Výroba tradičních bezlepkových makronek a odlévání uměleckých děl do bronzu jednoznačně vítězí v podnikatelských soutěžích v Královéhradeckém kraji | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Výroba tradičních bezlepkových makronek a odlévání uměleckých děl do bronzu jednoznačně vítězí v podnikatelských soutěžích v Královéhradeckém kraji

Výroba tradičních bezlepkových makronek a odlévání uměleckých děl do bronzu jednoznačně vítězí v podnikatelských soutěžích v Královéhradeckém kraji

Skutečně široké spektrum podnikatelů se sešlo na vyhlašování krajského kola podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2017 a Česká spořitelna Živnostník roku 2017 v Hradci Králové. Živnostnice Radka Luňáková z malé obce Černilov zaujala svou úspěšnou výrobou tradičních bezlepkových makronek. Mezi firmami oslnila odbornou porotu společnost H V H, která odlévá umělecká díla do bronzu metodou ztraceného vosku.

Paní Luňáková našla originální recept na tradiční bezlepkové makronky, které nejprve sklidily úspěch u rodiny, pak u přátel a postupně se jejich sláva dostala i do místních kaváren. Rozhodla se proto pustit do cukrářské práce naplno a na své běžné pracovní místo se už nevrátit. Výrobky dodává do více než dvaceti míst. „Držím se starých receptů a cukrářských zásad, jsem odpůrce dochucovadel, náhražek a usnadňovačů,“ uvedla vítězná živnostnice krajského kola. V současné době, po dvou letech pečení, dokončuje první českou makronkovou výrobnu.

„Zaujala mě kombinace osobního a podnikatelského příběhu dovedeného do důsledků. Na pozadí je silný příběh, paní Luňáková má syna autistu a zároveň se dokonale věnuje řemeslné dovednosti. A má úspěch,“ okomentoval porotce Jan Polák z České spořitelny.

Na druhém místě skončil Pavel Hajn, který vyrábí koženou galanterii. Jeho rodina se zpracováváním kůže zabývá již více než 100 let. Sám po sametové revoluci začínal jen s třicet let starým šlapacím strojem. Bronz získala pro svůj entuziasmus a nadšení pro práci Michaela Šimková nabízející soukromou výuku školních předmětů a cizích jazyků. Kromě výuky připravuje studenty na maturity a na přijímací zkoušky na vysoké školy. 

Mezi firmami se značným náskokem zvítězila H V H spol. s r.o. odlévající umělecká díla do bronzu metodou ztraceného vosku. Jejími klienty jsou především umělci, sochaři, výtvarníci, lidé zabývající se designem. Firma spolupracuje také s městy a obcemi, státními úřady a různými zájmovými spolky, jejichž cílem je zviditelnit či připomenout zajímavou událost nebo osobnost prostřednictvím bronzových pamětních desek či nápisů. „V roce 1991 jsme koupili polorozpadlý statek v Horní Kalné u Vrchlabí a postupně jsme jej začali upravovat a přestavovat do podoby a pro potřebu slévárny. Naším krédem byly (a stále jsou) krátké výrobní lhůty. U menších soch to byl jeden měsíc. Sochaři, kteří byli zvyklí čekat na odlitek přes rok, z toho byli nadšení,“ uvedl Pavel Horák z vítězné firmy. Jako jedna z mála je firma schopna odlévat nadměrná díla, sousoší, velké projekty, na což je třeba prostor, dobré zázemí a samozřejmě um a zkušenosti.

„Oceňuji to, že se letošní krajský vítěz věnuje tradičnímu oboru, že má firma celosvětový přesah a již dnes zahraniční klientelu. Fandím rodinným firmám, kde se předává tradice a odkaz dalším generacím,“ zhodnotil člen poroty Petr Peroutka z Vodafone Czech Republic.

Stříbrnou pozici obsadila společnost Lumco z České Skalice, která se věnuje výrobě kvalitních českých sedacích souprav. Bronz bere jičínská Penda, provozovatel obchodu TisknuLevne.cz, eshopu a sítě padesáti prodejen úzce specializovaných na prodej tiskáren, kopírek a spotřebního materiálu.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2017. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Královéhradeckém kraji vyhlásily jako nejodpovědnější společnost Technistone, která se zabývá výrobou technického kamene. „Firma vykazuje propracovaný přístup k zaměstnancům, dbá o jejich mnohostranný rozvoj, zakládá si na rovném zacházení žen a mužů, prosazuje moderní a flexibilní formy práce na sladění pracovního a rodinného života. V regionu podporuje také programy zaměřené na vzdělávání a péči lidí se speciálními potřebami a vsadili na zlepšování společnosti cestou inovativních technologií. Spolupracují s neziskovým sektorem, vzdělávacími institucemi i městskou správou. Jsou vzorem v odpovědné výrobě a spotřebě,“ zdůvodnila volbu Renata Pazourková z Vodafone Czech Republic.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2017, Česká spořitelna Živnostník roku 2017 i Vodafone Odpovědná firma roku 2017 se uskuteční 6. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2017 Královéhradeckého kraje:
1. H V H spol. s r.o. – odlévání uměleckých děl (Horní Kalná)
2. Lumco spol. s r.o. – výrobce kvalitních českých sedacích souprav (Česká Skalice)
3. Penda s.r.o.  provozovatel obchodu TisknuLevne.cz (Jičín)

Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Královéhradeckého kraje:
1. Radka Luňáková  výroba bezlepkových makronek (Černilov)
2. Pavel Hajn – výroba kožené galanterie (Borohrádek)
3. Michaela Šimková  soukromá výuka školních předmětů a cizích předmětů (Hradec Králové)

Vodafone Odpovědná firma roku 2017 Královéhradeckého kraje:
Technistone,a.s.  výrobce technického kamene ve formě desek

Kontakt pro média:
David Pavlát
PR Specialist
+420 777 771 087
david.pavlat@communa.cz
www.firmaroku.cz|www.zivnostnikroku.cz