Živnostníkem roku na Olomoucku je levandulový farmář. Krajskou firmou roku se stal výrobce pražených oříšků | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Živnostníkem roku na Olomoucku je levandulový farmář. Krajskou firmou roku se stal výrobce pražených oříšků

Živnostníkem roku na Olomoucku je levandulový farmář. Krajskou firmou roku se stal výrobce pražených oříšků

20.10.2016 byznys.ihned.cz str. 00

​Titul Vodafone Firma roku Olomouckého kraje 2016 získala Alika. Rodinná společnost s více než půlmiliardovým obratem vyrábí pražené oříšky a sušené ovoce.

Mezi živnostníky uspěl v regionálním kole soutěže Lukáš Drlík, který ve vesnici nedaleko Klatov provozuje levandulovou farmu.

Vítězové obou kategorií vyhráli v konkurenci deseti firem a živnostníků a postoupili do celorepublikového kola.

Pracoval jako butler na zaoceánské lodi, dělal ředitele olomouckého hotelu nebo pomáhal rozjet skupinu barů a restaurací na Dolní Moravě v Jeseníkách. Až si Lukáš Drlík ve třiatřiceti letech řekl, že už nechce pracovat pro cizí lidi. A tak si založil živnost a spolu s přítelkyní začal ve velkém pěstovat levanduli.

Jeho podnikatelskou kuráž i schopnost přetavit sen ve skutečný byznys ve středu ocenila odborná porota, když mu udělila titul Živnostník roku Olomouckého kraje 2016.

"Vždy jsem měl blízko k naší rodinné farmě v Bezděkově. Po čase, kdy jsem pracoval pro jiné, jsem dospěl k názoru, že budu šťastnější, když se budu živit právě jako farmář. Z let v profesionální gastronomii jsem věděl, že je v Česku nedostatek potravinářské levandule. Přišlo mi to jako dobrý nápad, tak jsem ji začal sázet a prodávat," vypráví Drlík.

Firma roku ze Zlínska lakuje součástky i pro BMW - čtěte ZDE

Od začátku navíc věděl, že aby se dobře uživil, musí nejen pěstovat kvalitní bylinky, ale taky je umět prodat. Proto si otevřel také dvě levandulové kavárny, ve kterých prodává vlastní biozákusky. Samotná farma obrostlá fialovými lány levandulí navíc sama funguje jako turistická atrakce.

"Spousta českých zemědělců si stěžuje na nízké výkupní ceny. Ti chytřejší z toho, co vypěstují, vyrábějí vlastní koncový produkt, který prodávají sami nebo přes maloobchod. Chtěli jsme na to jít stejně, proto jsme vymysleli celý koncept levandulové farmy," dodává úspěšný podnikatel.

"Líbí se mi ten neotřelý nápad. Kolik takových pěstitelů potravinářské levandule na světě je? Navíc jsme ocenili, že pan Drlík levanduli jen nepěstuje, ale že z ní i vyrábí vlastní produkty," komentuje výběr olomouckého Živnostníka roku člen poroty Petr Kovala ze společnosti ČEZ ESCO.

VÍTĚZOVÉ V OLOMOUCKÉM KRAJI

Vodafone Firma roku

1. ALIKA, a. s. - výroba pražených oříšků a sušeného ovoce (Čečice)

2. Koutný, spol. s r. o. - výroba profesního oblečení a pánských obleků na míru (Prostějov)

3. OLTIS group, a. s. - IT (Olomouc)

Česká spořitelna Živnostník roku

1. Lukáš Drlík - pěstitel levandule a provozovatel Levandulových kaváren (Úsov)

2. Marta Musilová - návrhářka a zakázková krejčová (Olomouc)

3. Blanka Poštulková - provozovatelka tvarůžkové cukrárny (Loštice)

Vodafone Odpovědná firma

Koyo bearings Česká republika, s. r. o. - výroba ložisek a kladek pro automobilový průmysl (Olomouc)

Druhá mezi živnostníky skončila v krajském kole módní návrhářka a zakázková krejčová Marta Musilová. Na třetí příčce se umístila provozovatelka tvarůžkové cukrárny Blanka Poštulková.

Také olomoucká Firma roku 2016 sází na vlastní potravinářské produkty. Titul získal tradiční český výrobce pražených oříšků a sušeného ovoce, společnost Alika. Ta do maloobchodních řetězců dodává například solené arašídy pod značkou KK.

Historie ryze rodinné firmy sahá do roku 1992, kdy začala Jana Kremlová na vlastní živnost pražit kávu. "V konkurenci velkých výrobců ze Západu jsem ale nebyla příliš úspěšná. Brzy jsem se proto přeorientovala na pražení oříšků. Tam už se to chytlo tak dobře, že se ke mně přidal i manžel. Dnes už vypražíme okolo 24 tun oříšků za den," popisuje Kremlová.

V loňském roce měla Alika tržby přes půl miliardy korun a mírný čistý zisk dva miliony. Asi 70 procent z toho jí plyne z domácího trhu, v poslední době jí ale rychle roste i vývoz, především do Nizozemska, Skandinávie nebo na Slovensko. Její oříšky pravidelně ochutnávají třeba i cestující aerolinek KLM. Nizozemská společnost je rozdává pasažérům jako pozornost.

Porota ocenila i společenskou odpovědnost Aliky. Firma z malé obce Čelčice zaměstnává ve velkém ženy, pro které dokonce zřídila firemní školku. "U firem jsme se rozhodovali mezi tradičními firmami Alika a Koutný. Nakonec jsme se vybrali první z nich, protože se nám líbilo, že se pro své zaměstnance snaží dělat i něco navíc," dodává Kovala.

Na druhém místě mezi firmami se tak umístil výrobce pracovních i formálních obleků Koutný. Třetí skončila IT společnost Oltis – mimo jiné autor populárního vyhledávače dopravního spojení Idos.cz

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Na Olomoucku ho získala vsetínská společnost Koyo Bearings, která se zabývá výrobou ložisek a kladek pro automobilový průmysl.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Firma roku, Živnostník roku i Odpovědná firma roku se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

URL| http://byznys.ihned.cz/c1-65484760-zivnostnikem-ro...