Vladimír Dlouhý: Pandemie změnila pohled na podnikání | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Vladimír Dlouhý: Pandemie změnila pohled na podnikání

Vladimír Dlouhý: Pandemie změnila pohled na podnikání

Krajská kola podnikatelských soutěží doslova buší na dveře, a tak jsme se na očekávání, ale také na zhodnocení celkového ekonomického vývoje uplynulého pololetí zeptali prezidenta Hospodářské komory ČR.

Za týden startují krajská kola podnikatelských soutěží. Jak se těšíte?
Prožíváme rok, který se zapíše do historie, a to samozřejmě i z pohledu hospodářství. Myslím, že jsme ještě v minulosti nezažili tak masivní vypnutí ekonomiky, jakého jsme byli svědky v době koronavirové pandemie. Je tak jisté, že i letošní ročník Firmy roku bude v mnohém specifický. Jsem přesvědčen, že pandemie změnila pohled na podnikání. Podnikatelé, kteří vydrželi a často v době nouze neváhali měnit výrobu a pomáhat potřebným, zaslouží náš obdiv a uznání. Jedno z mála pozitiv na pandemii pro mě osobně je to, jak se může naše země na podnikatele spolehnout.

Ať chceme nebo ne, je letošní rok určitě pro podnikatele specifický. Jaké poznatky o tom máte Vy?

Specifický je rozhodně. To, čeho jsme byli svědky během jara, ovlivnilo celý svět. Jeho ekonomiku, zdravotnictví, přístup k životu obecně. Podnikatelé poznali, jak je byznys ošemetný a že jejich situace se může změnit doslova ze dne na den. Přesto se v České republice firmy s krizí vypořádaly se ctí a podle našich šetření skoro 60 % z nich zvládlo pokles likvidity pomocí vlastních rezerv. To je pro mě důkaz, že tuzemské podniky jsou velmi zodpovědné a myslí za zadní kolečka. To je myslím jednoznačná odpověď pro tu část společnosti, která stále pohlíží na podnikatele skrz prsty.

Myslíte si, že stát reagoval dobře, případně kde konkrétně ano a kde ne?
Zpočátku jsme k vládě byli poměrně kritičtí, protože jsme od podnikatelů cítili naléhavou potřebu rychlé pomoci. Ministři nicméně několik dní až týdnů zůstávali pouze u proklamací, což se naštěstí později změnilo. Podnikatelé dle našich anket velmi uvítali zejména kompenzace pro OSVČ s názvem Pětadvacítka, tedy řekněme rychlé peníze. Stejně tak řada z nich úspěšně využila program Antivirus umožňující kompenzace části mezd. Naopak hlavně u úvěrových programů Covid I až III nebo Covid Praha si podnikatelé stěžují na poměrně vysokou administrativní náročnost, která je mnohdy vyšší než u klasického bankovního úvěru z mimokrizové doby. Každopádně globálně podle mého názoru vláda situaci zvládla a to, že se objevili chyby, je logické. Nikdo podobné hospodářské zemětřesení zkrátka nečekal a museli jsme ji všichni řešit den po dni.

Hospodářská komora podnikatelům během koronavirové krize hodně pomáhala. Jak hlavně?
Podnikatelům zejména zpočátku pandemie chyběly informace, o co mohou žádat a jaká je aktuální situace. Proto jsme členské základě denně zasílali informační e-maily s tím nejdůležitějším, co se za uplynulý den událo. Takových denních sdělení jsme vypravili více než 40. Koronakrizi jsme také uzpůsobili webové stránky Hospodářské komory, kde jsme umisťovali a pravidelně aktualizovali informace o vládní pomoci, kde o ni žádat a za jakých podmínek. Denně jsme také komunikovali s vládou a na základě zpětné vazby a požadavků firem jsme vyjednávali co možná nejefektivnější podmínky pomoci podnikatelům.

O tom, kdo na krizi nejvíce doplácí, se mluví často. Pojďme ale také říci něco pozitivního. Dobré výsledky zaznamenávají například společnosti podnikající v oblasti zdravotnických potřeb. Jsou ještě další takové příklady?
Je asi jasné, že na této krizi prodělali více či méně všichni. Při dnešní vzájemné provázanosti ekonomiky je problém jedné firmy problémem často i pro desítky dalších dodavatelů. Typicky to platí pro sektor automotive. Výrobci zdravotnických pomůcek i firmy, které výrobu tímto způsobem přeorientovali, měli jistě výhodu, ale často je brzdila byrokracie a stát od nich roušky a další materiál nevykupoval a raději sáhl do ciziny. Pokud by, nedej bože, přišla druhá vlna, věřím, že české firmy už dokáží zásobovat v požadovaném množství a kvalitě firmy i například nemocnice nebo další zařízení.

Jak hodnotíte rozvoj podnikání v regionech?
Jako prezident Hospodářské komory pravidelně objíždím regiony, kde se ptám přímo podnikatelů, jaké je trápí problémy a s čím by jim Komora mohla pomoci. Právě covid tuto tradici na čas přerušil, nicméně doufám, že se do regionů co nejdříve vrátím a vyslechnu si firemní zkušenosti po koronavirové pandemii. V minulosti jsem nicméně navštěvoval desítky firem, které měly zpravidla velmi zdravé financování, podnikaly bez problému a prosperovaly. I proto věřím, že krizi překonají a vrátí Českou republiku mezi nejrychleji rostoucí evropské ekonomiky.