Napsali o nás > V Hradci Králové bodovali výrobce olejů a autorka stolních her

V Hradci Králové bodovali výrobce olejů a autorka stolních her

22.9.2016 Hospodářské noviny str. 18 Podniky a trhy

​Výrobce rostlinných olejů Fabio Produkt se stal Vodafone Firmou roku 2016 v Královéhradeckém kraji. Ilustrátorka a autorka stolních her Lucie Ernestová pak zabodovala v kategorii Česká spořitelna Živnostník roku.

            Ernestová se snaží přitáhnout rodiny ke společnému stolu. Vymýšlí hry pro děti a dospělé a ilustruje barevné inspirační karty, které mají přimět lidi mluvit spolu. A to i o nepříjemných pocitech. „Otevírají důležitá životní témata, jako jsou strach, láska, pomíjivost. Když se na ně podíváte, stávají se odrazovým můstkem pro zajímavé rozhovory,“ říká Ernestová, která v Hradci Králové začala podnikat před 16 lety. Dnes je autorkou pěti herních sad a autorská práva na prodej jejích her do celého světa získalo nakladatelství Rebo. To je už prodává například v Nizozemsku nebo Estonsku. Do ciziny by mohly mířit i inspirační karty zobrazující různé emoce. O prodeji práv k nim živnostnice jedná s dalšími zahraničními nakladatelstvími.

            Úspěšné podnikání má za sebou i společnost Fabio Produkt z Holína. Společnost vede rodina Jenčkova, která v srdci Českého ráje hospodařila už v 19. století. Dnes se zabývá výrobou rostlinných olejů, skladováním zemědělských komodit či obchodováním s nimi. Firma původně o třech zaměstnancích po více než dvaceti letech fungování zaměstnává 110 lidí. A její výrobky končí u pekařů, v gastronomii nebo i na prodejních pultech obchodních řetězců. Většinu surovin podnik odebírá od českých zemědělců.

            Vodafone Odpovědnou firmou roku byla v kraji vyhlášena společnost T-MAPY, zabývající se geoinformačními technologiemi.

            Výherci krajského kola soutěží, jejichž vyhlašovatelem jsou Hospodářské noviny, pokračují do celostátního finále, které se uskuteční koncem roku v Praze.