Živnostník roku z Pardubicka oživil zapomenuté řemeslo výroby žinylky, firma regionu vyvinula motorové kolečko | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Živnostník roku z Pardubicka oživil zapomenuté řemeslo výroby žinylky, firma regionu vyvinula motorové kolečko

Živnostník roku z Pardubicka oživil zapomenuté řemeslo výroby žinylky, firma regionu vyvinula motorové kolečko

19. 9. 2018, byznys.ihned.cz

Nad tkalcovským stavem se Josef Fidler sklání celý život. Přes třicet let mění různé příze v jedinečné tkaniny. Před třemi lety chtěl řemeslo posunout o kus dál a přijít s něčím mimořádným. Jeho cílem se stala obnova ručně tkané žinylky, což bylo typické hlinecké tkalcovské zboží od roku 1890 do začátku 80. let minulého století. Jde o velmi jemnou tkaninu, která se používala na výrobu plédů, šál nebo koberců.

"Začátky byly těžké, protože šlo o technologii, která zanikla," popisuje živnostník. Výrobu babičkovských žinylkových šál a plédů se mu přesto povedlo oživit a žinylka je nyní držitelem několika významných ocenění. Letos je na řemeslo podána nominační práce na "Seznam nemateriálních kulturních statků České republiky".

Přestože žinylka původně vznikla ve Francii, Josef Fidler je jediný v Evropě a možná i na světě, kdo se této náročné technologii věnuje. Do budoucna by rád zavedl kompletní sortiment, tedy potahy na polštáře, přehozy přes postele a výrobu koberců. Jeho žinylka našla uplatnění v módní branži - začal spolupracovat s návrhářkou Beatou Rajskou.

"Věřil jsem tomu, že se žinylka jednoho dne vrátí, a to se právě stalo," říká Josef Fidler. Unikátní výroba, nadšení do řemesla a vize do budoucna mu přinesly první místo v soutěži Česká spořitelna Živnostník roku Pardubického kraje roku 2018. "Je originální a ojedinělý. Neměl se od koho učit, všechno si dohledal a nevzdal to. Propojuje staré s novým," komentuje porotkyně Eva Hrstková z České spořitelny.

Druhé místo v regionálním kole celostátní soutěže si odnesla cukrářka a zmrzlinářka Jana Novotná ze Slatiňan. Bronz získala její jmenovkyně Jana Novotná z Ústí nad Orlicí, která se věnuje čištění interiérů automobilů.

Jedinečná výroba

V kategorii Vodafone Firma bodoval výrobce forem pro plastové dílce do automobilového průmyslu Isolit-Bravo. Podnik z Jablonného nad Orlicí jako první na světě umístil motor a vyvinul převodovku do osy stavebního kolečka a úspěšně ho vyrábí a prodává již devět let. Pro firmu je to již druhé vítězství v regionálním kole - zlato si odnesla i před šesti lety.

Firma patří Kvidu Štěpánkovi, který se na podnikání vrhl hned po revoluci. Zpočátku měl dva společníky, před deseti lety oba vyplatil a stal se jediným vlastníkem. "Začátky byly těžké, zastavil jsem veškerý majetek, trpěla tím pochopitelně moje rodina, ale podpořila mě," vzpomíná Kvido Štěpánek.

Nyní je to firma s víc než miliardovým obratem a zhruba 550 zaměstnanci. A v oboru patří mezi špičku. Hlavními zákazníky jsou Adient, Magna, Grupo-Antolin, Fehrer nebo Hella, je také přímým dodavatelem pro Škodu Auto.

Při hledání nových talentů spolupracuje firma s učilišti v okolí. Letos navíc otevřela vlastní školu pro nástrojáře. Společnost Isolit si během regionálního kola také odnesla titul Vodafone Odpovědná firma roku 2018. Zasloužila se o to mimo jiné díky zaměstnávání znevýhodněných, rovnému postavení mužů a žen ve firmě nebo založením fondu pro potřebné. Peníze firma posílá například na nemocné děti nebo přispívá nemocnici v Ústí nad Orlicí.

Druhé místo získala společnost Stapro vyvíjející software pro všechny oblasti zdravotnictví. Třetí místo obsadila firma Phatec vyrábějící stroje pro zpracování technických textilií.

Vítězové krajského kola postupují do celorepublikového finále, které se koná 12. prosince na pražském Žofíně.