Živnostníkem roku na Ústecku je majitelka květinářství. Jako umělecká sklářka nenašla práci, a tak začala prodávat kytice | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Živnostníkem roku na Ústecku je majitelka květinářství. Jako umělecká sklářka nenašla práci, a tak začala prodávat kytice

Živnostníkem roku na Ústecku je majitelka květinářství. Jako umělecká sklářka nenašla práci, a tak začala prodávat kytice

21. 9. 2017, byznys.ihned.cz

Vítěze regionálního kola soutěže Firma roku a Živnostník roku zná již také Ústecký kraj.

Cenu pro nejlepšího živnostníka si odnesla Hana Komárová, která svými květinami zásobuje i ústecký magistrát.

Firmou roku se stal výrobce robotů Huber DC, jehož stroje používají i německé automobilky.

Majitelka květinářství Hana Komárová se sice vyučila uměleckou sklářkou, když se ale před čtyřmi roky ocitla na úřadu práce, zjistila, že v jejím oboru by práci hledala jen těžko. "Rozhodla jsem se tedy vytvořit si místo sama. Květiny miluji a práce s nimi mě naplňuje, takže otevřít si vlastní květinářství bylo splněným snem," říká Komárová. Její tehdejší rozhodnutí jí nyní vyneslo vítězství v soutěži Česká spořitelna Živnostník roku Ústeckého kraje. Firmou roku se stala společnost Huber DC, která vyrábí stroje pro automobilový průmysl nebo zdravotnictví. Soutěž, kterou vyhlašují Hospodářské noviny, se letos koná již podvanácté.

Vodafone firma roku

Huber DC – výroba strojů pro automobilový nebo farmaceutický průmysl (Dobrná)

KOVOSREAL – výroba střižných a tažných nástrojů (Duchcov)

CS-Beton – výroba betonového zboží pro zahradnictví nebo dopravní infrastrukturu (Velké Žernoseky)

Pro Komárovou byly první dva roky podnikání těžké, přestože od úřadu práce získala dotaci. Nyní už si její ústecké květinářství získalo stálé zákazníky, kterých stále přibývá. Mezi klienty patří také ústecký magistrát, hotel Clarion nebo firma Black & Decker. Kromě řezaných květin nabízí také svatební kytice, dekorace pro nejrůznější akce nebo výzdobu do bytů a kanceláří.

Na škodu podle Komárové není ani to, že je původním zaměřením umělecká sklářka. "Možná proto, že nejsem z oboru, jsou mé vázané květiny trochu odlišné od ostatních, jsem prostě svá," myslí si Komárová, která ve svém obchodě zaměstnává ještě jednu pracovnici.

Podnikatelku jen mrzí, že před jejím květinářstvím není ještě více parkovacích míst. "Přestože je v ulici poměrně velké parkoviště, je již od rána vždy přeplněné. Takže se stává, že někteří zákazníci nenajdou místo a odjedou s nepořízenou," dodává.

O roboty firmy Huber DC je zájem v Německu

Mezi firmami s náskokem zvítězila společnost Huber DC, výrobce robotických strojů nebo montážních linek. Firma z malé vesničky Dobrná u Děčína dodává roboty hlavně výrobcům interiérů vozidel. "Máme zákazníky především z Německa. Na našich strojích se dělají například palubní desky ve škodovkách," říká jednatel společnosti Jan Huber.

Kromě firem z automobilového průmyslu spolupracuje Huber DC také s farmaceutickými společnostmi. O zakázky nemá výrobce robotů nouzi. "Trend je v současnosti daný – lidi nejsou. Je to problém v celé Evropě, takže automatizace výroby je v kurzu," tvrdí Huber.

Česká spořitelna živnostník roku

Hana Komárová – květinářství (Ústí nad Labem)

Janka Kovandová – cukrářská výroba, pečení dortů a zákusků (Libouchec)

Ladislav Hruška – hřbitovní služby (Bynovec)

Firma s 25 zaměstnanci tento trend pociťuje i z opačné strany. Pro svůj závod na trhu práce marně hledá dostatečně kvalifikované pracovníky. "Takoví lidé na trhu nejsou, takže si školíme vlastní, což nám trvá zhruba dva roky," uvádí Huber, který do budoucna uvažuje o zřízení učebního oboru přímo ve firmě.

Odpovědnou firmou Ústeckého kraje se stala společnost CS-Beton. Výrobce betonového zboží pro zahradnictví i pro dopravní infrastrukturu investoval například do odhlučňovacích zařízení nebo do lepší likvidace odpadních kalů.