V Praze uspěla firma vyvíjející software a živnostnice s půjčovnou dětského oblečení_ | Firmaroku.cz
Napsali o nás > V Praze uspěla firma vyvíjející software a živnostnice s půjčovnou dětského oblečení_

V Praze uspěla firma vyvíjející software a živnostnice s půjčovnou dětského oblečení_

31. 10. 2019, Hospodářské noviny

Nikoho asi nepřekvapí, že Hlavní město Praha je s bezmála čtvrtinovým podílem na celkovém hrubém domácím produktu ekonomickým tahounem země. Drtivou měrou se na tom podílí terciární odvětví, tedy služby, i když zpracovatelský průmysl má v metropoli také stále svoje m ísto. Zatímco cestovní ruch už v mnoha ohledech naráží na své limity, informační služby, obchod, vzdělávání nebo finančnictví rostou v neutuchající míře.

Také se to projevilo na letošním vyhlašování krajského kola podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2019 a MONETA Živnostník roku 2019. Mezi živnostníky se na nejvyšší příčku probojovala Kristýna Farkašová, která půjčuje dětské oblečení. „Originální nápad, který není na současném trhu, navíc šetrný k životnímu prostředí. Velká úspora času pro maminky, které ho mají velmi málo,“ okomentoval porotce Bohumil Vaníček z MONETA Money Bank. Mezi firmami si odbornou porotu získala společnost ABRA Software, která se věnuje vývoji a výrobě softwaru. „Jsme rádi, že zvítězila firma, která se věnuje současným technologiím, inovacím a e-commerce. Působí na trhu už 28 let, a to dnes už v několika zemích,“ zhodnotila volbu členka poroty Renata Pazourková z Vodafone Czech Republic. V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2019. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Hlavním městě Praha společně vyhlásily jako nejodpovědnější společnost AxFlow. „ Nadace ocenila především pevně nastavené a propojené parametry společenské odpovědnosti a udržitelného byznysu, včetně etického kodexu pro zaměstnance a etického kodexu pro dodavatele. Účelem tohoto etického kodexu je zajistit, aby dodavatelé, s nimiž společnost spolupracuje, pracovali v souladu s mezinárodně uznávanými minimálními standardy v oblasti lidských práv, pracovního prostředí, antikorupční politiky a ochrany životního prostředí. Základní „Chartou Etického kodexu“ jsou práce a lidská práva, bezpečnost práce a ochrana zdraví, etika a ochrana životního prostředí,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

Ulehčuji maminkám starosti o dětské oblékání

Kristýna Farkašová, MONETA Živnostník roku 2019 Hlavního města Praha

Jádrem její živnosti je služba, která ulehčuje maminkám starosti o každodenní dětské oblékání. „Maminky nemusí stále řešit, do čeho děti obléknout, nemusí běhat po obchodech, porovnávat oblečení, nakupovat ho, vybírat a když z toho dítě vyroste, tak nemusí řešit, co s oblečením udělají, jestli ho někde uskladní nebo ho někomu dají nebo někde prodají,“ říká Kristýna Farkašová. To už si bere na bedra ona . Služba spočívá v tom, že si maminka půjčí oblečení na dobu určitou a když z něho dítě vyroste, vrátí oblečení zpátky. V podnikatelském prostředí je nováčkem, ale když něco nejde, tak se k tomu vrátí a zkouší to znovu a hledá nové řešení. Má dvě kolegyně, s nimiž hledá způsoby, jak službu „vytunit“ a vytáhnout z ní to podstatné, co pomůže maminkám a bude mít co největší dopad. „Když jsem viděla, že služba funguje jinde, tak jsem si řekla, že by mohla fungovat také tady. Ale není to úplně stejné,“ popisuje vítězná živnostnice. Oblečení je určeno pro děti od narození do jednoho roku, ale zvažuje i další kategorie. Působí v celé České republice, zasílá i na Slovensko. Protože funguje na bázi e-shopu, není limitována nějakou kamennou prodejnou. Oblečení si maminky můžou vybrat, jaké potřebují, někdy nabízí i sety pro celou velikost. Maminka má pak úplně ulehčenou práci, nemusí nic vybírat. „Uvádíme, jestli jde o zboží první nebo druhé kategorie. První kategorie znamená, že je to zboží, které vypadá jako nové a druhá kategorie, kde už zboží nevypadá jako zánovní,“ přibližuje Farkašová. Oblečení může sdílet někdy až pět rodin, takže se dá ušetřit až osmdesát procent nákladů , které jsou potřeba na jeho výrobu. V současnosti shání partnery, kteří ji pomohou doplnit sortiment. Osobní kontakt s maminkami se snaží mít minimálně v Praze, protože po hlavním městě nabízí doručení zdarma. Chce zákaznice poznat a vidět, které maminky služba zajímá a ptát se jich i na zpětnou vazbu, co by jim pomohlo. „Službu často využívají maminky, kterým se narodilo malinké miminko a nečekaly to, tak že musejí koupit podstatně menší oblečení. To jsou pak hezká doručení, do porodnic. A skutečně cítím úlevu v hlase maminek, a to mi dává velkou sílu , protože vím , že jsem opravdu pomohla,“ uzavírá Kristýna Farkašová. V České republice stále funguje síť kamarádek, které se snaží, pokud jde o oblečení pro děti, pomáhat, ale ona by chtěla, aby byla postupně chápána jako on-line kamarádka – jak sama říká , když něco nemáte, nemusíte hned běžet třeba do obchodu si to koupit za zbytečné peníze, za zbytečný čas a prostě si to půjčíte.

Švýcarský trh si na nic nehraje

Jaroslav Řasa, předseda představenstva společnosti ABRA Software, Vodafone Firma roku 2019 Hlavního města Praha

Vytváří softwary a aplikace pro počítače, tablety a telefony, které pomáhají lidem lépe podnikat. Začíná to od fakturace, skladu , vedení účetnictví, výroby, až po řízení vztahu se zákazníky. „Máme dvě produktové řady. Jedna je určena pro větší a velké firmy. A pak máme druhou řadu, která je určena pro živnostníky a malé firmy,“ říká předseda představenstva společnosti ABRA Software Jaroslav Řasa. Společnost začínala jako typická garážovka. Ještě když Jaroslav Řasa studoval, začínal s kolegou programy psát. „Dnes práce ve firmě vypadá tak, že dostaneme od zákazníků spoustu zpětné vazby, co by potřebovali, za co jsou také ochotni platit peníze a co jim pomůže v jejic h byznysu. To musíme analyzovat, rozhodnout, co z toho uděláme, protože těch námětů je mnohem více , než jaké jsou možnosti ty věci vyvíjet,“ přibližuje předseda představenstva vítězné společnosti. Vyberou to nejdůležitější, pak následuje fáze testování a analýzy problému. Pak přichází na řadu programování, novinka se musí otestovat, a pak se pokusně provozuje. Firma se 160zaměstnanci působí v České republice , na Slovensku a poslední tři roky ve Švýcarsku. Polovinu zaměstnanců tvoří IT specialisté. Zaměstnává také lidi, kteří rozumějí tomu , jak fungují firmy, aby věděli, jak produkt naimplementovat, aby sloužil zákazníkovi skutečně dobře. „Pokud jde o Švýcarsko, rozhodli jsme se , že tuhle misi podstoupíme, protože si myslíme, že švýcarský trh je na jednu stranu velmi náročný, ale na druhou stranu se nebojí výrobků z ciziny, což neplatí třeba o německém trhu,“ uvádí Řasa. Současně s náročností podle jeho slov platí, že jestli uspějí tam, tak pak už všude. „ Musím říci, že ten trh je na jednu stranu náročný a na druhou stranu si na nic nehraje. Pokud máte dobrý výrobek, tak je to méně těžké, než si člověk myslí. Švýcaři jsou velmi pragmatičtí lidé, velmi rozumní, dívají se na věci tak, jak jsou, nepřikrášlují si je, nepotřebují k tomu mnoho divadla nebo reklamy okolo,“ dodává Jaroslav Řasa. Na jazykové bariéry firma nenaráží, což je dané také tím, že má lokální zaměstnance. Švýcarská pobočka disponuje čtyřmi lidmi, kteří jsou rodilí Švýcaři. Další část tý mu je z Čech a je vybavena anglicky i německy. Ve společnosti před čtyřmi lety nastartovali velkou změnu, v rámci níž transformují jednotlivé části. Jak sám Jaroslav Řasa uvádí, osobně by chtěl , aby opravdu výborně fungovala švýcarská pobočka, aby to byla silná základna pro další expanzi do západní Evropy. Dneska tvoří sice menší část, ale do budoucna , protože by se měla stát základnou pro západní Evropu, by ve finále měla být větší, než jsou aktivity doma.

FAKTA

VODAFONE FIRMA ROKU 2019
Hlavní město Praha:
1. místo  ABRA Software
2. místo  AxFlow
3. místo  PŘÍRODNÍ DEKORACE

Firma ABRA Software se bude o celorepublikový titul Vodafone Firma roku 2019 ucházet před finálovou porotou 12. listopadu v Praze.

MONETA ŽIVNOSTNÍK ROKU 2019
Hlavní město Praha:
1. místo Kristýna Farkašová
2. místo Jan Hnátek
3. místo Jiří Boháč

Živnostnice Kristýna Farkašová se bude o celorepublikový titul MONETA Živnostník roku 2019 ucházet před finálovou porotou 6. listopadu v Praze.

VODAFONE ODPOVĚDNÁ FIRMA ROKU 2019

Hlavní město Praha:
AxFlow