Živnostníkem roku na Liberecku je výrobce gotického nábytku. Titul Firma roku získalo družstvo, které vyrábí šperky z granátů | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Živnostníkem roku na Liberecku je výrobce gotického nábytku. Titul Firma roku získalo družstvo, které vyrábí šperky z granátů

Živnostníkem roku na Liberecku je výrobce gotického nábytku. Titul Firma roku získalo družstvo, které vyrábí šperky z granátů

21. 9. 2018, byznys.ihned.cz

Liberecký kraj zná výherce regionálního kola soutěže Firma roku a Živnostník roku. Za firmy si odnesl zlato výrobce šperků Granát a mezi živnostníky zvítězil gotický truhlář Ladislav Sluka. Uspěli v konkurenci dalších 469 živnostníků a firem.

Ladislav Sluka je historií doslova prosáklý. Nemá rád obleky, a tak všude, třeba na nákupy či do banky, chodí v historických šatech, které si sám šije. Do středověku se zamiloval už na základní škole, kde z učebnic dějepisu a z knihy Jak válčili husité čerpal první náměty pro svou práci.

Když školu končil, chtěl se stát kastelánem. "Prováděl jsem na hradě Valdštejn, ale nemohl jsem unést, jak nezdvořile se lidé chovají k památkám. Došlo mi, že kastelánem být nemohu, a tak jsem začal restaurovat historický nábytek," popisuje devětatřicetiletý muž začátky svého podnikání z roku 2004, kdy trávil v dílně až 16 hodin denně a své první zákazníky nacházel mezi šermíři.

Dnes se zaměřuje nejvíce na výrobu gotického nábytku, u kterého oceňuje, že byl už ve své době víceúčelový - truhla sloužila například jako přenosná schránka, stůl i lavice. A stále více a více se přibližuje starým technikám, kdy využívá kostní klih, povrchy ručně hobluje, vyrábí si vlastní barevné pigmenty a místo vrtačky využívá nabroušený nebozez.

Nejlepší na Liberecku

Vodafone Firma roku 2018

* 1. Granát Turnov – výroba šperků s českými granáty (Turnov)

* 2. Aktivit – strojírenská výroba (Nový Bor)

* 3. Severochema Liberec – družstvo pro chemickou výrobu (Liberec)

Česká spořitelna Živnostník roku 2018

* 1. Ladislav Sluka – výroba gotického nábytku (Pěnčín)

* 2. Iva Jirošová – malířství a dekorativní architektura (Jablonec nad Nisou)

* 3. Jiří Haidl – historické sklo (Svojkov)

Vodafone Odpovědná firma roku 2018

* Severochema Liberec – družstvo pro chemickou výrobu (Liberec)

Mezi jeho hlavní zákazníky patří muzea a kurátoři výstav, ale občas si jeho kusy koupí také znalci historie, kteří ocení originální kus ve svém bytě. Slukův nábytek byl vystavován například v muzeu v Tišnovském klášteře, v muzeu v Jílovém u Prahy a nejvýznamnější pro něj byla účast na výstavě Koruna na dlani v Rožmberském paláci na Pražském hradě. Jeho snem je bydlet ve tvrzi a celou si ji vybavit gotickým nábytkem.

"Pan Sluka zaujal svým vystoupením, je to inteligentní člověk, ze kterého čiší energie, má zajímavý, netradiční předmět podnikání," okomentoval vítěze živnostníků Liberecka porotce Pavel Hons z České spořitelny.

Stříbro mezi živnostníky si odnesla Iva Jirošová, která se věnuje umělecko-řemeslnému malířství a stavebně-dekorativní architektuře. Bronzovou příčku obsadil Jiří Haidl vyrábějící repliky historického skla.

Mezi firmami se do čela probojovala společnost Granát, která porotce zaujala tím, že měla ze všech firem v regionu nejlepší ekonomické výsledky, ale také faktem, že od roku 1953 funguje jako družstvo a její obor činnosti sahá od těžby minerálů ve vlastním dole přes výrobu šperků až po prodej konečných výrobků v síti vlastních prodejen. Na všech těchto štacích zaměstnává firma 227 lidí, z nichž 180 má status členů družstva, který se dá získat až po deseti letech práce pro Granát.

"Kdo pracuje pro firmu 20 let a více, může při odchodu do důchodu získat jako podílník až statisícové částky," vysvětluje fungování družstva předseda představenstva Pavel Tvrzník.

Ačkoliv až 95 procent sortimentu družstva tvoří šperky, doplňkové zboží v podobě hodinek, těžítek, sklenic s granáty a dalších dárkových předmětů se rozvíjí stále více. Firemní zákazníci tvoří zhruba šedesát procent obratu firmy a 40 procent končí u soukromníků. Většinu výrobků si koupí lidé z tuzemska (velkou část si kupují turisté z Ruska, zemí EU, Číny a USA), pětina putuje za hranice na všechny světové strany.

Pro návštěvníky Turnova provozuje firma předváděcí centrum s galerií a pořádá i exkurze do vlastních provozů (doly i výroba šperků). Vedle prvního dolu u Podsedic dokončuje přípravy k otevření druhého dolu v Dolní Olešnici v Podkrkonoší. K sedmi vlastním prodejnám by ráda připojila další v Praze. Kvůli vysokým nájmům však firma půjde spíše cestou spolupráce s jinými prodejci.

"Rozhodování poroty bylo poměrně konzistentní. Granát vyhrál zaslouženě, a to jak z pohledu do historie, tak z regionálního pohledu i z hlediska péče o zaměstnance," zhodnotil volbu člen poroty Roman Daráš z Vodafonu Czech Republic.

Druhé místo mezi firmami obsadila společnost Aktivit, která navrhuje a vyrábí jednoúčelové stroje. Bronzovou příčku obsadila společnost Severochema, družstvo pro chemickou výrobu, do jejíhož portfolia patří například podpalovač Pepo.

Soutěž Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku bude pokračovat v následujících týdnech v dalších regionech. Vítězové krajského kola postupují do celorepublikového finále, které se koná 12. prosince na pražském Žofíně.