Viktor Sotona: Musíme být neustále minimálně krok před ostatními | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Viktor Sotona: Musíme být neustále minimálně krok před ostatními

Viktor Sotona: Musíme být neustále minimálně krok před ostatními

Dnes je společnost ERA více v zahraničí než doma. V Pardubicích se rozhodla vybudovat moderní výzkumné centrum, které ji má významně pomoci udržet se před zahraniční konkurencí. Na otázky nám odpovídal generální ředitel Viktor Sotona.

ERA se stala vítězem Vodafone Firma roku Pardubického kraje. Jaké jsou vaše pocity?

Radost, překvapení. Radost z toho, že naše práce má smysl.

Čemu se ERA konkrétně věnuje?

Pohybujeme se v oblasti IT technologií, specificky pasivní radiolokace, řízení letového provozu, protivzdušná obrana. To jsou naše trhy a naše zájmy.

Firmě se velmi dobře daří pronikat do zahraničí…

Dnes jsme v zahraničí více než doma, a to doslova. Jsme v 61 zemích po celém světě. Najdete nás od Tokia přes Peking, Moskvu, Singapur, Malajsii, zkrátka na všech velkých letištích. Začínali jsme jako malá, garážová firma. Postupně jsme se přeměnili ve střední firmu, dnes máme 400 zaměstnanců.

Jak je vůbec možné v tak technickém oboru začínat v podmínkách, které popisujete?

Ze začátku jsme se opřeli o místní podmínky, to znamená o spolupráci s Armádou České republiky, o spolupráci s Řízením letového provozu a postupně jsme nabalovali zkušenosti, postupně jsme se prosazovali v zahraničí.

Jaký máte vztah k Pardubickému kraji?

V rámci republiky máme pět poboček. Centrála společnosti zůstává v Pardubicích, kde je asi 250 zaměstnanců. Pro nás je Pardubický kraj velice významný. Důkazem je i nově postavená administrativní budova, kterou jsme letos otevřeli. Chceme zde mimo jiné dále pokračovat ve výzkumu, vývoji a dalších investicích.

Co se skrývá pod výzkumem ve společnosti, jako je ta vaše?

Naše podnikání se bez neustálého výzkumu a vývoje neobejde. Musíme být neustále minimálně krok před ostatními, protože tím, jak se nám daří, tak nás následují i konkurenti. Především zahraniční konkurenti se dívají, co děláme a jak to děláme. Proto je výzkum a především investice do něj velice důležitou součástí našeho podnikání. Z toho důvodu jsme se rozhodli vybudovat velice moderní výzkumné centrum v Pardubicích. Máme zde velmi dobře vybavené laboratoře na nejvyšší úrovni, včetně moderních útlumových komor. Dohromady jsme investovali téměř čtvrt miliardy korun do této budovy.

Vaše vize do budoucna?

Máme ambice pokračovat v tomto nastaveném směru. Chceme navázat na Teslu Pardubice i v tom smyslu, že bychom chtěli mít širší záběr. Chceme ještě lépe využívat obchodní kanály, které máme, a rozšiřovat portfolio.