Začínal s malou píckou, dnes je sklář živnostníkem roku | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Začínal s malou píckou, dnes je sklář živnostníkem roku

Začínal s malou píckou, dnes je sklář živnostníkem roku

21. 9. 2019, Mladá fronta DNES
21. 09. 2019 | Živnostník roku

LIBEREC Sklo dechem hýčká padesát let a podnikat v něm začal ještě v době, kdy se to nesmělo. Zapálený sklář si na počátku 80. let postavil malou hobby pícku, kde po práci tavil a foukal a foukal.

„Bylo to jediné soukromé sklářské studio v celém Československu. Dělal jsem repliky historického skla pro muzea nebo hrady. Dělal jsem třeba tisíce gotických vitrážových oken. Hlavně jsem si ale mohl dělat, co jsem chtěl,“ zavzpomínal sklář Petr Novotný z Nového Boru. Teď získal ocenění krajský živnostník roku. Jeho inspirující příběh postupuje do celorepublikového finále, které se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

Petr Novotný se sklářství věnuje od svých patnácti let. Pracoval v Crystalexu a známý je rovněž z působení ve firmě Ajeto. Zpočátku byl podle svých slov i „dvorním sklářem“ Bořka Šípka.

Když padla železná opona a začalo se svobodně podnikat, mohl mít rychlý start. Sám se také naučil anglicky, když začaly chodit první objednávky historického skla ze zámoří. Na popud známého z Alžíru přidal i francouzštinu, jak se zájem o jeho výrobky zvětšoval. Domluví se ale také německy i rusky. „Po revoluci byla radost podnikat. Dnes je to těžší. Už jen kvůli administrativě. Je to těžké a unavující a podle mě i zbytečné,“ posteskl si oceněný sklář.

Podařilo se mu přečkat hlubokou krizi sklářského průmyslu, která vypukla na začátku roku 2009. Dnes pracuje hlavně na malosériových zakázkách. „Velké série jednoduchého skla už u nás nejdou dělat. Odstěhovalo se to na východ, do Číny, kde dělají velkovýrobu. Malé zakázky jsou sice složitější, ale můžeme si pořád určovat ceny,“ přiblížil Novotný. Specializuje se třeba i na výrobu náhradních dílů pro historické lustry, francouzské nebo benátské provenience. Zákazníky má prakticky z celé Evropy. „Většinou se tím už nikdo nechce zabývat,“ přiblížil oceněný živnostník. „Budoucnost vidím v uměleckém skle a ve specializované výrobě. U nás se dá budoucnost dobře předvídat. Stačí se podívat na Západ. To, co je tam, bude brzy i u nás.“

Cestuje hodně. Pracoval nejen v Evropě, ale i v Japonsku, Africe nebo Americe. „Vidím, jak to dnes chodí ve světě. Žádné velké sklárny, ale malá studia, kde dělá jeden sklář s jedním asistentem, nejlépe s manželkou, kterou nemusí platit,“ zasmál se oceněný sklář.