Viktor Korbel: To, co bylo, se změnilo | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Viktor Korbel: To, co bylo, se změnilo

Viktor Korbel: To, co bylo, se změnilo

České strojírenství v oblasti vodohospodářství má ve světě stále své jméno. To v rozhovoru potvrzuje i Viktor Korbel, statutární ředitel společnosti HYDROSERVIS-UNION.
04. 10. 2019 | Firma roku

Řekněte vlastními slovy, čemu se vaše společnost věnuje?
Úplně jednoduše. Pokud někdo přemýšlel o obnovitelných zdrojích, buď solárních, větrných, vodních, tak jsme firma, která se zabývá touto problematikou a komplexní dodávkou všech technologií v oblasti OZE.

Pojďme se zaměřit na malé vodní elektrárny…
Malé vodní elektrárny jsou první a pilotní projekt naší společnosti, protože jsme dospěli k názoru, že v České republice máme možnost využívat vodní zdroje poměrně efektivně a začali jsme zjišťovat, že většina vodních elektráren pracuje neefektivně, nebo s automatizací vůbec nesplňující předpisy a normy pro distribuci do sítě. Takže jsme začali vymýšlet a aplikovat speciální software pro zvětšení komfortu majitele malé vodní elektrárny. Začali jsme vymýšlet a zlepšovat stávající profily lopatek, instalovat zjednodušené malé vodní elektrárny, které jdou instalovat efektivněji, jednodušeji, a to hlavně na stavebních úpravách, což je u vodního díla asi nejnákladnější, samozřejmě hned po turbíně. Nabízíme veškeré věci s tím spojené, jako je například dálkový dohled. Pokud bych měl říci jeden z našich taháků za poslední dobu, tak je to kompletní dodávka centrálního softwaru pro malou vodní elektrárnu i třeba s více turbínami, což je řízení pomocí tabletu, tedy aplikace. Takže majitel nebo provozovatel malé vodní elektrárny je schopen se připojit přímo na elektrárnu a pomocí tabletu ji dálkově ovládat, což je pro komfort to maximum.

Jádro vaší práce je tedy v upgradování stávajících technologiích, nikoli stavba na „zelené louce“…
I na zelené louce, ale to už je dneska velmi vzácně, protože lokalit na výstavbu už moc není. Zaměřujeme se na stávající zdroje a ty zefektivňujeme. Naše technologie je možné aplikovat teď a okamžitě zvyšovat podíl zisku.

Jaké jsou principy zefektivnění?
To hlavní zefektivnění je samozřejmě optimalizace otáček vodního motoru. Je potřeba se totiž na věc podívat komplexněji. Už leta se mění hydrologické podmínky v České republice, a to markantním způsobem. Poslední roky sucha, které nás postihly, jsou enormní a znehodnocují bonitu zdroje. A to je stav, který vychází z toho, že ta turbína byla projektována podle toho, co bylo kdysi. Ale to, co bylo, se změnilo. A je k tomu sofistikovaně přistoupit, aby za minimálních investic bylo možné zdroj upravit tak, aby se adaptoval na stávající situaci. Dalším z tahounů společnosti je patent čtyřkvadrantního prefrekvenčního měniče, lépe řečeno speciálního softwaru na optimalizaci vodní elektrárny. To je zařízení, se kterým můžeme přijít ke každé turbíně a optimalizovat otáčky, pokud to jsou starší zdroje, kde je ještě nějaký převodový poměr. Lze upravit, aby se ta efektivita při daných průtocích zvýšila. Turbína při regulaci potřebuje jiné otáčky, protože je třeba hodně přiškrcená, potřebuje běžet pomaleji, aby efektivněji byla schopná spotřebovávat váhu vody, která jí prochází. To je třeba jedna věc, která je zásadní.

Zlepšováky vymýšlíte vy sám?
Ano, já jsem hlavním šéf inženýrem co se upgradů na tento systém týče.

Co jste vystudovat?
Střední průmyslovou školu strojní a elektrotechnickou, potom mechatroniku Liberec.

Kde bychom našli v rámci České republiky instalace, pokud jde o malé vodní elektrárny?
My působíme hlavně tady na jihu, takže poměrně dost vodních elektráren má od nás software. Jedna úplně nově upgradovaná malá vodní elektrárna je třeba v Jarošově nad Nežárkou, kde je software viditelný i tabletem. Instalovalo se to do systému dvou turbínek, je tam dokonce Francis a Kaplan, takže odlišné stroje. Další obnovy elektráren se týkají těch, které provozujeme, což je třeba Hejtman nebo Šimanov. Máme vlastní turbínu na testování všech možností. Neděláme jako některé firmy, že něco vymyslíme a aplikujeme to až na zákazníka. První aplikace se provádějí v našem areálu. Zákazník přijde, okoukne to, jestli by ho to zajímalo. Je to takový showroom. Jednání je tím zkráceno, zefektivněno na deset minut a všichni víme, na čem jsme.

Působíte pouze v rámci Jihočeského kraje?
Další obnova elektrárny se dělala i v Nepálu, působíme i v zahraničí. Většinou je to ve formě subdodávek. Například když byla původní turbína vyrobena v Evropě, pak zákazník hledá nějakou společnost v Evropě, která by byla schopna starší turbínu třeba repasovat. Pravda je taková, že Česká republika má ve vodohospodářství stále jméno. Pořád jsme s Rakouskem považováni za strojírenskou elitu v tomto oboru.

Ve firmě jste dva. Jak to může fungovat?
Logika moderního hospodaření je zaměstnávat subdodavatele bodovým způsobem. To znamená, že firma splňující podmínky například Energetického úřadu, vytvoří výkresy a standardizaci výrobků, a potom už není problém dát do kooperace další společnosti provádějící konečnou montáž na místě. Na to vám stačí pět nebo šest montérů a jste schopni zakázku dát dohromady. Jinak problém není, že bychom lidi nechtěli přijmout, ale my je prostě nemůžeme najít. Dlouhodobě to samozřejmě udržitelné není.

Jste vy osobně u každé z instalací?
Ano. Zejména u vodních elektráren je k tomu nutné přistupovat skutečně individuálně, protože co kus, to originál. Nikdy nenajdete dvě stejné lokality, buď jsou jiné spády nebo jiné roční průměrné průtoky. Nikdy nejde říci, že budeme vyrábět čtyři základní prototypy stroje a ty se nainstalují všude.