V Hradci zaujaly makronky a odlévání soch | Firmaroku.cz
Napsali o nás > V Hradci zaujaly makronky a odlévání soch

V Hradci zaujaly makronky a odlévání soch

15. 9. 2017, ihned.cz

V Hradci Králové odstartovalo první regionální kolo soutěží o Firmu a Živnostníka roku. S výrobou bezlepkových makronek mezi živnostníky zvítězila Radka Luňáková. Mezi firmami vyhrál rodinný podnik HVH, který se zabývá odléváním bronzových soch a pamětních desek. Výherci z Královéhradeckého kraje postupují do celostátního finále, které proběhne v prosinci.

Cukrářka Radka Luňáková peče své bezlepkové  makronky "ve velkém" teprve od loňského jara. Její sice krátký, ale  silný podnikatelský příběh jí přinesl vítězství v soutěži Živnostník  roku Královéhradeckého kraje. Mezi podniky se regionálním vítězem klání  o Firmu roku stala umělecká slévárna H V H. V Hradci Králové tím  odstartovala krajská finále 12. ročníku soutěží vyhlašovaných  Hospodářskými novinami.

Mladá podnikatelka z Černilova porotu zaujala  právě svým příběhem. Začal před třemi lety, kdy lékaři jejímu synovi  diagnostikovali autismus středního stupně. Opustila svoji pozici  v administrativě, aby se mohla věnovat náročné péči o tehdy čtyřletého  syna. Počáteční šok se snažila zmírnit pečením. Vyhledala francouzský  recept na tradiční sladké pečivo, které její rodině a později i přátelům  zachutnalo.

"Používám kvalitní mandlovou mouku, která je  přirozeně bezlepková," říká cukrářka. Obliba potravin neobsahujících  lepek v současnosti stoupá, proto o výrobky mladé cukrářky projevily  brzy zájem i kavárny v okolí. A tak se pustila do profesionální výroby.

Nejlepší v kraji (Královéhradecký kraj)

Voda­fone Firma roku 2017

1. H V H – odlévání uměleckých děl (Horní Kalná)
2. Lumco – výrobce sedacích souprav (Česká Skalice)
3. Penda – provozovatel obchodu TisknuLevně.cz (Jičín)

Česká spořitelna Živnostník roku 2017

1. Radka Luňáková – výroba bezlepkových makronek (Černilov)
2. Pavel Hajn – výroba kožené galanterie (Borohrádek)
3. Michaela Šimková – výuka školních předmětů a cizích jazyků (Hradec Králové)

Na trhu působí pod značkou Malý princ. "Můj  syn je malý blonďatý badatel, který žije ve vlastním vesmíru a nerozumí  lidským emocím. Místo toho nás učí novým hodnotám. Nebýt jeho, nikdy  bych svůj cukrářský talent neobjevila," říká vítězka re­gionálního kola  soutěže Česká spořitelna Živnostník roku.

Dnes dodává do 30 podniků. Říká, že žádný  z nich nemusela oslovovat sama. Její makronky odebírají zákazníci  v Praze i na Moravě. Protože zájem roste a cukrářka denně vyrábí i 500  kusů makronek, plánuje ve své dílně brzy zaměstnat první pracovnici.  Příští týden odlétá do Paříže, kde se chce nechat inspirovat novými  příchutěmi.

Mezi firmami na Královéhradecku nejvíce  zaujala rodinná slévárna H V H, která se zabývá zakázkovou výrobou  bronzových soch a pamětních desek. "Bronzová díla z naší slévárny můžete  potkat po celém světě a v každém větším městě v Česku," říká Pavel  Horák, jeden ze zakladatelů firmy se zhruba patnáctimilionovým obratem.

Z podkrkonošské slévárny pochází například  památník obětem komunismu na Petříně od Olbrama Zoubka. Umělci patří  mezi nejčastější zákazníky firmy. Dílna dodává sochy do Mexika,  Spojených států, Arménie, Francie a dalších zemí. Právě zahraniční  úspěchy podniku přesvědčily odbornou porotu. "Oceňuji to, že se vítěz  věnuje tradičnímu oboru a že má zahraniční klientelu. Fandím rodinným  firmám, kde se předává tradice dalším generacím," zhodnotil člen poroty  Petr Peroutka z Vodafonu.

Uměleckou slévárnu v budoucnu převezme další  generace rodiny Horákových a Vajsových. Svého strýce na vyhlášení vítězů  soutěže Voda­fone Firma roku doprovodila Vladana Vajsová. "Ocenění  vnímám jako velký závazek, kterému se budeme i v budoucnu snažit  dostát," uvedla.

Cukrářka Luňáková i slévárna z Horní Kalné postupují do celorepublikového finále, které se uskuteční začátkem prosince v Praze.