Živnostnice roku Královéhradecka vyrábí bezlepkové makronky, firma roku zaujala bronzovými sochami | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Živnostnice roku Královéhradecka vyrábí bezlepkové makronky, firma roku zaujala bronzovými sochami

Živnostnice roku Královéhradecka vyrábí bezlepkové makronky, firma roku zaujala bronzovými sochami

14. 9. 2017, byznys.ihned.cz

V Hradci Králové odstartovalo první regionální kolo soutěže Firma a Živnostník roku. S výrobou bezlepkových makronek mezi živnostníky zvítězila Radka Luňáková. Mezi firmami vyhrál rodinný podnik H V H, který se zabývá odléváním bronzových soch a pamětních desek. Výherci pokračují do celostátního finále, které proběhne v prosinci.

V Hradci Králové odstartovala soutěž Firma a  Živnostník roku. V královehradeckém regionu mezi živnostníky zvítězila  Radka Luňáková se svou výrobou bezlepkových makronek pod značkou Malý  princ. Vítěznou firmou se stal rodinný podnik H V H, který na zakázku  vyrábí bronzové sochy a pamětní desky.

Cukrářka Luňáková porotu zaujala svým příběhem. Ten  začal před třemi lety v momentě, kdy jejímu synovi lékaři  diagnostikovali autismus středního stupně. Luňáková tehdy opustila svoji  pozici v administrativě, aby se mohla věnovat náročné péči o syna. Aby  se z počátečního šoku vzpamatovala, začala podle francouzského receptu  péct makronky.

"Paříž mě celý život fascinovala, našla jsem recept  na tradiční bezlepkové makrony a ony se krásně vydařily," vypráví mladá  podnikatelka, která nejprve pekla jen pro rodinu a své přátele, postupně  ale o její zboží začaly jevit zájem i kavárny v okolí. Dnes dodává do  30 podniků, ačkoliv žádný z nich sama nemusela oslovovat.

Na makronkách z její dílny si pochutnávají lidé nejen  v regionu, ale i v Praze nebo na Moravě. Zboží vyrábí pod značkou Malý  princ. "Můj syn je malý blonďatý badatel, který žije ve vlastním vesmíru  a nerozumí lidským emocím. Místo toho nás učí novým hodnotám. Nebýt  jeho, nikdy bych svůj cukrářský talent neobjevila," říká Luňáková.

V počátcích svého podnikání se vypravila do Paříže,  kde absolvovala kurz pečení makronek. Do Francie se zanedlouho znovu  chystá, tentokrát má v plánu načerpat novou inspiraci na netradiční  příchutě pečiva. Podnikatelka také plánuje zaměstnat ve své dílně první  pomocnici.

Na druhém místě skončil Pavel Hajn, který vyrábí koženou galanterii. Jeho rodina se zpracováváním  kůže zabývá již více než 100 let. Sám po sametové revoluci začínal  jen s třicet let starým šlapacím strojem. Bronz získala pro svůj  entuziasmus a nadšení pro práci Michaela Šimková nabízející soukromou  výuku školních předmětů a cizích jazyků. Kromě výuky připravuje studenty  na maturitu a na přijímací zkoušky na vysoké školy.

Bronzové sochy míří z Podkrkonoší do celého světa

Firma H V H, která v regionálním kole zvítězila v  konkurenci dalších devíti soutěžících, se od roku 1990 zabývá odléváním  soch a pamětních desek do bronzu. Uměleckou slévárnu založila rodina  Horákových, v tradici bude pokračovat také další generace. "Bronzová  díla z naší slévárny můžete potkat po celém světě a v každém větším  městě v Česku," říká Pavel Horák. Z jeho dílny pochází například  památník obětem komunismu na Petříně autora Olbrama Zoubka. Firma dodává  sochy také do Mexika, Spojených států, Arménie, Francie a dalších zemí.

"Oceňuji to, že se letošní krajský vítěz věnuje tradičnímu oboru a že má firma celosvětový přesah  a zahraniční klientelu. Fandím rodinným firmám, kde se předává  tradice a odkaz dalším generacím," dodal člen poroty Petr Peroutka ze  společnosti Vodafone.

Stříbrnou pozici obsadila společnost Lumco z České Skalice, která se věnuje výrobě čalouněných  sedacích souprav. Třetí byla jičínská firma Penda, která provozuje  internetový obchod Tisknulevne.cz a síť 50 prodejen tiskáren a kopírek.

Vodafone Firma roku 2017 Královéhradeckého kraje:
1. H V H spol. s r.o. – odlévání uměleckých děl (Horní Kalná)
2. Lumco spol. s r.o. – výrobce kvalitních českých sedacích souprav (Česká Skalice)
3. Penda s.r.o. – provozovatel obchodu TisknuLevne.cz (Jičín)
Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Královéhradeckého kraje
1. Radka Luňáková – výroba bezlepkových makronek (Černilov)
2. Pavel Hajn – výroba kožené galanterie (Borohrádek)
3. Michaela Šimková – soukromá výuka školních předmětů a cizích předmětů (Hradec
Králové)
Vodafone Odpovědná firma roku 2017 Královéhradeckého kraje:
Technistone, a.s. – výrobce technického kamene ve formě desek