Vítěznou firmou na Pardubicku je výrobce brzd do vlaků a tramvají. Mezi živnostníky uspělo takřka vymizelé řemeslo | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Vítěznou firmou na Pardubicku je výrobce brzd do vlaků a tramvají. Mezi živnostníky uspělo takřka vymizelé řemeslo

Vítěznou firmou na Pardubicku je výrobce brzd do vlaků a tramvají. Mezi živnostníky uspělo takřka vymizelé řemeslo

ihned.cz, 17. 9. 2021

Pokud jezdíte do práce tramvají nebo metrem, určitě jste někdy zaslechli skřípění brzd. Je přitom hodně pravděpodobné, že brzdy vyráběla firma DAKO-CZ. Podnik z Třemošnice na Chrudimsku v Pardubickém kraji brzdy vyrábí i pro osobní a nákladní vlakové vozy, příměstské jednotky, lokomotivy či údržbové vozy. Ty jezdí nejen v Evropě, ale i v Indii, Tibetu, Malajsii, Indonésii a Egyptě.

„Díky našemu know-how dokáže společnost konkurovat i těm největším světovým výrobcům kolejových vozidel. S hrdostí můžeme říci, že se řadíme mezi společnosti, které udávají trendy na trhu, zejména v kompaktnosti, váze a ekologickém řešení brzdových systémů a komponentů,“ říká člen představenstva společnosti Jaromír Štverák.

V Česku vyrábí DAKO-CZ brzdy jako jediné, zároveň patří mezi přední světové výrobce. I díky tomu získalo cenu IBM Firma roku 2021 v Pardubickém kraji. Soutěž, kterou tradičně vyhlašují Hospodářské noviny, minulý týden odstartovala v Ústeckém kraji už svůj 16. ročník. V příštích týdnech budou následovat další krajská kola, celorepublikové finále je na programu 7. prosince na pražském Žofíně.

DAKO-CZ, které patří do holdingu Czechoslovak Group Michala Strnada, se minulý rok dařilo. V roce 2020 dosáhly tržby 1,26 miliardy korun a EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) je bezmála 300 milionů korun. O rok dříve společnost utržila 1,14 miliardy korun, EBITDA dosáhla 200 milionů korun.

Posledním úspěchem firmy je, že nově budou jejími brzdami vybaveny i vozy londýnského metra – konkrétně soupravy modré trasy Piccadilly Line. „Jde o dlouhodobou spolupráci se společností Siemens, která je s námi spokojená z předchozích projektů. Vyhráli tendr na vozy linky londýnského metra a nás si vybrali jako dodavatele brzdových komponentů,“ vysvětluje Štverák. Ačkoliv je DAKO-CZ menší než jiní výrobci brzd, Siemens a další zahraniční firmy si cení hlavně preciznosti třemošnického podniku, uvádí člen představenstva.

Mezi porotci DAKO-CZ zaujalo i kvůli své mnohaleté historii, jež sahá až do roku 1816. „Určitě je vidět dlouholetá kontinuita a tradiční výroba. Je to firma, která z českého prostředí dovedla zaujmout trhy po celém světě,“ zhodnotil volbu Petr Papoušek z IBM Česká republika.

Paličkovaná krajka

Mezi firmami se v Pardubickém kraji sešlo hned několik podniků z těžkého průmyslu, oproti nim finalisté krajského kola Moneta Živnostník roku byli umělečtějšího rázu.


IBM Firma roku 2021 Pardubického kraje:

1. DAKO-CZ, a.s. – výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla (Třemošnice)

2. 2VV, s.r.o. – návrh a výroba vzduchotechniky (Pardubice)

3. SANELA spol. s r.o. – výrobce kompletního sortimentu sanitární elektroniky (Lanškroun)


Moneta Živnostník roku 2021 Pardubického kraje:

1. Jiřina Rejentová – šperky z ručně paličkované krajky (Žamberk)

2. Jana Mládková – výroba dámských nadměrných velikostí oděvů (Chrudim)

3. Milan Heitmar – umělecké sedlářství (Moravská Třebová)


Moneta Živnostník roku Srdcař 2021 Pardubického kraje:

Josef Fidler – výroba ručně tkaného zboží (Hlinsko v Čechách)