Všechno vzniklo mezi kojením, přebalováním a přerostlou levandulí | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Všechno vzniklo mezi kojením, přebalováním a přerostlou levandulí

Všechno vzniklo mezi kojením, přebalováním a přerostlou levandulí

Martina Koníčková, MONETA Živnostník roku 2022 Středočeského kraje, je krásným příkladem toho, jak se při mateřské a rodičovské dovolené dá rozjet smysluplné a fungující podnikání. Pojďme na rozhovor...
02. 11. 2022 | Živnostník roku

Čemu se věnujete?
Věnuji se ruční výrobě bylinkoovocných sirupů. V podstatě to všechno vzniklo mezi kojením, přebalováním a přerostlou levandulí.

Jak vás to napadlo se věnovat právě tomuto?
Já jsem z rodiny, kde se dělaly bezové a mátové sirupy, spotřebovávalo se veškeré ovoce. Tím, že nám přerostla levandule, tak jsme řešili, že sušená není úplně ideální, protože opadává, a to vzhledem k malým dětem, které to rády jedí. Takže jsme zkusili sirup a ono to vyšlo, mezi známými se to docela dobře prodávalo. A potom na základě poptávky přišel impuls, že se tomu budu věnovat naplno. Už jenom kvůli tomu, že máme dvě malé děti a kvůli zaměstnání manžela jsem nebyla schopná se úplně vrátit do korporátu, kvůli času a abych mohla být více s dětmi. Dospělo to tak daleko, že v prosinci loňského roku jsme zkolaudovali vlastní dílnu přímo u domu. A moji zákazníci mě dohnali k tomu, že ze čtyř příchutí jich mám dnes už deset.

Jaké to jsou?
Úplná klasika teď na zimu je rakytník, mateřídouška s tymiánem, brusinka s levandulí, mango zelený čaj, levandule oceněná jako regionální potravina, nebo zázvor. Teď jsme udělali na Vánoce pro děti meruňku se skořicí. Pro babičky a dědečky, kteří mají rádi takovou tu klasiku, tak se tam dá přidat rum. Pak svařák bez alkoholu, což je černý jeřáb, který je ovoněný rumovým cukříkem a je v tom vánoční koření. To je úplně úžasné.

Jak je obtížné nevrátit se do korporátu a začít pracovat sám na sebe?
Především je to všechno o úřadech, o vyběhání povolení, takže jednoduché to nebylo. Ten, kdo podniká v oboru jako já s malými dětmi, tak ví, že úplně úžasně fungují farmářské trhy. Když jste odkázáni na velké firmy a jejich marže, tak není úplně jednoduché obstát. Ale díky tomu, že si myslím, že tu práci dělám poctivě a srdíčkem, tak se vrací přímo ke mně domů čím dále, tím více zákazníků. Začíná fungovat e-shop, který jsem udělala v letošním roce. Všechno to začíná mít obrátky, které jsem si přála. Budu ráda, když se mi v příštím roce podaří ještě zahájit výrobu džemů a přibrat k sobě další jednu nebo dvě maminky na mateřské, abychom se pomalu rozrůstali.

Kde jsou aktuálně Vaše produkty k dostání?
Jsem ráda, že jsem navázala spolupráci s Globusem, protože tam jsem pracovala a vyšli mně vstříc. Spolupracuji s kavárnou u nás v Bašti u Líbeznice a mám spoustu takových menších kavárniček a obchůdků, ale úplně nejvíce je to koncový zákazník přes e-shop.

Jaké jsou plány do budoucna?
Určitě bych ráda zůstala u bylinných produktů a chtěla bych dělat džemy, lízátka a bonbóny. Ale k tomu už budu muset mít alespoň ty čtyři ruce navíc.

Kde sháníte suroviny?
Mám za sebou paní Matějkovou, která má dnes na bylinky certifikaci bio a to největší portfolio beru od ní. Cukrovary naštěstí ještě fungují, takže to je v pořádku. Sklo bereme z Valtic, kde se spolupráce navázala úplně od začátku, takže jsem měla štěstí, že to takhle dopadlo.

Jak se dá skloubit rodina a živnost?
Není to úplně jednoduché. Občas mám černé svědomí vůči dětem, protože je to na úkor víkendů a volných večerů. Takže když ostatní odjíždějí někam na výlety, tak maminka vaří, tatínek se stará. Teď se mi podařilo kontaktovat paní, která bude fungovat na hlídání dlouhodobě. Takže i mi pak budeme mít volné víkendy.