Věra Vávrová: Šijeme košile a halenky pod vlastní značkou Vavi | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Věra Vávrová: Šijeme košile a halenky pod vlastní značkou Vavi

Věra Vávrová: Šijeme košile a halenky pod vlastní značkou Vavi

O tom, jak se dostala k textilní výrobě, jak se jí daří proti konkurenci čínských výrobků i o tom, co dnes letí, jsme se bavili s vítěznou živnostnicí Jihočeského kraje.
09. 10. 2017 | Živnostník roku

Představte, prosím, svoji živnost…

My vyrábíme už 27 let pánské košile. Nyní vyrábíme i dámské halenky. Šijeme pod vlastní značkou Vavi, což znamená Vávrovi, Vimperk. Vymyslel to můj manžel. Začínali jsme prakticky v jedné místnosti, dnes máme dva obchody. Jeden tady v Českých Budějovicích, protože jsme fakt jihočeští patrioti, a druhý v Praze. Ve výrobě mám osmnáct děvčat, plus děvčata v obchodech.

Proč se zaměřujete právě na pánské košile a dámské halenky?

Protože já jsem v tom prakticky od svých patnácti let vyrůstala, od té doby, co jsem se vyučila. Učila jsem se dámskou krejčovou, a pak jsem začala dálkově studovat oděvní průmyslovku. Přišli za mnou ze Šumavanu, což byl největší výrobce v Československu, abych tam nastoupila. Začala jsem tam šít, prošla jsem přes veškeré funkce, než jsem začala podnikat. A ty košile z toho vyplynuly, výrobu jsem znala a chtěla jsem se tomu věnovat dál.

Jak se vám daří ve vašem pražském obchodě?

Musím vám říci, že docela dobře. Byl to nápad mojí dcery. Máme dobré místo na Dejvické ulici. Předtím jsme dodávali do asi osmdesáti obchodů po celé české republice. Pak na trh začaly pronikat laciné výrobky z Číny, takže jsme si otevřeli svůj obchod, abychom mohli tu naši značku prezentovat. V Českých Budějovicích jsme na náměstí Přemysla Otakara II.

Kolik vyrobíte košil a halenek ročně?

Ono záleží podle pracnosti. V průměru vyrobíme tak 120 kusů denně. Objednávky máme i větší. Šijeme i pro jiné firmy v České republice, například pro Pietro Filipi. Syn umí jazyky, takže prodáváme i do zahraničí. Zaměřujeme se i na celkové oblečení firem, šijeme už hrozně dlouho halenku ČSA, pro automobilky a podobně.

Co dnes v košilích takříkajíc letí?

Letí teď samozřejmě slimky, což jsou vypasované košile, menší límečky, různé kombinace. Dává se samozřejmě na dobrý materiál, takže 90 % košil, mimo firemní košile, šijeme z tkané bavlny. Vedle klasických společenských košil, bílých nebo modrých, se začínají dělat košile se vzorem, malými motivy, jako jsou třeba motýlci, kvítečky, puntíky, proužky. Střihy se digitalizují, všechno bude automatičtější, bude se to dělat na počítačích.