V Libereckém kraji zvítězila zámecká bižuterie a elektronika s ekologickou stopou | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > V Libereckém kraji zvítězila zámecká bižuterie a elektronika s ekologickou stopou

V Libereckém kraji zvítězila zámecká bižuterie a elektronika s ekologickou stopou

Odbornou porotu pod Ještědem nejvíce zaujala a titul Vodafone Firma roku 2016 Libereckého kraje získala společnost HOKAMI CZ, která se zabývá výrobou elektroniky. Česká spořitelna Živnostníkem roku 2016 Libereckého kraje se stala odbornice na bižuterii a sklářství Jana Havrdová.

Podnikatelský nápad paní Havrdové se zrodil už při její práci v Železnobrodském skle. Pracovala jako vedoucí kvality a chtěla porozumět procesu výroby natolik, aby mohla kvalitu výrobků posoudit na sto procent. Po odchodu do jiného oboru se rozhodla založit e-shop s prodejnou české bižuterie. Po chvíli se začala věnovat nejen prodeji, ale také vlastní výrobě. Prodejnu svých šperků propojila s vinotékou a na zámku Sychrov našla místo svému podnikání zaslíbené. „Musím říct, že jsem byla mile překvapena, že se to lidem tak moc líbí a že mě spojení vínka, kávy a dobrůtek s bižuterií i v nejtěžších dobách krize uživilo. Zákazníci jsou neuvěřitelně milí a z toho jsem nadšená úplně nejvíce,“ uvedla Jana Havrdová. Sklu a bižuterii dává celé srdce a záleží jí i na dalších generacích tradičních výrobců. „Po dohodě s paní ředitelkou sklářské školy v Železném Brodě jsem před dvěma roky nastoupila na bakalářské studium pedagogiky na VŠCHT, abych byla připravena vyučovat Technologii skla,“ dodala vítězná živnostnice.

„Na libereckých živnostnících a malých podnikatelích obecně oceňuji nejen to, že dokáží být úspěšní po ekonomické stránce, ale především to, že udržují poctivé řemeslo a jsou schopni do něj vložit srdce, nadšení a velkou přidanou hodnotu,“ uvedl porotce Pavel Hons z České spořitelny.

Miliardový vyhazov = HOKAMI CZ

Výpověď před devatenácti lety a nyní očekávaný roční obrat jedné miliardy korun, to je pan Suska a společnost HOKAMI CZ, rodinná firma, jejíž počátky sahají až do roku 1997. Výroba elektroniky probíhá podle slov majitele v jedné z „nejhezčích“ továren v republice. „Naše jezero před továrnou jsem zatím v ČR neviděl nikde. Chováme kozy a ovce - jíme tedy jen BIO a nepodporujeme konglomeráty zaměřené na vše umělé,“ uvedl Josef Suska.Zákazníky jsou pro ně menší firmy, ale také nadnárodní korporace. Získávají je tzv. tichou poštou, tedy na doporučení spokojených zákazníků. A co chtějí ještě dokázat? „Chceme se stát konkurencí velkých světových firem a chceme dokázat, že lidé v našich zemích umí víc než jinde,“ dodal jednatel vítězné firmy.

„Oceňuji hlavně celkový přístup a profil společnosti. Kombinace výroby elektroniky a ekologické filosofie je více než inspirativní,“ uvedla porotkyně Martina Lešová z Vodafone Czech Republic.

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Libereckém kraji si tuto cenu odnesla společnost Doska Česká Lípa, která se zabývá specializovanými dodávkami železniční techniky.

„Firma bere ohled na životní prostředí ve všech svých činnostech. Samozřejmostí je pro ni šetrné zacházení s energiemi a třídění odpadu. Avšak největší zajímavostí je, že se aktivně zapojuje do řešení ekologických problémů přímo ve svém sektoru. Ve své produkci a svých inovacích klade důraz například na to, jak vyřešit problém s přílišným hlukem v železniční dopravě,“ zdůvodnila volbu Martina Lešová z Vodafone Czech Republic.

„Liberec opět potvrdil, že je sklářským regionem a celkově se tu malým a středním podnikatelům velice dobře daří. Když se podívám na seznam oceněných, nebojím se říci, že se neztratí ani v celorepublikovém měřítku,“ zhodnotil krajské kolo člen poroty Martin Samek z ČEZ ESCO.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2016 Libereckého kraje:

1. HOKAMI CZ, s.r.o. - Výroba elektroniky (Liberec)

2. Doska Česká Lípa, s.r.o. - Dodavatel železniční techniky (Česká Lípa)

3. Jizerská porcelánka, s.r.o. - Výroba technického a laboratorního porcelánu (Desná)

Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Libereckého kraje:

1. Jana Havrdová - Výroba bižuterie (Turnov)

2. Jan Hradecký - Pěstování domácího česneku (Libštát)

3. Anna Ondřejíková - Chov ovcí, zemědělská a rostlinná výroba (Černousy)

Vodafone Odpovědná firma roku 2016 Libereckého kraje:

Doska Česká Lípa, s.r.o. - Dodavatel železniční techniky (Česká Lípa)