ZLÍNSKÝ TRIUMF. VYHRÁLI VÝROBCI LAVIČEK A DŘEVĚNÝCH KOL | Firmaroku.cz
Napsali o nás > ZLÍNSKÝ TRIUMF. VYHRÁLI VÝROBCI LAVIČEK A DŘEVĚNÝCH KOL

ZLÍNSKÝ TRIUMF. VYHRÁLI VÝROBCI LAVIČEK A DŘEVĚNÝCH KOL

13. 12. 2019, Hospodářské noviny

OCENĚNÁ FIRMA ROKU MMCITÉ 1 A ŽIVNOSTNÍK ROKU AUGUSTIN KRYSTYNÍK JSOU ZE ZLÍNSKA. V KRAJI SE V POSLEDNÍCH LETECH OBJEVUJÍ ZAJÍMAVÍ PODNIKATELÉ, ŘÍKÁ ŠÉF SOUTĚŽE PETR LUTONSKÝ.

Vítěze letošního ročníku soutěže Firma a Živnostník roku 2019 spojuje zdánlivě jednoduchý produkt, úspěch v Česku i ve světě či zajímavý příběh. Společnost mmcité 1 z Bílovic, která vyrábí městský mobiliář jako lavičky či koše, a podnikatel Augustin Krystyník z Nového Hrozenkova, jenž dělá dřevěná loukoťová kola, díky tomu dokázali uspět v konkurenci téměř šesti tisíc přihlášených podnikatelů z celého Česka.

Dalším spojujícím prvkem mezi oceněnými je, že pocházejí ze stejného kraje. „Výsledky posledních let ukazují, že nejvíce zajímavých firem a podnikatelů se hlásí právě ze Zlínska,“ komentuje Petr Lutonský, ředitel soutěže, již vyhlašují Hospodářské noviny. Například loni vyhrál výrobce konvektomatů Retigo, který sídlí v Rožnově pod Radhoštěm, v roce 2015 mezi firmami zvítězil výrobce modulárního stavebního systému Koma Modular z Vizovic.

Mezi porotci finálového kola byl letos také Norbert Pelc, který řídí jmenované Retigo. „Byl jsem nesmírně překvapený, kolik skvělých společností, jež vyrábí věci se značnou přidanou hodnotou, se soutěže účastní. Když si pak člověk zpětně uvědomí, v jaké konkurenci jsme obstáli, o to více si vítězství vážíme,“ říká Pelc s tím, že loňské vítězství pro firmu znamenalo především ocenění její práce.

Podle podnikatelského poradce Roberta Vlacha je pro živnostníky soutěž satisfakcí a dostanou díky ní šanci objevit se v celostátních médiích. Podnikatelské soutěže podle něj také zlepšují celkovou image podnikání na veřejnosti. „Osobně mi ocenění pomohlo v naplňování mého profesního poslání, což je podpora podnikání nezávislých profesionálů. Hodně ve své době zviditelnilo mě i projekt Na volné noze, který jsem založil,“ domnívá se Vlach, jenž v roce 2011 zvítězil v krajském kole v Ostravě jako živnostník. Pelc z Retiga si myslí, že výhra v takové soutěži je signál pro zaměstnance, obchodní partnery i zákazníky, že má firma skvělý standard.

„V minulosti v soutěži uspěly například Linet, Avast a další dnes známé značky. Někteří živnostníci, kteří se naší soutěže zúčastnili ve svých začátcích, mají dnes firmy o desítkách zaměstnanců. Například Rehana Ježková, která vyhrála mezi živnostníky v roce 2015, své oblečení pro těhotné nyní prodává prakticky na všech kontinentech,“ uvádí Lutonský.

Jako nejviditelnější změnu v českém podnikání za poslední roky vidí šéf soutěže právě možnost oslovit zákazníky v cizině. A to díky rozvoji technologií a komunikačních kanálů, čímž tuzemští podnikatelé získávají více příležitostí. Firmy podle Lutonského kladou také větší důraz na společenskou odpovědnost.

Podnikatelské prostředí v Česku se však podle něj za poslední roky zhoršilo. „Neustále se zvyšuje byrokratická zátěž a moc nejrůznějších úřadů,“ uvádí Lutonský. Podobně to vidí také Martin Hrdlík, partner advokátní kanceláře KPMG Legal. „Je nezpochybnitelné, že narůstá regulace a do budoucna tomu nebude jinak. Bylo by však dobré vyvarovat se destabilizačních zásahů, jako jsou například experimenty s daňovými paušály, a pokračovat ve snižování administrativní zátěže,“ míní Hrdlík.

Podnikatelský poradce Vlach se domnívá, že celkově se podmínky pro podnikání oproti době před deseti lety zlepšily. A to státu navzdory. „Nejde jen o podmínky, které vytváří stát, jako je elektronická evidence tržeb či kontrolní hlášení, ale také o podmínky, které spoluutvářejí školy, coworkingy, vydavatelé knih, neziskovky či podnikatelské inkubátory,“ myslí si.