Živnostník z Pardubicka oživil zašlé řemeslo tkaní žinylky | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Živnostník z Pardubicka oživil zašlé řemeslo tkaní žinylky

Živnostník z Pardubicka oživil zašlé řemeslo tkaní žinylky

20. 9. 2018, iHNed.cz
20. 09. 2018 | Firma roku

Nad tkalcovským stavem se Josef Fidler sklání celý život. Přes třicet let mění různé příze v jedinečné tkaniny. Před třemi lety chtěl řemeslo posunout o kus dál a přijít s něčím mimořádným. Jeho cílem se stala obnova ručně tkané žinylky, což bylo typické hlinecké tkalcovské zboží od roku 1890 do začátku 80. let minulého století. Jde o velmi jemnou tkaninu, která se používala na výrobu plédů, šál nebo koberců.

"Začátky byly těžké, protože šlo o technologii, která zanikla," popisuje živnostník. Výrobu žinylkových šál a plédů, které v minulosti nosily ženy na slavnostnější události, se mu přesto povedlo oživit a žinylka je nyní držitelem několika významných ocenění. Řemeslo od letoška usiluje o zápis na Seznam nemateriálních kulturních statků České republiky.

Unikátní výroba, nadšení do řemesla a vize do budoucna mu přinesly první místo v soutěži Česká spořitelna Živnostník roku Pardubického kraje roku 2018. "Je originální a ojedinělý. Neměl se od koho učit, všechno si dohledal a nevzdal to. Propojuje staré s novým," komentuje porotkyně Eva Hrstková z České spořitelny.

Výsledky v pardubickém kraji

Vodafone Firma roku 2018

* 1. Isolit-Bravo – výroba forem pro plastové dílce do automobilového průmyslu (Jablonné nad Orlicí)

 * 2. Stapro – vývoj softwaru pro všechny oblasti zdravotnictví (Pardubice)

 * 3. Phatec – vývoj a výroba strojů pro zpracování technických textilií (Litomyšl)

Česká spořitelna Živnostník roku 2018

* 1. Josef Fidler – výroba ručně tkaných žinylkových tkanin (Hlinsko)

 * 2. Jana Novotná – výroba rukodělné zmrzliny a cukrářských výrobků (Slatiňany)

 * 2. Jana Novotná – čištění interiérů automobilů (Ústí nad Orlicí)

Přestože žinylka původně vznikla ve Francii, Josef Fidler z Hlinska je jediný v Evropě a možná i na světě, kdo se této náročné technologii věnuje. Do budoucna by rád zavedl kompletní sortiment, tedy potahy na polštáře, přehozy přes postele a výrobu koberců. Jeho žinylka našla uplatnění v módní branži - začal spolupracovat s návrhářkou Beatou Rajskou. "Věřil jsem tomu, že se žinylka jednoho dne vrátí, a to se právě stalo," říká Josef Fidler. Druhé místo v regionálním kole celostátní soutěže si odnesla cukrářka a zmrzlinářka Jana Novotná ze Slatiňan. Bronz získala její jmenovkyně Jana Novotná z Ústí nad Orlicí, která se věnuje čištění interiérů automobilů.

V kategorii Vodafone Firma roku bodoval výrobce elektroniky a plastových výlisků pro automobilový průmysl Isolit-Bravo. Podnik z Jablonného nad Orlicí má nástrojárnu, lisovnu nebo montáž. Firma také vymyslela motorové kolečko "Motůčko", neboli kolečko s motorkem - díky elektrickému pohonu usnadňuje práci například na zahradě.

Pro podnik jde už o druhé vítězství v regionálním kole - zlato si odnesl i před šesti lety. Firma patří Kvidu Štěpánkovi, který se na podnikání vrhl hned po revoluci. Zpočátku měl dva společníky, před deseti lety oba vyplatil a stal se jediným vlastníkem. "Začátky byly těžké, zastavil jsem veškerý majetek, trpěla tím pochopitelně moje rodina, ale podpořila mě," vzpomíná Kvido Štěpánek.

Nyní má firma více než miliardový obrat a zhruba 550 zaměstnanců. A v oboru patří mezi špičku. Hlavními zákazníky jsou ­Adient, Magna, Grupo-Antolin, Fehrer nebo Hella, je také přímým dodavatelem pro Škodu Auto.

Při hledání nových talentů spolupracuje firma s učilišti v okolí. Letos navíc otevřela vlastní školu pro nástrojáře. Společnost Isolit si během regionálního kola také odnesla titul Vodafone Odpovědná firma roku 2018. Zasloužila se o to mimo jiné díky zaměstnávání znevýhodněných, rovnému postavení mužů a žen ve firmě nebo založením fondu pro potřebné. Peníze společnost posílá například na nemocné děti nebo přispívá nemocnici v Ústí nad Orlicí.

Druhé místo získala společnost Stapro vyvíjející software pro všechny oblasti zdravotnictví. Třetí místo obsadila firma Phatec vyrábějící stroje pro zpracování technických textilií.

Vítězové krajského kola soutěží vyhlašovaných HN postupují do celorepublikového finále, které se koná 12. prosince na pražském Žofíně.