Zakázek v Rakousku přibývá | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Zakázek v Rakousku přibývá

Zakázek v Rakousku přibývá

16. 10. 2020, 5plus2
16. 10. 2020 | Živnostník roku

Rodinné kamenictví Jatvar sídlí ve Velešíně na Krumlovsku. Řídí ho manželé Markéta a Pavel Novákovi

VELEŠÍN / Rodinné podnikání odstartoval po revoluci její otec. Letos v září převzala Markéta Nováková ocenění Moneta Živnostník roku pro Jihočeský kraj. Velešínská firma Jatvar má nyní čtyři zaměstnance a věnuje se výrobě pomníků na hřbitovy, ale díky velkému zájmu má stále více zakázek i pro domy.

„Tatínek koupil v privatizaci pomníkářství. Nejdříve se pracovalo jen s terasem, což je umělý kámen. S příchodem mého manžela v roce 1996 jsme se ale začali více věnovat přírodnímu kameni a po letech ten umělý nakonec úplně opustili. Výrobní náklady byly příliš velké a ve srovnání například se žulou je jeho životnost minimální. I lidé to pochopili,“ popisuje Markéta Nováková.

V její kanceláři, která sousedí s dílnou, je slyšet hluk. Vydává ho stroj, jenž s milimetrovou přesností rozřezává jednotlivé kusy kamene na kousky. „Kupujeme jednostranně leštěné desky o různých rozměrech. Ty pak opracováváme. Nařezává je stroj a další má na starosti leštění, ale úplně všechno se technikou dělat nedá,“ usmívá se.

Ruce jsou potřeba, když se do kamenů vyrývají nejrůznější detaily či nápisy nebo se opracovávají hrany jednotlivých desek. „Lidská práce bude vždy důležitá. Postupy se díky moderním technologiím za ty roky hodně změnily, ale některé věci zkrátka stroje nedokážou. Těch, kteří se opracovávání kamene věnují, ale ubývá,“ mrzí Novákovou. Jatvar se věnuje výrobě pomníků na hřbitovy i zakázkám pro interiéry a exteriéry domů. „Děláme kuchyňské desky, obklady koupelen, schody, parapety či krbové římsy. V poslední době je o tohle větší zájem. Lidé si stále více umisťují přírodní kámen do domovů. Kromě vzhledu si uvědomují, že má dlouhou životnost,“ uvádí podnikatelka.

Je ale třeba volit správně. Třeba žula se hodí do vnitřních i venkovních prostor, ale například mramor by se měl umisťovat výhradně do interiéru. „Nejvíc odebíráme žulu. V Česku zásoby jsou, ale tuzemský kámen není tak kvalitní. Proto bereme materiál ze zahraničí, nejvíce z Indie a Itálie,“ líčí Nováková.

Rodinný podnik působí především na jihu Čech, ale díky šikovnosti má zakázky i ze zahraničí. „V Rakousku jsme kdysi měli jednu zakázku v malé vesnici, kde jsme dělali venkovní parapety. Byli spokojení a díky doporučení jsme tam postupně získávali víc a víc práce. Většinou to jsou parapety, schody či kuchyňské desky. Jezdím především do Horního Rakouska,“ uzavírá Markéta Nováková.