Napsali o nás > Živnostníkem roku Liberecka je sklář, který vytváří originály v roubence. Firma roku šije pro horolezce i záchranáře

Živnostníkem roku Liberecka je sklář, který vytváří originály v roubence. Firma roku šije pro horolezce i záchranáře

20. 9. 2017, byznys.ihned.cz

Liberecko zná výherce třetího regionálního kola soutěže Firma roku a Živnostník roku.

Titul nejlepšího živnostníka si odnesl Jiří Pačinek, za jehož kousky vytaženými z pece jezdí umělci do jeho roubenky.

Firmou roku se stala textilka Singing Rock, jež vyrábí potřeby pro lidi pohybující se ve výškách a vyváží je do desítek zemí světa.

Jiří Pačinek pracuje se sklem od svých 15 let, kdy nastoupil na učiliště v Novém Boře, a od té doby ho miluje. Když o něm mluví, zdá se, že mu splývá se slovem krása. A právě nadšením, které mu práce s roztaveným materiálem přináší, zaujal odbornou porotu nejvíce ze všech deseti finalistů libereckého kola soutěže Živnostník roku. Zlato za nejlepší firmu roku získala textilní společnost Singing Rock, která v Podkrkonoší šije vybavení pro horolezce, hasiče či policisty.

Pětačtyřicetiletý Pačinek se ke vlastnímu studiu, které založil před deseti lety, dopracovával postupně. Po vyučení nastoupil do sklárny, kde se setkával s umělci, jejichž zakázky ho inspirovaly ke vlastní tvůrčí práci. Zkoušel navrhovat vlastní věci a ke svému údivu zjistil, že se ostatním líbí. "Rok jsem se odhodlával k tomu, že se osamostatním. Dopoledne jsem pracoval pro sklárnu a odpoledne a večer doma. Bylo to náročné, ale když jsem prodal svůj první kus, rozhodl jsem se do toho jít naplno," říká Pačinek. Dnes má 12 zaměstnanců, mezi nimi i svého staršího syna (mladší se teprve na skláře učí).

Výherci Libereckého kraje

Vodafone Firma roku 2017 Libereckého kraje:

1. Singing Rock – výroba ochranných prostředků proti pádu z výšky (Poniklá)

2. Fatyna – velkoobchod s brzdovými systémy a nápravami pro přívěsy a návěsy užitkových vozidel (Jablonec nad Nisou)

3. Black Mountain – výroba dámského oblečení (Liberec)

Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Libereckého kraje:

1. Jiří Pačinek – výroba hutního skla (Cvikov)

2. Jan Kakos – výroba kvalitních marmelád a džemů (Radostná pod Kozákovem)

3. Anna Ondřejíková – výroba sýrů, agroturistika, pořádání kulturních akcí (Habartice)

Vodafone Odpovědná firma roku 2017 Libereckého kraje:

Singing Rock – výroba osobních ochranných prostředků proti pádu z výšky (Poniklá)

I když si Pačinek otevřel studio ve vlastní roubence v roce 2007, tedy krátce před vypuknutím finanční krize, potíže s udržením byznysu neměl. Designéři, výtvarníci a umělci, jako například Bořek Šípek, jeho práci věřili, a tak mu zakázky dávali i v této době. To mu umožnilo být v zisku a rozvíjet další plány. "Chci dělat hezké sklo. Jak pro bohaté zákazníky, kteří si mohou dovolit velké krásné věci, tak pro lidi, kteří si desítky tisíc nemohou dovolit zaplatit či mají malé prostory, kam se vejde jen něco malého pěkného," řekl Živnostník roku Liberecka 2017 s tím, že příští rok chce své výrobky ukázat na veletrhu v Miláně. Pačinek hutní sklo zpracovává hlavně tak, že ho tvaruje z volné ruky. Vedle umělců vyrábí pro firmy prodávající lustry a vytváří světelné objekty a prvky do architektury. "Firma navazuje na tradici sklářů v regionu. Má moc pěkný sortiment, který se uplatní v řadě odvětví navazujícího sklářského průmyslu," zhodnotil vítěze z řad živnostníků porotce Pavel Hons z České spořitelny.

Druhé místo v soutěži získal Jan Kakos, který vyrábí domácí marmelády a džemy. Ačkoliv je na trhu nabízí teprve tři roky, získaly jeho výrobky díky vysokému podílu ovoce a místních surovin už několik domácích i zahraničních ocenění, například stříbrné medaile na mistrovství světa ve vaření citrusových marmelád (Delemain Marmalades Awards 2015 a 2017). Třetí příčku mezi živnostníky obsadila Anna Ondřejíková, která na své pracně opravované tvrzi chová skot, kozy a koně pro agroturistiku. Na statku pořádá také koncerty vážné hudby, na kterých se scházejí diváci z Čech, Polska i Německa. Má také mlékárnu, kde vyrábí kozí sýry, které prodává do veřejného stravování i do zahraničí.

Podkrkonošská firma zásobuje horolezce 65 zemí světa

Mezi firmami zaujala porotu nejvíce společnost Singing Rock, která dodává zboží milovníkům výšek do 65 zemí světa. V malé podkrkonošské vsi Poniklá existuje už čtvrt století a zaměstnává téměř 140 lidí. Nyní má čtyři provozovny. Ve dvou z nich vyrábí technický textil (horolezecké a pracovní postroje a pomůcky z textilu) a ve třetí se zabývá kovovýrobou (pomůcky pro lezení v ledu a kovové komponenty pro textilní výrobu). K výrobě pomůcek si firma v roce 2007 přidala také školicí středisko, v němž učí své zákazníky – horolezce, natěrače, tesaře, pracovníky ropných plošin, hasiče, záchranáře, policisty či vojáky - bezpečně pracovat ve výškách či naopak v hloubkách. "Nejnebezpečnější je pracovat ve výbušném prostředí, například když se natírají sila, kde hrozí statická elektřina a výbuch. Nebezpečné to je také v dolech, kde cvičíme záchranáře, jak vytahovat lidí ze stísněných prostor," vysvětluje Jan Zámečník, který má ve firmě Singing Rock na starosti marketing.

Podkrkonošká firma zaujala také tím, že vedle titulu nejlepší firmy získala i ocenění za nejvíce odpovědnou firmu v regionu. "Má přátelské pracovní prostředí s mnoha žádanými benefity a odpovědný přístup k ochraně životního prostředí. Ve svém regionu patří mezi významného zaměstnavatele, který podporuje mnoho kulturních a sportovních akcí. Významně působí v oblasti podpory osob se speciálními potřebami. Mezi jejich nejznámější akce patří setkání lezců a horolezců se zdravotním postižením HandiCamp," zdůvodnil volbu Michal Hájek z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala společnost Fatyna, která výrobcům přívěsů a návěsů či odborným servisům nabízí brzdové systémy. Bronzovou příčku obsadila společnost Black Mountain, která šije oblečení pro dámy s regionální tematikou (sukně s Ještědem) a vyhledává materiály od místních dodavatelů.

Soutěž Vodafone Firma roku 2017, Česká spořitelna Živnostník roku 2017 i Vodafone Odpovědná firma roku 2017 vyhlašovaná Hospodářskými novinami se letos koná už podvanácté. Výherci regionálního kola postupují do celostátního klání, z něhož porotci vyberou celorepublikové vítěze v prosinci.