Tomáš Sikora: Děláme věci, které nikdo nikdy nedělal | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Tomáš Sikora: Děláme věci, které nikdo nikdy nedělal

Tomáš Sikora: Děláme věci, které nikdo nikdy nedělal

Několik otázek jsme položili Tomáši Sikorovi, který působí ve vítězné firmě Jihomoravského kraje na pozici project engineer, který je zodpovědný za komunikaci se zákazníkem, je pravou rukou manažera projektů a stará se také o chod některých Space projektů.
06. 10. 2017 | Firma roku

Představte společnost Frentech Aerospace čtenářům…

Jsme strojírenská firma, která vyrábí komplementy, nejvíce pro letecký průmysl a pro vesmírný průmysl. Dodáváme Airbusu, dodáváme Boeingu, co se týče vesmírného průmyslu, spolupracujeme s Evropskou vesmírnou agenturou, podílíme se skutečně na mnoha projektech.

To jsou obří projekty. Jak jste se k nim dostali?

Tak v práci je třeba především dělat poctivě a kvalitně. Je třeba ji posouvat dál a dál a my se těch hranic nebojíme. Zvyšujeme naši technologii, tu hi-tech úroveň. Snažíme se v konkurenci probít, a jak přísloví říká, že české ručičky jsou zlaté, tak se snažíme ukázat, že i v minulosti byla Česká republika průmyslově velice na úrovni v celé Evropě. A my se snažíme si toto zachovat a držet se na špičce.

Pro představu, jaké součástky vyrábíte?

Jsou to různé zajišťovací mechanismy, panty, většinou menší díly do letadel. Co se týká vesmírného průmyslu, děláme komponenty do turbočerpadel, HEPA filtry, které jsou aktuálně na Marsu. Hlavně děláme věci, u kterých jsme poprvé, nikde to není a nikdo to nikdy nedělal. O to je práce zajímavější.

Komponenty pro letecký průmysl vyrábíte v tisících kusech, jsou pro to potřeba nějaké speciální stroje?

Stroje určitě, protože nároky v letecké i vesmírné dopravě jsou vysoké jak na tolerance, tak na kvalitu těch dílů. Musíme mít perfektní stroje, musíme mít perfektní zázemí, abychom mohli vyrábět v rámci všech požadavků od zákazníků. Vůbec největší práce, pokud jde o vesmírné projekty, je na dokumentaci a testování.

Oproti sériové výrobě pro letecký průmysl si představím, že pro vesmírný průmysl zase vyrábíte třeba jen několik kusů, které ale musí být extrémně dokonalé…

Ano, ano. To určitě, jedná se o malokusovou výrobu. Probíhá spousta mítinků, než vůbec započne nějaká ta výroba. Potom tu vlastní výrobu doprovází spousta testování, ať už v termální komoře, životnostní testy, vakuová komora, testy vibrační, testy mechanické, sestavování dílů. Ony ty projekty většinou trvají několik let a objem dokumentů a požadavků je nesmírně vysoký.

Jak velká firma je počtem zaměstnanců a je potřeba už dnes rozšiřovat její stavy?

Samozřejmě je problém s kvalifikovanými silami. Je škoda, že si dnes mladí lidé nevolí tu perspektivu strojní, protože já si myslím, že my to máme v krvi. Co se týče zaměstnanců, máme něco přes sto lidí. Počty rozšiřujeme stále, požadavků je hodně, nakupujeme nové mašiny, rozvíjíme se.

Jste dobře fungující firma. Kam se chcete dále rozvíjet?

Základem je udržet se na špici, tam ta hranice je velmi tenká, člověk nesmí pochybit. Druhá věc je posouvat se dál, dělat věci, na které si ostatní netroufnou.

To znamená rozvíjet práci pro stávající klienty, nebo i hledat nové?

Samozřejmě i nové. Ono je to tak, že oni spíše hledají nás. Už jsme v tom podvědomí toho leteckého a vesmírného průmyslu.