Tomáš Peták: Ocenění je důkaz, že svoji práci děláme dobře | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Tomáš Peták: Ocenění je důkaz, že svoji práci děláme dobře

Tomáš Peták: Ocenění je důkaz, že svoji práci děláme dobře

Titul Vodafone Firma roku 2015 Karlovarského kraje si odnesla společnost LUKAS CZ. O hlavních bodech podnikání, ochraně okolí a výchově nastupující generace jsme si popovídali se zástupcem vítězné firmy, prokuristou Tomášem Petákem.

Čím konkrétně se Vaše společnost zabývá?
Vyrábíme brusné nástroje, jsou to brusné nástroje s bruskou na podložce. Když to řeknu tak, aby to pochopil každý, vyrábíme šmirgl papír. Je to vlastně taková brusná páska, se kterou se dají dělat kouzla. Vyrábíme řadu patentovaných nástrojů, brusných lamelových talířů, které vynikají životností a agresivitou vůči materiálu. Nástroje, které u nás ve Skalné vyrábíme, se využívají ve spoustě oborů.Dá se říci, že každý obor kde se opracovává nebo obrušuje, tam jsme přítomni i my. Čím dál více je kladen důraz na nástroje, které umí zpracovat kompozitní materiály. Což jsou například větrné elektrárny. Všechny ty lopatky jsou kompozity.

Máte nějaký projekt, na který se v současné době soustředíte?
Možná vám odpovím lehce jinak, než jste čekal. Vlastníme určité pozemky, které jsou nezastavitelné. Odkoupili jsme je z toho důvodu, abychom o ně pečovali. Je to jednak bývalý zámecký park ve Skalné. O ten se staráme a uvažujeme o možnosti využití pro místní. Buď jako dětské hřiště nebo jako výběh pro Daňky či jinou zvěř. Dále máme pozemek u potoka, Sázek. Je to biokoridor, tudíž se dam nesmí nikdy stavět. I přesto jsme pozemek koupili a udržujeme ho v původním přirozeném prostředí.

V současnosti je u technických oborů velkým problémem výchova nastupující generace, jak se snažíte vyřešit tuto situaci vy?
Bohužel je to i náš problém. Řešíme ho tak, že intenzivně spolupracujeme s městem a školami na propagaci firmy a technických odvětví. Snažíme se mladé přesvědčit, že jsme firmou, kde se dá příjemně a kvalitně pracovat. Především, ale motivujeme současné zaměstnance, aby jejich děti či příbuzní, chtěli v technických oborech, nejlépe u nás, pracovat. Tak si vychováváme nastupující generaci a částečně se to i daří. Zároveň je to signál, že ten daný zaměstnanec je u nás spokojený.

Jako vítěz Karlovarského kraje jste se kvalifikovali do celorepublikového finále, co to pro vás znamená?

Je to velká prestiž a pro naše zákazníky je to důkaz, že svoji práci děláme dobře celých těch 25 let!