Živnostníkem roku Karlovarska je majitel chebské jazykovky, z firem uspěl výrobce taveného čediče | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Živnostníkem roku Karlovarska je majitel chebské jazykovky, z firem uspěl výrobce taveného čediče

Živnostníkem roku Karlovarska je majitel chebské jazykovky, z firem uspěl výrobce taveného čediče

16. 9. 2019, iHNed.cz

Rok 2010 byl pro Tomáše Fišera jedním z klíčových. Tehdejší učitel na jedné z chebských jazykových škol se rozhodl, že se vydá vlastní cestou. Založil English Academy, kterou v Chebu provozuje se svou manželkou, rovněž učitelkou angličtiny. Jeho práce mu nyní vynesla první místo v soutěži Moneta Živnostník roku Karlovarského kraje. Vedle toho, že školu vede, v ní stále i učí. "Učení mě vlastně baví víc než řízení," říká sed­m­atřicetiletý podnikatel.

Přestože studoval angličtinu a němčinu na pedagogické fakultě, přiznává, že jej dráha učitele příliš nelákala. Učení jej ale chytlo při praxi na základní škole a už u něj zůstal.

Dnes řídí školu, která pořádá kurzy po celém kraji, a to nejen pro jednotlivce, ale i ve firmách. Spolupracuje asi s 16 lektory. Hned několik z nich jsou rodilí mluvčí. "Primárně jde o mluvčí anglického jazyka," říká Fišer. Za dobu existence školy si jich dokonce několik našlo v regionu partnera a usadili se zde.

Vodafone Firma roku 2019

* 1. Eutit – výroba taveného čediče (Stará Voda)

 * 2. Lux Lighting – výroba svítidel (Chodov)

 * 3. Chodos Chodov – výroba strojů a strojírenských zařízení (Chodov)

Moneta Živnostník roku 2019

* 1. Tomáš Fišer – jazyková škola (Cheb)

 * 2. Milena Nováková – projekční práce v zahradní architektuře (Karlovy Vary)

 * 3. Tomáš Rudolf – hodinový manžel (Aš)

Zhruba před dvěma lety se mu také podařilo zajímavým způsobem získat učitele němčiny, který je rodilý Němec. Lektor se mu sám ozval, že by ve škole chtěl vyučovat. A to i přesto, že, jak sám Fišer uznává, platové podmínky na Karlovarsku se od těch v Německu podstatně liší. "Jde o člověka, který má rád českou kulturu, a češtinu dokonce vystudoval na univerzitě," popisuje. Na druhé příčce se mezi živnostníky umístila Milena Nováková, která se věnuje zahradní architektuře, respektive navrhování designu zahrad a parků. Její práci je možné vidět na veřejných prostranstvích v řadě měst Karlovarského kraje a mimo jiné také v zámeckých parcích v Sokolově či Tachově.

Třetí místo obsadil Tomáš Rudolf, který v Aši pracuje jako hodinový manžel. Sám práci označuje za "full service", její významnou součástí jsou rekonstrukce a údržbářské a řemeslnické práce.

V soutěži Vodafone Firma roku 2019 obsadila první místo společnost Eutit, která vyrábí odlitky z taveného čediče. Hlavními produkty jsou dlaždice, potrubí a výrobky pro kanalizaci. Společnost má zhruba 190 zaměstnanců. Majitelé se však nemohli slavnostního dne zúčastnit a předem se z něj omluvili. Porota však přesto společnost vyhodnotila jako tu, která si první pozici zaslouží nejvíce.

Nejlépe umístěnou společností, jejíž zástupci byli vyhlášení fyzicky přítomni, se tak stala společnost Lux Lighting, která obsadila druhé místo. Ta přes 20 let navrhuje osvětlení interiérů a později svítidla začala i sama vyrábět, před pěti lety přidala i vlastní produkci skla. Mezi hlavní zákazníky společnosti patří architekti a designéři, výrobky společnosti míří zejména do rezidencí a hotelů ve větších českých městech, zejména v Praze a Brně. Podle jednatele a spolumajitele firmy Gustava Salingera společnost také začíná pronikat do zahraničí, například do Švýcarska či Itálie.

Sám Salinger se coby podnikatel z Karlovarského kraje domnívá, že regionu by výrazně prospělo, kdyby z něj vedla dálnice do Prahy a kdyby v něm byly dvě vysoké školy. Pak by z Karlovarska podle něj odcházelo méně mladých lidí než v současnosti.

Na třetí příčce se umístila strojírenská společnost Chodos Chodov. Ocenění přebral spolumajitel firmy Miroslav Černý mladší. Ten zdůraznil, že společnost, jejíž kořeny sahají až do 19. století, prošla zhruba před pěti lety proměnou a od té doby je také v rukou jedné rodiny - dalšími současnými podílníky jsou jeho bratr a otec, David Černý a Miroslav Černý starší. Ten v podniku začal pracovat už v roce 1966.

Ocenění v kategorii Vodafone Odpovědná firma roku 2019 v Karlovarském kraji získala rodinná ekologická farma Kozodoj.

Soutěž Vodafone Firma roku a Moneta Živnostník roku bude pokračovat v následujících týdnech i v dalších krajích. Vítězové jednotlivých krajských kol postupují do celorepublikového finále, které se odehraje 12. prosince na pražském Žofíně.