Edukace českých inženýrů a technická tradice v našem oboru je silná
To, že by se s geodézií, nebo lépe řečeno s geomatikou, dalo uspět i v zahraničí a vydělávat desítky milionů korun, tomu by asi věřil málokdo. Nejen o tom, co za tím stojí, už v rozhovoru Martin Hrdlička, jeden z jednatelů společnosti HRDLIČKA, Volkswagen Firma roku 2024 Středočeského kraje.
Pojďme představit společnost…
Společnost byla založena v roce 1991, je to původně geodetická firma, která začínala od nuly. Postupně se rozrůstala, v současné době zaměstnává necelých 200 lidí. V loňském roce udělala rekordní obrat 600 milionů korun při ziskovosti 150 milionů korun. Bylo to dané dlouhodobým budováním firmy a zakázkového portfolia, takže loňský rok byl jakousi sklizní. My prostředky z větší části reinvestujeme do technologií. Nejen do jejich nákupu, ale i vlastního vývoje. Vyvíjíme řešení pro oblast digitalizace hlavně výstavby a správy majetku našich klientů v oblasti geografických informačních systémů.
Firma má rodinnou tradici…
Rodinná tradice je. Nejde o čistou geodézii, jakou mají lidé představu, že buď je geodet na stavbě, běhá v pohorkách a s tyčkou, což je velmi klamná představa o té práci, nebo dělá někomu geometrický plán. Ten obor je mnohem širší, mnohem náročnější, mnohem digitalizovanější, je to vysoce odborná práce. V této specializaci probíhal v českých zemích vývoj staletí, nicméně hlavní rozvoj nastal založením oboru geodézie na ČVUT. Už náš prapradědeček tam studoval, byl to první geodet v rodině, zemřel na jižní frontě za první světové války. To nám dalo tradici, táhne se to v rodině, ale bohužel z mých dětí to nikdo nevystudoval, nicméně ten přesah je dneska takový, že mi to nevadí, alespoň že někteří vystudovali technické obory a budou se věnovat příbuzným oborům, kterým se věnujeme. Ještě je důležité, že jako největší oborová firma se snažíme být odpovědní, založili jsme Asociaci podnikatelů v geomatice, která prosadila například změnu ve stavebním řízení ve smyslu jasného definování role autorizovaného zeměměřičského inženýra a byla také po třiceti letech úsilí založena Česká komora zeměměřičů ze zákona. Od toho si slibujeme, že kvalita naší práce hlavně na klíčových stavbách dopravní infrastruktury, jako jsou vysokorychlostní tratě nebo dálnice se ještě zlepší a budeme moci jako podnikatelé v geomatice být více prospěšní společnosti jako celku.
Zaznělo tu slovo geomatika. Co to vlastně znamená?
Výraz geomatika jsem nevymyslel já, ani naše asociace. V některých zemích se používá delší dobu. Je to výraz, který reflektuje posun oboru geodézie a jeho přesah do oblasti informatiky a geoinformačních systémů a správy dat. Postupně se výraz zabydluje i v legislativě a povědomí veřejnosti.
Jak si máme představit Vašeho klienta a jak pracujete v zahraničí?
Máme například úspěšnou dceřinou firmu na Slovensku, která dělá geodézii už asi dvacet let. Máme firmu v Kyjevě, která působí několik let a podnikali jsme i na Balkáně. V zahraničí je největší potenciál naší firmy v oblasti vytváření 3D modelů a jejich správy. V minulosti to bylo vytváření digitálních dat technické infrastruktury. Co se týče Ukrajiny, tak tam je dvojí pohled. Zaprvé jsou tam velmi kvalifikovaní lidé, kteří bohužel pod palbou žijí v hrozných podmínkách a my jim tam tu práci dávat chceme. A navíc se ukazuje, že je tam řada schopných lidí, kteří chtějí pracovat, naproti tomu v Česku není penetrace pracovitými lidmi stoprocentní. My toho využíváme. Na druhou stranu do budoucna, až se tam situace uklidní a začne se budovat infrastruktura, tak tam chceme přivézt nějaké know-how, například technické mapy, které se v České republice dělají, tak aby se to v městech na Ukrajině budovalo z gruntu správně. Snažíme se pracovat i v západní Evropě, tam samozřejmě konkurence například z oblasti Indie je pro nás velká, nicméně se ukazuje, že edukace českých inženýrů a technická tradice v našem oboru je silná a to můžeme například německým zákazníkům nabízet a úspěšně nabízíme.