Viktor Hrdina: Cítím, že se mi daří | Firmaroku.cz
Aktuality > Viktor Hrdina: Cítím, že se mi daří

Viktor Hrdina: Cítím, že se mi daří

Úspěšného výrobce dřevěných hraček a především celorepublikového vítěze Česká spořitelna Živnostník roku 2017 jsme se zeptali, jak se vede jeho podnikání, jak ho rozšiřuje, co plánuje a kde ho můžeme v následujících měsících vidět.
14. 06. 2018 | Živnostník roku

Jak se celostátnímu vítězi soutěže České spořitelna Živnostník roku 2017 daří?
Cítím, že se mi daří. Od soutěže jsem udělal mnoho kroků a moje práce mne baví a naplňuje. To je dle mého to nejdůležitější.

Tento rok odstartoval velkým nastavováním, vzděláváním a konzultacemi s daleko většími odborníky. Díky tomu, že jako živnostník spolupracuji přímo s dílnou, nastavujeme vše společně a společně se vyvíjíme. Jsou to těžké kroky a momentálně cítím přehlcení operativou, spíše než možností strategického plánování. Momentálně se z živnosti posunuji do další podnikatelské etapy, zakládáme s r.o.

Rozšířil jste od loňska nabídku výrobků ze dřeva?
Ano. Máme tři nové produkty, které teď celkově finišujeme. Samotné produkty již máme, ale řešíme obalové materiály, vytváříme návody na kompletaci. Velmi brzy je budeme mít zveřejněny na e-shopu www.utukutu.cz.

Prochází výroba vaší vlajkové lodi – houpacího prkna – nějakými vylepšeními a úpravami, nebo je to už „stabilní a neměnný“ produkt?
U Houpacího prkna máme několik nápadů, jak ho modifikovat. Ovšem líbí se nám (i našim zákazníkům) právě ta jednoduchost. Jakýmkoliv dalším zásahem prkno uděláme složitější a naruší se jeho ladný a funkční tvar. Takže momentálně vše testujeme a ptáme se skalních zákazníků, co by oni sami chtěli a využili. Od vyhlášení soutěže jsme se ale posunuli v povrchových úpravách. Lidé si žádali duhové Houpací prkno a to jsme také přidali do nabídky.

Proč preferujete osobní vysvětlení k vašim hračkám před masovou distribucí do obchodů?
Máme zkušenost z akcí, kde osobně prezentujeme, že když nás navštíví dospělý, zeptá se: „K čemu to jako je?“ Dítě se neptá. To to ví hned. V obchodech fungují skvěle naše houpačky Spectra. U těch i dospělý hned ví, že slouží na houpání. Ale u prkna, potřebujete mít alespoň kousek dětské fantazie, anebo otevřenou mysl. :-)

Je vás možné vidět také na veletrzích?
Ano. Máme několik akcí, kam jezdíme pravidelně. Jezdíme v rámci České republiky, Slovenska a do Německa. Ale máme v plánu navštívit akce i v dalších zemí. Před masivními veletrhy dáváme přednost menším akcím. A tak jmenovitě nás můžete potkat na Dětském festivalu Mini, Rosteme pro živost, Být spolu, slovenském Kid.shop.up, německém B2B veletrhu Spielwarenmesse a podobně.

Vaším plánem bylo uspět i v zahraničí. Daří se vám to?
Ano. Je to cesta postupná. Protože se na to zase váží další aktivity a procesy, které je potřeba nastavit. Máme nicméně prodejce v Anglii, Španělsku, Portugalsku, Švýcarsku, Slovensku, Itálii a několik dalších máme rozjednaných.

Podnikáte v Praze. Má to podle vás nějaká specifika?
Minimálně daleko dražší nájemné. Momentálně máme dílnu se skvělými podmínkami. U té jsme měli štěstí. Ale hledáme teď trochu větší a nájemné je astronomické. To je asi největší specifikum. A také pokud bychom chtěli žádat o podporu. Pro pražské firmy a podnikatele jich je minimum, to znamená že je to na našich schopnostech, téměř bez podpory zvenčí.

Jaký zážitek se vám osobně vybaví při vzpomínce na loňský ročník podnikatelských soutěží, kde jste dosáhl na nejvyšší metu?
Byl to zážitek, který jsem do té doby nezažil. Do té doby vše na veřejnost komunikovala moje žena Gábina. Pro mne to byl velký krok z komfortní zóny a neznámá oblast. Vybaví se mi stres, ale také velikánská radost a pokora.

Registrace do soutěží probíhají do konce června. Proč by se ti, co se třeba ještě rozmýšlejí, měli přihlásit?
Pokud se rozhodujete a o soutěži přemýšlíte, tak se rozhodně přihlaste. Díky prezentaci si budete muset svoje podnikání kompletně projet. Možná si uvědomíte, kde již nemáte nadhled a bude potřeba něco změnit. A možná si taky uvědomíte, kolik skvělé práce jste odvedli a kam jste se už posunuli. A následně budete muset prezentovat před odbornou porotou, která bude mít mnoho všetečných otázek, ale každá z nich vás dokáže správně nasměrovat. A pokud se to povede a opravdu vyhrajete, možná pocítíte velkou motivaci pokračovat dál a být lepší a lepší. Učit se a posunovat.