Ve Středočeském kraji vítězí psaní originálních knih a moderní tiskárna | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Ve Středočeském kraji vítězí psaní originálních knih a moderní tiskárna

Ve Středočeském kraji vítězí psaní originálních knih a moderní tiskárna

31. 10. 2018, Hospodářské noviny

Podnikání je ve Středočeském kraji na vzestupu. Může dokonale v yužít všech výhod, které mu poskytuje blízkost hlavního města, ať už se jedná o významná odbytiště pro produkty nejrůznějšího druhu, tak i kvalitní vzdělávání v Praze, které je podstatným základem rozvoje podnikatelského prostředí ve středních Čechách. Kraj má ale také svá přirozená centra podnikání, k nimž bezesporu patří Mladá Boleslav, Benešov nebo Kolín. Nejen automobilový průmysl, ale také potravinářství a zemědělská výroby či polygrafický průmysl jsou zde na vynikající úrovni, a to i v celorepublikovém srovnání. To vše se jasně ukázalo na letošním krajském kole podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Odbornou porotu nakonec nejvíce zaujala Pavla Krátká, která píše a tvoří originální knihy pro děti i dospělé. „Vyhrál kandidát, který přišel s velmi pěkným příběhem, který určitě osloví velkou skupinu cílových zákazníků,“ okomentovala porotkyně Kamila Valentová z České spořitelny. Mezi firmami doslova zazářila společnost Colognia press, tiskárna vyrábějící etikety nejrůznějších druhů. „Firma porotu zaujala sv ým příběhem. Jejich etikety vidíme na výrobcích všude kolem nás a bez zajímavosti jistě není, že mají i etikety s Braillovým písmem,“ zhodnotila členka poroty Renata Pazourková z Vodafone Czech Republic. V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2018. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. Ve Středočeském kraji společně vyhlásily jako nejodpovědnější rovněž společnost Colognia press. „Porota Nadace Vodafone ocenila zejména širokou škálu zaměstnaneckých benefitů, rovný přístup k odměňování mužů a žen a možnosti osobního rozvoje a vzdělávání. Dbají na soulad rodinného života s pracovním a mimo jiné nabízejí rodičům po rodičovské dovolené nebo i v době rodičovské dovolené možnost částečného pracovního úvazku. Colognia press dlouhodobě patří mezi organizace, které v regionu významně podporují sociální, kulturní a sportovní projekty. Udržují a zlepšují systémy ochrany životního prostředí podle normy ČSN EN ISO 14001:2005, a trvale se tak zaměřují na snižování dopadu z činnosti na životní prostředí,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

Její živnost nepatří k těm úplně tradičním, pokud si je představujeme jako práci se dřevem, kovářským kladivem nebo cukrářskými přísadami. Význam její činnosti je ale neméně důležitý a rozhodně zajímavý a záslužný, protože rozvíjí znalosti a fantazii dětí! „Já jsem spisovatelka, píšu knihy pro děti ale zároveň i pro dospělé, protože se s ilustrátorkou Marií Štorkovou snažíme propojovat dětský a dospělý svět,“ říká Pavla Krátká. Kromě autorských knih dělá ještě autorskéseminářeveškolách,školkách a v knihovnách, kde se snaží říci dětem a dospělým, jak to funguje při vzniku knihy, aby si dokázali představit, že je za tím spousta lidské práce. „Já jsem od malička ráda psala, studovala jsem jazyky a mám k jazykům vztah. Fascinují mě slova a jejich hloubka, a když se mi narodily děti, tak mi přišlo ještě důležitější předávat zkušenosti, které mám, a také lidské hodnoty, které je potřeba dětem předávat, aby si v životě stály rovně,“ přibližuje vítězná živnostnice. Hodně se snaží, aby v textech byly obsaženy lidské hodnoty. Úcta k české zemi, úcta k lidské práci, úcta k lidem jako takovým. Práce s dětmi podle jejích slov nejlépe funguje vlastním příkladem. „Opravdu musí člověk poctivěpracovatavěci,kteréříká, opravdu dělat, protože děti tyto věci poznají úplně hned. Ony vidí tu pravdu a vidí tu lež, takže když s nimi člověk jedná v pravdě, tak ony to pocítí a samy to začnou napodobovat a to je prostě to nejdůležitější, aby nevnímaly a nenapodobovaly faleš, která je velicečastávdnešnídoběaneníto dobré,“ uvádí Krátká. Má na svém kontě již tři autorské tituly. Pohrátky aneb cesta pavoučka Vincka,cožjeknihaočešstvíazároveň o otevřenosti k multikulturalitě a úctě k lidem. Dále knihu Kukadýlko, kterou vytvořila s Ferdinandem Lefflerem, což je známý český zahradní architekt. Potom je to kniha Vincek, vlk a Lucinka. Pohrátky mají i svojí audioverzi. „Jsou tam velice známé hlasy, třeba Jiří Lábus, Bára Hrzánová, Arnošt Goldflam, Klára SedláčkováOltová. Je to velice krásná nahrávka,jsoutolidé,kteřístojíve své práci rovně a dělají to poctivě. Velicesijichvážímzatupráci,“doplňuje Pavla Krátká. Objíždí školy a školky po celé republice. Velice populární je v Mahenově knihovně v Brně ale i na Ostravsku.

Nejmodernější technologie jsou pro kolínskou tiskárnu samozřejmostí. Colognia press je tiskárna, která se specializuje na výrobu etiket, ale nejen na to. K sortimentu patří i různé flexibilní obaly, lamináty, tuby. „To spektrum produktů je dost široké. U zrodu stáli tři kluci, kteří si prostě řekli, že budou tisknout etikety a zjistili, že je to uživí i za dvacet let,“ uvádí marketingová specialistka Lucie Slauková. S jejich etiketami je možné se setkat na výrobcích potravinářského, farmaceutického i chemického průmyslu. „Plus tiskneme i celé tuby, například na krémy, to dokážeme také potisknout. My se hodně zaměřujeme na Německo. Tam jsou specifikem DPG etikety, což jsou bezpečnostní etikety. Jedná se o speciální uzávěr, podle kterého poznáte, že někdo do obalu vnikl, protože je tam protržená etiketa. Na to i získáváme certifikaci, kterou máme jako jedna z mála firem v České republice,“ popisuje marketingová specialistka. Pokud jde o směřování oboru, tak nejvíce táhnou personifikované obaly, kdy například každá plechovka má své jméno nebo může vypadat jinak. Tiskárna již na toto téma udělala seminář pro zákazníky o tom, že každý obal může mít jinou tvář. „Vývoj jde strašně rychle dopředu. Jsme závislí na tom, jaké stroje používáme a protože používáme nejmodernější technologie, tak věříme, že nebudeme zaostávat a že půjdeme stále dopředu,“ říká Slauková. Ve firmě, která má 130 zaměstnanců, je velmi přátelská atmosféra, zaměstnanci jsou posuzováni podle toho, co umí. Můžou se posouvat nahoru, můžou se vzdělávat, mají spoustu benefitů. „Samozřejmě úplně nejdůležitější je výroba. To je to, co nás živí, takže lidé, kteří pracují s těmi stroji, jsou úplně nejdůležitější, alespoň já to tak vnímám. Považuji je za velké specialisty a mágy, protože ovládat tiskové stroje 21. století je docela těžké a je potřeba, aby lidé byli speciálně vyškoleni,“ uzavírá Lucie Slauková. Firma se hodně zaměřuje na společenskou odpovědnost, podporuje cyklokros v Kolíně, vloni podpořila výstavu na Pražském hradě Světlo v obrazech, což byla největší impresionistická výstava v České republice.