Technologie firmy roku umí rozpoznat lidi podle hlasu | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Technologie firmy roku umí rozpoznat lidi podle hlasu

Technologie firmy roku umí rozpoznat lidi podle hlasu

Hospodářské noviny, 12. 10. 2021
12. 10. 2021 | Firma roku

Jsou první na světě, kdo využil neuronové sítě pro id en t ifikaci člověka podle jeho hlasu. Unikátní technologie z Brna se už rozšířila do celého světa. Program společnosti Phonexia dokáže podle řeči konkrétního člověka rozpoznat jeho pohlaví i věk. Kromě toho umí podle hlasové stopy vyhledat mluvčího ve velkém množství nahrávek.

Technologii využívá například německý Spolkový kriminální úřad -Bundeskriminalamt, což je obdoba americké FBI. Kriminalistům slouží pro porovnání hlasů podezřelých, obdobně jako třeba otisky prstů. Ve vládním a komerčním sektoru pomáhá brněnský software ve více než šedesáti státech světa.

S p o le čn o s t P h o n e x ia, k te rá ve čtvrtek získala ocenění IBM Firma roku 2021 Jihomoravského kraje, má kořeny na Fakultě informačních technologií brněnského Vysokého učení technického. „Petr Schwarz s Pavlem Matějkou zveřejnili ještě během svých studií software pro rozpoznávání mluvené řeči, čímž na sebe strhli pozornost,“ říká provo zn í ředitelka Phonexie Zuzana Roznosová. „Když se na ně obrátila jedna firma s poptávkou po komerční licenci, uvědomili si, jak velký tržní potenciál tato technologie má, a v roce 2006 založili Phonexii.“

Dnes je firma, již vlastní právě Schwarz s Matějkou, podle Roznosové

ve svém oboru první mezi konkurenty a má obrovský potenciál stát se globálně úspěšnou.

Zlomový byl minulý rok, kdy se start-up zaměstnávající už 60 lidí začal výrazněj i zaměřovat na komerční sektor a uvedl na trh produkt Phonexia

Voice Verify, který pomáhá bankám a pojišťovnám zlepšit bezpečnost a spokojenost zákazníků jejich call center. „Toto řešení slouží k hlasové identifikaci volajícího za pouhé tři v teřiny mluvené řeči. Umožňuje autorizaci požadavků po telefonu, stejně jako odhalování podvodů. Registrovaný v o la jící je ověřen automaticky nezávisle na tom, o čem si povídá s operátorema

jakým jazykem mluví,“ dodává. Loňský obrat společnosti činil 81,5 milionu korun, zisk přesáhl čtyři miliony. Většina tržeb plyne ze zahraničí.

Druhé místo mezi firmami získala společnost Daite, vyvíjející softwarové aplikace především pro sport. Uplatnění našla ve 29 zemích světa a spolupracuje s fotbalovými kluby Barcelona nebo Juventus, kterým dodává software pro ovládání informačních panelů na stadionu.

Bronzovou příčku obsadila společnost Asio New, která dodává čistírny odpadních vod a zaměřuje se na „zelené“ technologie, které přispívají ke zmírnění změn klimatu.

Držitelem ceny Moneta Živnostník roku 2021 Jihomoravského kraje se stal řezník Josef Jůza z Tišnova. M ladý muž pokračuje v tradici, kterou započal jeho dědeček. „Můj děda se vyučil v roce 1954, o 20 let později otec a po dalších 20 letech já. Zakládáme si na tom, že dodržujeme stejné postupy,“ tvrdí. „Například Gothajský salám děláme podle norem z roku 1977. Tehdy, když jste si koupili Gothaj v Brně nebo Praze, chutnal stejně. Dnes si každý vyrábí, co chce, jak chce, ale není to dobře.“ V řeznictví se tak od 50. let změnily pouze stroje, které jsou modernější. Třeba udírna a topení bukovým dřevem však zůstaly stejné. Možná i díky důrazu na ověřené postupy se Jůzovi daří udržet si zákazníky, aniž by byl závislý na velkoobchodech. Navíc plánuje, že brzy otevře třetí prodejnu. „Zákazníci jsou nároční a za kvalitou přijedou. Lidé se k nám vrací. Je to i osobním přístupem, který supermarkety nenabízejí. Vyrábíme kolem 80 produktů a každý měsíc přicházíme s něčím novým,“ přibližuje.

Druhé místo mezi živnostníky získala Irena Šneková, která prodává potraviny od farmářů a provozuje bistra, kde vaří z jejich surovin. Třetí příčku obsadil čalouník Jiří Liška, který rovněž získal titul Srdcař roku. Anketu Firma roku už pošestnácté vyhlásily HN. Celostátní finále se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Program Phonexie pomáhá bankám a pojišťovnám zlepšit bezpečnost zákazníků.