Napsali o nás > Ústeckou Firmou roku je strojírna Hennlich. Mezi živnostníky uspěl "univerzální zedník", který rekonstruuje koupelny

Ústeckou Firmou roku je strojírna Hennlich. Mezi živnostníky uspěl "univerzální zedník", který rekonstruuje koupelny

16.9.2016 byznys.ihned.cz str. 00

V Ústí nad Labem pokračovala soutěž Firma a Živnostník roku, která na konci roku vyvrcholí celostátním finále.

Vítězem se v Ústeckém kraji stala firma Hennlich. Která již uspěla před dvěma lety.

Živnostníkem roku je Tomáš Kalný, který podniká od roku 1998.

Vítězem již desátého ročníku soutěže Vodafone Firma roku se v Ústeckém kraji stala firma Hennlich, která získala i ocenění společensky odpovědné firmy. Titul Česká spořitelna Živnostník roku od poroty získal zedník Tomáš Kalný, který se věnuje rekonstrukci koupelen. Partnerem soutěže jsou Hospodářské noviny.

"Jsem zedník, který se postupně naučil všechny další práce," řekl Kalný, který podniká od roku 1998. Zaměřuje se na rekonstrukce koupelen v bytech. Službou, která se mu osvědčila, je, že pro zákazníky pořizuje fotodokumentaci práce. V budoucnu chystá natáčet i videa. Kalný v tuto chvíli zaměstnává dva lidi a zvládne tak dvě větší rekonstrukce měsíčně.

Firma roku Liberecka dodává i pro NASA - čtěte ZDE

Stojíme na více nohách

Strojírenská firma Hennlich se do Česka vrátila v roce 1991 jako součást rakouského koncernu, který podniká po celé Evropě, včetně Ukrajiny a Ruska. Původně firmu založil v roce 1922 v severočeském Duchcově Hermann A. Hennlich. Její českou pobočku znovu zakládal Pavel Šumera, tehdy technik Bohušovických mlékáren, který reagoval na inzerát.

Nyní jsou centrem firmy s ročním obratem 700 milionů korun, která zaměstnává 230 lidí, Litoměřice, kde firma patří k hlavním zaměstnavatelům. Pobočky má ještě ve Žďáru nad Sázavou a Opavě.

Podobné ocenění získala společnost i v roce 2013. Od té doby došlo ve firmě k dalšímu rozvoji. "Začínáme těžit z našich investic do vědy a vývoje," řekl PR manažer Martin Jonáš, který za firmu ocenění převzal. Hennlich v roce 2011 investoval do vlastního výzkumného centra. Pro celkovou investici 120 milionů korun využil investičních pobídek CzechInvestu a fondů EU, které tvořily šestinu celkové částky.

Jedním z výsledků je například vlastní prototyp bioplynové stanice, která už má i prvního odběratele, jímž je jedna z obcí v Ústeckém kraji. Další inovace firma rozvíjí v hydraulice a rozvoji nakládacích zařízení. Pro ruský Suchoj například vyvinula manipulátory na letecké motory a doufá, že podobně uspěje také u amerického Boeingu.

Firmou roku Libereckého kraje je Hokami, dodává i pro NASA. Mezi živnostníky uspěla žena, kterou živí víno a bižuterie - čtěte ZDE

Hlavními zákazníky firmy jsou v Česku automobilka Škoda Auto, strojírenské firmy ŽĎAS a Vítkovice nebo důlní společnost OKD. "Vyrábíme pro různé obory, a proto na nás nemá dopad, když jeden segment vypadne," řekl Martin Jonáš. Výpadek dodávek důlní hydrauliky tak nahradil automobilový průmysl.

Jednou z důležitých nohou, na nichž firma stojí, je export. Ten tvoří 30–40 procent obratu. Jedna z divizí společnosti se specializuje na bezprašný provoz. Významným artiklem jsou nakládací hubice pro bezprašnou nakládku, které využívají mlýny, lomy nebo přístavy. Hennlich vyvezl v poslední době zařízení na přesypávání popílku do Izraele, chystá dodávku do Chile.

98 procent žen se vrací z mateřské

Hennlich získal i ocenění nejvíce společensky odpovědné firmy Ústeckého kraje. "Až po patnácti letech fungování firmy jsme vlastně zjistili, že něco takového děláme,"vysvětlil Martin Jonáš. Podle něj se firma snaží stále fungovat na rodinném základě, i když má již přes dvě stě lidí.

Firma Hennlich podporuje slaďování osobního a pracovního života. Zaměstnanci jí to vrací - čtěte ZDE

Litoměřická společnost ale vidí ve svém přístupu i ekonomické výhody. "Třetina zaměstnanců je u společnosti déle než deset let. Firmě se daří udržet až 98 procent žen, které odejdou na mateřskou. Nemáme problém s udržením zaměstnanců, ale samozřejmě že nacházení nových není jednoduché,"uvedla HR manažerka Renáta Mejtová, které je sama ve firmě už téměř dvacet let. Firmám v Ústeckém kraji v tomto hodně konkuruje Praha, ale i blízkost Německa.

Do krajského kola soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku je vybrána vždy desítka firem a živnostníků. Vítězové obou kategorií pak postupují do celostátního finále. To se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Živnostníci musí pro účast v soutěži podnikat déle než jeden rok, nesmí mít žádné dluhy vůči úřadům ani zaměstnancům. Firmy musí mít minimálně dvouletou účetní historii, maximální roční obrat 1,5 miliardy korun a ani přihlášená firma nesmí mít žádné dluhy vůči úřadům ani zaměstnancům.