Jeden stroj uspoří zákazníkovi 70 milionů korun ročně
18.9.2024
O automatizaci se dnes mluví snad všude. O to lépe, že jsme si nejen o ní mohli povídat s Bohumilem Říhou, majitelem a jednatelem společnosti ISOS Automation, Volkswagen Firmou roku 2024 Karlovarského kraje.
Čemu se Vaše firma věnuje?
Věnujeme se průmyslové automatizaci, s tím, že se zaměřujeme na jakákoli řešení, která v současné chvíli nejsou známá. A pak samozřejmě děláme standardní automatizační celky.
Automatizace, to je široký pojem. Pojďme na nějaký konkrétní příklad…
Představte si, že máte mlékárnu a v té mlékárně u pásu stojí osm dam a ty dámy ručně celou směnu mačkají kelímky jogurtů, jestli jsou správně zatavené. A to je práce, kterou dneska nikdo moc nechce dělat, nikoho nenaplňuje a dělá se to v zimě, protože tam je 5 stupňů. A my vyrobíme stroj, který ty kelímky vyhodnocuje. Musí mít takovou motoriku, aby dovedl rozpoznat vadný kelímek, tak jak to dovedou lidské prsty.
To jsou mlékárny. Jaká je celková škála použití automatizace?
Je to potravinářský průmysl, kde jsme jak v mlékárnách, tak v masnách. Dále je to petrochemický průmysl, kde například děláme lisování nitrocelulózy, nebo automobilový průmysl, kde kontrolujeme různé výrobky pomocí strojního vidění, a samozřejmě máme mechanické kontroly. Dělali jsme také pro porcelánky nebo knihtiskařský průmysl, takže ta škála je otevřená.
Jak jste se k tomu dostal?
Mě to napadlo tak, že jsem posledních 15 let dělal krizový management, snažil jsem se zlepšovat čísla firem, kde na tom nebyli nejlépe a dařilo se mi. A jednoho dne jsem si řekl, bylo by výborné si zachránit nějakou takovou firmu pro sebe. Pak jsem se shodou okolností dostal k firmě, která dělala v té době pouze balicí stroje a vypadalo to, že je těsně před krachem. Tuhle firmu jsem koupil, psal se 31. leden 2020. Začátky byly hodně těžké, protože v březnu přišel covid. Koupil jsem ji, řekl jsem si, že ji postavím na nohy, což se podařilo, i když ta cesta byla hodně trnitá.
Jak velká je Vaše produkce?
Firma není úplně veliká. Děláme poměrně malé množství strojů, protože jsou to speciály. Z 90 % děláme prototypová zařízení. Oscilujeme kolek 25 lidí. Obratově jsme do 50 milionů korun. Důležité jsou úspory našich zákazníků. Jeden stroj, který v tuto chvíli dokončujeme, uspoří zákazníkovi 70 milionů korun ročně. A stroj ho vyjde na necelé dva miliony korun.
Jací lidé u Vás pracují? Co je pro Vás jako majitele klíčové, aby ti lidé uměli?
Každý z lidí, které mám, je důležitý. Mám klíčové pozice, těch je přibližně 80 % z celkového objemu firmy. Těch 20 % se dá nahradit, ale musím říci, že těžce. Každý je svým způsobem speciál a každý má neuvěřitelný přínos do naší problematiky. Mám kvalitní konstruktéry, kteří jsou důležití pro zpracování podkladů pro výrobu, mám kvalitní servisní techniky, elektroinženýry, o programátorech nemluvě. Každý ten člověk se těžko nahrazuje.
Jak těžko se takoví lidé v Karlovarském kraje shánějí?
Když jsem potřeboval konstruktéra, tak jsem si zadal inzerát a vyběhlo mi nula volných konstruktérů pro Karlovarský kraj. Tak jsem rozhodil sítě a přes známé a doporučení jsem ho získal. Případně mám ještě několik konstruktérů na externí spolupráci. Velký problém je i s PLC programátory. Posledního PLC programátora jsme hledali rok a půl. PLC programátor je člověk, který stroj oživí. My ho naprogramujeme, vyrobíme a postavíme a někdo mu musí udělit konkrétní pohyby. A musí ho naučit logiku toho, co má dělat. Jazykem stroje musí zajistit, aby fungoval přesně tak, jak má.
Máte i nějaké zákazníky na blízkém německém trhu?
V minulosti jsme dodávali i do Německa. Byli bychom rádi za expanzi. Samozřejmě covid nám to trochu zpomalil, ale aktuálně se věnujeme opravdu z 90 % českému trhu, kde chceme být nejlepší.
Jaké jsou vize do budoucna?
V tuhle chvíli se rýsuje nádherná zakázka, kde bychom měli vyrábět desítky až stovky kusů stejného charakteru, takže automatizační sériová výrobu, která by se dodávala do celé Evropy. V tuto chvíli děláme prototyp. Je to zatím poměrně tajná záležitost, protože to bude unikátní věc.