Zaujala tradice i originalita | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Zaujala tradice i originalita

Zaujala tradice i originalita

8. 10. 2019, Kroměřížský deník

Firmám na Zlínsku vládne výrobce městského mobiliáře, živnostníkům kolář. Zlínský kraj – Titul Vodafone Firma roku 2019 získala ve Zlínském kraji společnost mmcité 1, která se věnuje výrobě veškerého městského mobiliáře. Mezi živnostníky titul MONETA Živnostník roku 2019 Zlínského kraje vybojoval Augustin Krystyník věnující se kolářské profesi. „Taková věc vždycky potěší. Titul také zviditelní moji práci. Je dobré, aby lidé věděli, že řemeslo furt žije.

Navíc řemeslo, které je aktuální a zajímavé,“ radoval se z ocenění Krystyník.

LÁSKA K ŘEMESLU

Augustin Krystyník vyrábí všechny druhy a typy kol, vozy, kočáry, kola na hasičské stříkačky nebo kola na veterány, které mají ohýbané loukotě. Repasuje také celé bryčky včetně ohýbaných blatníků. Opravuje i dřevěné karoserie starých veteránů. Je poslední řemeslu vyučený kolář v České republice. „Chodí ke mně na zkušenou vyučení řemeslníci, stolaři. Spolupracuji s učilištěm v Jaroměři, navštěvují mě učni i mistři,“ říká Augustin Krystyník.

„Pan Krystyník oslovil jedinečností oboru, kterému se věnuje jako poslední vyučený kolář.

Bylo cítit, že jeho láska k řemeslu je veliká. Snaží se řemeslo udržet i pro další generace,“ okomentoval porotce Lukáš Kresta.

OD SOUTĚŽE AŽ K ÚSPĚŠNÉ FIRMĚ

V roce 1992 vyhlásilo město Zlín soutěž na městský mobiliář. Společným návrhem ji vyhráli dva studenti zlínského ateliéru designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Jejich návrhy tehdy ale nikdo neuměl vyrobit.

Založili proto vlastní firmu mmcité 1, aby mohli dohlížet na realizaci svých nápadů a vysílat je do světa.

Mezi výrobky patří lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, zahrazovací sloupky nebo zábradlí. Jsou k vidění v evropských velkoměstech, jako je Praha, Londýn, Kodaň, Budapešť, na mezinárodním letišti Charlese de Gaulla v Paříži, v americkém Silicon Valley, v české olympijské vesnici v Riu de Janeiru. „V péči o zákazníky klademe důraz na kvalitu produktu, odbornost a jistotu termínu dodání,“ uvádí předseda představenstva vítězné společnosti Aleš Bakoš.

„Mají originální design, spojený s obrovskou kreativitou. Dokázali prorazit do světa a jsou tam úspěšní,“ zhodnotil volbu člen poroty Martin Pudil.

Vyhlašován je také vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2019. V této kategorii zvítězila společnost Navláčil stavební firma.

„Porota ocenila především přístup firmy k zaměstnancům i k podpoře jejich volnočasových aktivit.

Společnost se také snaží minimalizovat svůj dopad na životní prostředí mnoha způsoby, například odborným zpracováním a zpětným využitím stavební sutě,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

***

Vítězové naše krajského kola jsou zároveň celorepublikovými finalisty. Vyhlášení celostátních výsledků se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.