budoucna?
Plány do budoucna máme velké, protože abychom byli na trhu udržitelní a nemuseli se spoléhat na to, že firmy se nám budou samy ozývat, tak jsme se rozhodli vybudovat svůj vlastní sad. Už máme pozemek a začínáme kopat a sázet od borůvek, přes maliny až po rakytník.