Už při studiu na sklářské škole oslovilo vítězného živnostníka Jiřího Haidla kouzlo starého skla, ta tajuplná alchymie, která stála za vznikem skleněné hmoty a jejího tvarování. Po sametové revoluci bylo možné se tomuto tajemství věnovat samostatně. „Nebýt součástí nějakých zavedených trendů, oživit práci starých mistrů sklářského řemesla a přinést dnešnímu uspěchanému světu takové zastavení, zamyšlení a v neposlední řadě slavnostnější náladu,“ říká Jiří Haidl. Největším impulsem byla návštěva dnes už kamaráda ve Švédsku, který jen tak při loučení utrousil, udělej si sklářskou pec a já od tebe všechno koupím. Spolupráce trvá už čtyřiadvacátý rok. Snaží se o co nejvěrnější napodobení starého skla, které je distribuováno prostřednictvím švédského obchodního partnera po evropských muzeích. Část produkce putuje prostřednictvím dalších obchodníků po celé Evropě. Je malou rodinnou manufakturou s trochou výrobního rodinného tajemství, jak to v historii sklářství bývalo.
„Zaujal nás tradiční obor pana Haidla, což je výroba skla. Věříme, že v celorepublikovém finále má šanci reprezentovat Liberecký kraj s výhledem na dobré umístění,“ okomentoval vítěze porotce Jan Švarc z MONETA Money Bank.
Druhé místo obsadil Petr Hartig, který vyrábí akvarijní sety. Na třetí příčku dosáhl Libor Pěnkava provozující rodinný penzion.
Portfolio výrobků a služeb vítězné firmy TITAN – Multiplast je diverzifikované mezi trhy stavebnictví, průmyslu a strojírenství, automotive, reklamy a designu. Stala se silnou na velkoobchodním trhu s plastovými polotovary a postupně, díky investicím do nových technologií v oblasti zpracování a obrábění plastů, se stala silným hráčem i v této oblasti. Disponuje třiceti kvalitními a přesnými technologiemi na obrábění a zpracování plastů. Za dobu působení na trhu společnost postupně sestavila a vychovala kvalitní tým odborníků, kteří dokáží tyto přednosti využít ve prospěch zákazníků. „Za největší úspěch mého podnikání považuji tisíce spokojených zákazníků, kteří se k nám pravidelně vracejí, tisíce realizovaných referenčních projektů ve všech sférách našeho života a sestavení kvalitního týmu 140 profesionálů ve svém oboru v České a Slovenské republice, kteří dokáží táhnout za jeden provaz,“ říká jednatel Lukáš Horn. Společnost patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. Podporuje vlastní vývoj, který má za úkol hledat nová řešení, nové aplikace, postupy nebo produkty, vlastní několik patentů. Během prvních dní pandemie vymyslela a rozjela program covid-19 přepážek, ochranných obličejových štítů a dalších produktů. Dokázala vyrobit a dodat více jak 15 tisíc přepážek během extrémně krátké doby.
„O vítězi rozhodly nejen hospodářské výsledky, které společnost má. Byla to i její schopnost adaptace v rámci současné krize, například na výrobu ochranných štítů a zábran. Pan jednatel měl na krajském kole také velice příjemný projev,“ uvedl k vítězné firmě člen poroty Roman Daráš z Vodafone Czech Republic.
Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala společnost ECOGLASS, která vyrábí skleněné optické komponenty. Bronzovou příčku obsadila firma Petit Lulu vyrábějící moderní látkové pleny.
V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2020, kterou uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Libereckém kraji byla za nejodpovědnější společnost vyhlášena firma Petit Lulu s.r.o. „Porota ocenila její přístup k zaměstnancům a firemní aktivity, které jim nabízí. V posledních měsících dodali řadu roušek do domovů důchodců, lékařům, ale také místním firmám. Město Jablonec nad Nisou firmu ocenilo za pomoc při snižování rizik spojených s COVID-19, zejména za ušití roušek s nanofiltry pro Záchrannou službu celého Libereckého kraje. Již ze své podstaty podnikání a osvěty v oblasti používání látkových plen snižuje zátěž životního prostředí způsobenou odpadem z jednorázových plen,“ okomentoval volbu Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone Czech Republic.
Zcela novou kategorií je letos MONETA Živnostník roku Srdcař, která oceňuje mezi živnostníky toho z nich, který překonal v podnikání problémy nebo nejrůznější nástrahy, a přeci to nevzdal a pracuje dál. V Liberci toto ocenění získal Jaroslav Dejmek.
Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2020, MONETA Živnostník roku 2020 i Vodafone Odpovědná firma roku 2020 se uskuteční 10. prosince na pražském Žofíně.
„Současná krize ukazuje, jak důležité je podporovat malé a střední podnikání v českých regionech. Jsme proto rádi, že můžeme přispět ke zviditelnění těch nejlepších podnikatelů i živnostníků ze všech koutů naší republiky. I my se nejen v této době snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat a na našich malých i velkých projektech maximálně využívat spolupráce s místními dodavateli,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.
Vodafone Firma roku 2020 Libereckého kraje:
1. TITAN – Multiplast, s.r.o. – výroba plastových polotovarů (Smržovka)
2. ECOGLASS, a.s. – výroba skleněných optických komponentů (Jablonec nad Nisou)
3. Petit Lulu s.r.o. – výroba moderních látkových plen (Jablonec nad Nisou)
MONETA Živnostník roku 2020 Libereckého kraje:
1. Jiří Haidl – výroba replik historického skla (Svojkov)
2. Petr Hartig – výroba akvarijních setů (Víchová nad Jizerou)
3. Libor Pěnkava – provozování rodinného penzionu (Liberec)
Vodafone Odpovědná firma roku 2020 Libereckého kraje:
Petit Lulu s.r.o. – výroba moderních látkových plen (Jablonec nad Nisou)
MONETA Živnostník roku Srdcař 2020 Libereckého kraje:
Jaroslav Dejmek – konstrukční práce ve strojírenství (Horní Branná)