Zuzana Dolejší: Látkové plenky jsou na vzestupu | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Zuzana Dolejší: Látkové plenky jsou na vzestupu

Zuzana Dolejší: Látkové plenky jsou na vzestupu

Design, který se maminkám líbí, zaměření na ekologii a cenovou dostupnost výrobků. Nejen o tom jsme si povídali s vítěznou živnostnicí Kraje Vysočina!
10. 10. 2019 | Živnostník roku

Jak jste se ke své živnosti dostala?
Začala jsem ve svých 25ti letech na mateřské dovolené, když jsem čekala svoji holčičku. Nápad nepřišel z mé hlavy, ale z hlavy mé kolegyně, která mi vnukla, že látkové pleny jsou skvělý nápad.

V době, kdy jste začínala, byly už moderní látkové pleny k dostání?
Byly k dostání, ale nebylo tolik výrobců a nebyly cenově dostupné úplně pro každého, a proto jsem se rozhodla látkové pleny vyrábět.

V jakém ohledu jsou vaše výrobky ekologické?
Samozřejmě, když si vezmete jednorázové plenky, tak jedno dítě vyprodukuje až jednu tunu těžce rozložitelného odpadu, což je opravdu hodně velká skládka. A to se mi nelíbí. U látkových plen, tam se spotřebovává akorát voda na praní a prací prášek, takže ekologická zátěž je daleko menší.

A pokud jde o cenovou dostupnost, jak můžete konkurovat?
Snažíme se pochopitelně, ale není to jednoduché. Dnes už těch výrobců látkových plen je daleko více a konkurence je vysoká. Snažíme se držet především kvalitní materiály.

Jaká je vaše produkce?
Naše produkce teď stoupá, protože látkové plenky jsou na vzestupu nejenom z hlediska ekologické stránky, ale i z hlediska zdraví miminka, protože neobsahují žádné gely a chemie. Zároveň je menší riziko vzniku opruzenin.

Jste z Havlíčkova Brodu. Máte zákazníky pouze z okolí města?
Mám zákazníky z celé České republiky. Máme i vlastní e-shop. Zároveň mám už poměrně velkou klientelu na Slovensku. Tam je to trošku složitější, co se týče marketingu, ale také tam momentálně rosteme.

Čím se dokážete v konkurenci prosadit?
Určitě to jsou krásné, originální barevné vzory z dílny našich designérů. Zároveň kvalitní materiály a určitě kladné recenze maminek, což je pro nás nejdůležitější. Na to klademe největší důraz.

Jak vznikají ty vzory?
Mám vlastní designéry z Havlíčkova Brodu, se kterými vzory vymýšlíme. Snažíme se to udělat tak, aby se to maminkám líbilo a zatím se nám to daří.

Děláte jenom plenky nebo i jiný sortiment?
Máme všechny látkové věci na miminka, to znamená bryndáčky, plavky do vody, přebalovací podložky, kojící vložky do podprsenek pro maminky, pro dospělé máme i inkontinenční vložky.

Je něco, kam byste se chtěla dál rozvíjet?
Určitě je. Chtěli bychom se dostat i do zahraničí, zejména na německý trh, a získat další velkoobchodní partnery.

Jak na to chcete jít?
Momentálně jsme si nechali vyrobit stojany, to by mohlo zaujmout velkoobchodní partnery i malé obchůdky, na kterých budeme naše zboží dodávat do obchodů jak na komisní prodej, tak na klasický prodej.

Co v tomto případě znamená komisní prodej?
My dodáme do obchodu celý stojan, na kterém je naše zboží. Zboží patří nám a až zpětně podle prodaných kusů budeme vyžadovat peníze.