Živnostníkem roku se stal sklář | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Živnostníkem roku se stal sklář

Živnostníkem roku se stal sklář

5. 10. 2019, Českolipský deník
05. 10. 2019 | Živnostník roku

Vítězové krajského kola soutěže postupují do celorepublikového finále.

Liberecký kraj – Výzkumný ústav textilní a strojní v Liberci (VÚTS) a úspěšný sklář Petr Novotný z Nového Boru zvítězili v letošním ročníku soutěže o nejlepší firmu a živnostníka roku. Soutěž tradičně vyhlašují společnosti Vodafon a Moneta. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

Mezi živnostníky bodoval dlouholetý sklář Petr Novotný, který v Novém Boru vybudoval sklárnu a muzeum. „Už když jsem se v Novém Boru učil sklářem, snažil jsem se tomu dávat víc než ostatní. I díky tomu jsem se pak dostával k nejsložitějším řemeslným výzvám, a tím i spolupráci s předními světovými sklářskými výtvarníky, kteří do Boru jezdili,“ zavzpomínal Novotný. Ještě před rokem 1989 si doma postavil sklářskou pícku, kde po práci v tehdejším Crystalexu dělal vlastní věci. Po revoluci tak měl základní kapitál i knowhow. Později si vzal úvěr a začal budovat sklárnu. Když pak americký zákazník poptával několikanásobný objem výroby historických replik, koupil budovu opuštěné školky a předělal ji na sklárnu s restaurací a muzeem. Zákazníky jsou především obchodníci s luxusním nápojovým sklem a firmy zabývající se osvětlením.

„Ocenění si určitě zaslouží za dlouhodobou historii svého podnikání. Zaujalo mě, že je vedle oblasti sklářství zkušený také v oblasti obchodu.

Při představování jsem byl doslova udiven jeho erudicí a šikovností,“ okomentoval porotce Jan Švarc.

Mezi firmami zvítězil Výzkumný ústav textilní a strojní v Liberci. „Posouvá široké spektrum oborů, od automobilového průmyslu přes textilní průmysl až po výrobu hudebních nástrojů. Takové společnosti by měly být doceněny, protože umožňují rozvoj dalším firmám,“ zhodnotil volbu člen poroty Roman Daráš z Vodafone ČR.

„Naše nové stroje jsou šetrné k životnímu prostředí. Odlišnost od podobných institucí výzkumu a vývoje spočívá ve schopnosti dotahovat výsledky výzkumu a vývoje do funkčního modelu nebo prototypu,“ uvedl obchodní ředitel vítězné společnosti VÚTS Jiří Václavík.