Výroba sudů a nejmodernější technologie. Na Zlínsku ovládlo podnikatelské soutěže tradiční rodinné řemeslo a výroba pro letecký průmysl | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Výroba sudů a nejmodernější technologie. Na Zlínsku ovládlo podnikatelské soutěže tradiční rodinné řemeslo a výroba pro letecký průmysl

Výroba sudů a nejmodernější technologie. Na Zlínsku ovládlo podnikatelské soutěže tradiční rodinné řemeslo a výroba pro letecký průmysl

Vodafone Firma roku 2017 Zlínského kraje se jmenuje Ray Service a vyrábí kabelové svazky a elektromechanické sestavy pro letecký a vojenský průmysl. Titul Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Zlínského kraje získal Josef Fryzelka, který se věnuje tradičnímu bednářství.

Josef Fryzelka vyrábí sudy na víno a lihoviny od 5 do 600 litrů, kádě na kvašení ovoce, zelí, lihoviny s bylinkami, medovinu, pivo a to od třiceti až do deseti tisíc litrů, a také kádě a sudy pro lihovary. „V našich sudech zrají často ty nejkvalitnější vína i destiláty v České republice i v zahraničí,“ uvádí Fryzelka. Živnostník také vyrábí koželužské kádě na činění kůží, květináče, salašnické nádoby, kádě na vodu a bednářský nábytek. S úspěchem se setkalo zařazení do výroby netradičních bednářských výrobků, třeba dřevěných van různých variant, umyvadel, ochlazovacích kádí do sauny a bylinkových sedacích kádí, sprch a polévacích džberů. Nedávno se pustil do opravy staré bednářské dílny svého otce, z které vytváří muzeum rodinného bednářství.

„Obdivuji živnost, která byla založena pradědem letošního krajského vítěze, který pokračuje v podnikání v tradičním oboru bednářství, a to přes všechna úskalí doby. Dále rozvíjí a rozšiřuje svůj sortiment. Pracuje poctivě a jeho výrobky jsou kvalitní,“ okomentoval porotce Milan Sedláček z České spořitelny.

Stříbro bere Etienne Vandame, který poskytuje poradenské služby a aerodynamické výpočty výrobcům malých letadel. Třetí nejlepší živnostník Jaromír Kolárik se věnuje vývoji a výrobě jednoúčelových strojů pro montáž a kontrolu výrobků.

Mezi firmami odbornou porotu nejvíce zaujala společnost Ray Service. Jejími zákazníky jsou globální výrobci v oblasti leteckého, obranného a motorsport průmyslu. Aby byla společnost schopna uspokojit různé potřeby zákazníků po celém světě, zakládá joint–venture podniky. První vznikl na Taiwanu, další v Indii a nyní se chystá na Arabský poloostrov. Firma vyrostla ze tří zaměstnanců na současných 200 za použití pouze kapitálu, který vytvořila sama za dobu svého působení a etablování se do dodavatelských řetězců významných světových výrobců (Airbus, Boeing) „Z pozice výrobce evropského významu bychom se chtěli stát skutečně světovým hráčem,“ komentoval spolumajitel společnosti Petr Gabriel.

„Vítězná společnost spolupracuje globálně s velkými výrobci leteckého průmyslu. Podílí se na vývoji obranné techniky, která pomáhá zajistit bezpečnost české populace,“ zhodnotil člen poroty Martin Pudil z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo obsadila rožnovská firma Retigo vyrábějící konvektomaty, které prodává do padesáti zemí světa. Třetici nejúspěšnějších uzavírá společnost Austin Detonator vyrábějící důlní rozbušky.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2017. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. Ve Zlínském kraji vyhlásily jako nejodpovědnější společnost Sběrné suroviny UH. „Porota Nadace Vodafone ocenila přístup společnosti k zaměstnancům, zaměstnanecké benefity a individuální přístup k zaměstnancům s malými dětmi s možností využívání částečných pracovních úvazků a flexibilní pracovní doby. Ve svém regionu patří mezi významné podporovatele ekologických akcí, jako jsou Den Země a Ukliďme Česko. V letošním roce uspořádali již 7. ročník soutěže „Ekosoutěž“ pro školy ve sběru druhotných surovin. Aktivně podporují mládežnické sportovní kluby a festivaly Slovácké léto a Jeden Svět Zlín,“ zdůvodnil volbu Jan Fencl z Vodafone Czech Republic.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2017, Česká spořitelna Živnostník roku 2017 i Vodafone Odpovědná firma roku 2017 se uskuteční 6. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2017 Zlínského kraje:
1. Ray Service, a.s. – výroba kabelových svazků a elektromechanických sestav pro letecký a vojenský průmysl (Staré Město)
2. Retigo, s.r.o. – výroba konvektomatů (Rožnov pod Radhoštěm)
3. Austin Detonator s.r.o.  výroba důlních rozbušek (Vsetín)

Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Zlínského kraje:
1. Josef Fryzelka  tradiční bednářství (Vlachovice)
2. Etienne Vandame – poradenské služby a aerodynamické výpočty výrobcům malých letadel (Uherské Hradiště)
3. Jaromír Kolárik  vývoj a výroba jednoúčelových strojů pro montáž a kontrolu výrobků (Zlín)

Vodafone Odpovědná firma roku 2017 Zlínského kraje:
Sběrné suroviny UH, s. r. o.  komplexní služby v odpadovém hospodářství (Uherské Hradiště) 

Kontakt pro média:
David Pavlát
PR Specialist
+420 777 771 087
david.pavlat@communa.cz
www.firmaroku.cz|www.zivnostnikroku.cz