Dokážeme vyrábět asfaltové směsi, které obsahují až 90 % recyklovaného materiálu

9.7.2024

Novou kategorií soutěže Firma roku je v letošním roce Udržitelné podnikání roku. Stavební skupina VINCI Construction CS, která za kategorií stojí, se sama snaží chovat udržitelně. Ale nejen o tom už s Ivetou Štočkovou, vedoucí Útvaru komunikace a marketingu stavební skupiny VINCI Construction CS.

V letošním roce stavební skupina VINCI Construction CS, která je dlouhodobě hlavním partnerem podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku, bude vyhlašovat vlastní kategorii nazvanou Udržitelné podnikání roku. Co je důvodem?
VINCI Construction CS působí ve všech krajích České republiky. Dobře tedy přímo „v terénu“ vidíme, jak pozitivní význam mají různé regionální projekty zaměřené na udržitelnost. Proto chceme tímto způsobem ocenit a podpořit další takové aktivity podnikatelů a firem, díky kterým bude Česko o něco lepším místem pro život.

Asi nejsledovanější stavba, kterou aktuálně realizujete, je dálniční úsek mezi Příbramí a Pískem. Jak stavba postupuje?
Poslední stavební sezóna je v plném proudu a denně se tu pohybuje přes 1 100 lidí a 500 strojů. V polovině roku 2024 bylo dokončených zhruba 85 % všech stavebních prací. Dostavba dálnice D4 zahrnuje 32 km nové trasy a rekonstrukci 16 km stávající D4. Pracujeme na celém úseku najednou. Všichni, co místem projíždějí, de facto denně sledují, jak se stavba mění a roste. Všichni se můžeme již začít těšit. Dílo bude kompletně hotovo a uvedeno do provozu letos v prosinci.

To, že stavíte silnice a dálnice, ví zřejmě každý. Málokdo si ale představí, že stavíte třeba také školy nebo projekty pro relax. Představte, prosím, v krátkosti z těch mnoha, třeba dva, o nichž by si možná na první pohled někdo nepředstavil, že za nimi stojíte…
Do portfolia naší skupiny VINCI Construction CS patří opravdu stavby ze všech segmentů. Pokud mám vybrat dvě nepříliš typické, bylo by to Záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy, které kolegové z PRŮMSTAVU nedávno dokončili v Zoologické zahradě Tábor. Domov zde najdou týrané šelmy, tygři z nevyhovujících podmínek, zraněné pumy nebo rysové a vlci od majitelů, kteří na chov nemají oprávnění. A ve stejné zoo stavíme i tzv. Ptačí dům a Vodní svět.

Další z aktuálních zajímavých projektů je výstavba malé vodní elektrárny Klecany II na Vltavě v Klecanech. Na té pracují kolegové z SMP Vodohospodářské stavby. Po dokončení elektrárna vyrobí ročně přibližně 10 GWh čisté energie. Z kategorie vodních děl bych ráda zmínila třeba ještě opravu jezu na Ohři v Kadani. A je toho mnohem více. Během jednoho roku kolegyně a kolegové ze společností skupiny VINCI Construction CS pracují až na 2 000 projektech.

Stavebnictví je tradičním oborem. Dokáže se vyrovnat i novým moderním trendům?
Zcela jistě ano. Obecně máme apetit stavět a budovat. A jak se svět vyvíjí, vyvíjí se i stavebnictví. Nejen materiály, ale i postupy a použité technologie, které dokáží šetřit čas, prostředky i životní prostředí. Kromě moderních hybridních strojů a technologií, jako je pokládka za pomoci 3D technologie, již dnes dokážeme vyrábět a využívat asfaltové směsi, které obsahují až 90 % recyklovaného materiálu. Má to bohužel drobný háček, a tím jsou technologické předpisy a administrativa. Pevně ale věříme, že toto bude brzy odstraněno a v Česku budeme takové směsi naplno využívat.

Na co se Vy osobně nejvíce z podzimního kolotoče krajských kol nejvíce těšíte?
U Firmy roku a Živnostníka roku se vždy těším hlavně na setkání se spoustou inspirativních lidí. Vzhledem k tomu, že naše Skupina působí po celé zemi, jde pro mě často i o shledání s kolegy nebo přáteli. A takový pravidelný networking je skvělým předpokladem pro dobrý byznys.