Na Liberecku bodovala výroba elektronických zařízení a exkluzivních dřevěných per

19.9.2024

V Libereckém kraji zvítězila v podnikatelských soutěžích Volkswagen Firma roku 2024 a MONETA Živnostník roku 2024 mezi firmami společnost HARDWARIO vyvíjející a vyrábějící elektronická zařízení pro IoT aplikace. Mezi živnostníky zazářil Filip Štěpnička, výrobce exkluzivních dřevěných per.

Hlavním oborem vítězného živnostníka Filipa Štěpničky je řemeslná výroba dřevěných per ze vzácných a exotických dřevin, ale i psacích per z různých kovů i těch drahých. Produkty prodává jak koncovým zákazníkům, tak firmám, kterým pera slouží jako perfektní dárek pro partnery či zaměstnance. „Každý́ kousek dřeva opracováváme ručně pouze dlátem, tradičním způsobem, jak se sluší a patří, milimetr po milimetru odebíráme ze surového špalíčku kousky dřeva a dáváme mu jeho budoucí tvar,“ říká Filip Štěpnička. Ve chvíli, kdy jeho tvar a rozměry přesně odpovídají představám, bere do ruky brusný́ papír a soustředí se na poslední finalizaci, kdy dá téměř hotovému peru jeho krásnou povrchovou úpravu. V tento moment je již plně vidět nádherná struktura každého dřeva a jeho unikátní detaily, které z něj dělají jedinečný́ kousek. Poslední fází před samotným složením je poctivé olejování v několika fázích, aby pero mělo jak krásnou barvu, tak i požadovanou kvalitu povrchu, aby ho mohl předat do ruky jeho budoucímu majiteli.

„Jedná se o jedinečný produkt na trhu. Přišel se zajímavou, kreativní a inspirativní myšlenkou. Má velký potenciál i do budoucna a přináší prestiž nejen kraji, ale i České republice,“ okomentovala vítěze za porotu Pavla Šestáková z MONETA Money Bank.

Druhé místo vybojovala Věra Najbrtová, která se věnuje výrobě dekorativních panenek. Bronz si odváží Lucie Šedivá vyrábějící dětské softshellové capáčky.

Vítězná společnost HARDWARIO od roku 2016 vyvíjí a vyrábí elektronická zařízení pro IoT (Internet-of-Things) aplikace. Díky své rozmanité síti obchodních partnerů dodává řešení do širokého spektra odvětví po celém světě, například do energetiky, zemědělství, potravinářství, farmacie, maloobchodu nebo správy budov. Dále má společnost bohaté zkušenosti s optimalizací spotřeby a dlouhodobou výdrží zařízení z baterií, a to i v náročných provozních podmínkách. Firemní tým se postupně rozrůstal nejen o šikovné vývojáře, ale i produkty a služby. Zákazníkem se může stát kdokoli, komu jde o úsporu, zvýšení efektivity, automatizaci či dnes oblíbenou digitalizaci procesů. „V péči o zákazníky považujeme za důležitý pravidelný́ kontakt, vlídnost, důvěru a schopnost naslouchat. Zakládáme si na opravdu kvalitní technické podpoře,“ říká předseda správní rady Pavel Hübner. Společnost se snaží proniknout na trhy v USA a v Kanadě, má tam již první zákazníky. Ve státě Texas má pobočku a tým několika lidí, kteří v Severní Americe pomáhají.

„Líbí se mi jejich nadšení pro produkt. Jsou to high-tech hoši, kteří mají v týmu dobrou náladu. Posouvají se stále dále, a to i v mezinárodním měřítku, což ukazuje, že jejich produkt je žádaný,“ okomentoval vítěze za porotu Dušan Klimek ze společnosti Volkswagen.

Stříbro bere společnost DIRECT ALPINE, která se zabývá vývojem a výrobou vysoce kvalitního outdoorového oblečení. Na bronzovou příčku se dostala Severochema, družstvo pro chemickou výrobu, Liberec věnující se výrobě chemických výrobků, podpalovačů, ředidel a čisticích prostředků.

„Já bych firmám i živnostníkům popřál, aby ji byli inspirací z minulosti třeba Liebigové nebo ze současnosti Dalibor Dědek nebo Jindřich Houžvička. Podnikání je v principu to, co posunuje region dopředu. Vždy jsme byli regionem podnikavých lidí a regionem průlmyslu. Věřím, že i mezi letošními vítězi jsou i budoucí tahouni tohoto kraje," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Vyhlášen byl rovněž vítěz doprovodné kategorie MONETA Živnostník roku Srdcař oceňující živnostníky, kteří ve svém oboru dlouhodobě podnikají a jsou své práci zcela oddáni. Srdcař je člověk, který doslova žije pro to, co dělá a nechává v tom kus svého srdce. V Liberci získal toto ocenění Petr Kakrda věnující se kavárenskému provozu.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Volkswagen Firma roku 2024 a MONETA Živnostník roku 2024 se uskuteční 11. prosince na pražském Žofíně.

„Přínos Firmy a Živnostníka roku vidím především ve vytváření příležitostí pro setkávání a sdílení zkušeností inspirativních lidí, zástupců firem malých i velkých z různých podnikatelských oborů, s různým příběhem. Skupina VINCI Construction CS vytváří svými projekty lepší místo nejen pro život, ale i pro podnikání. Staví silnice, dálnice, železnice, mosty i vodohospodářská díla či průmyslové objekty, byty i relaxační a sportovní zóny. Na svých projektech klademe čím dál větší roli na péči o životní prostředí, proto jsme se stali letos poprvé partnery nové soutěžní kategorie Udržitelné podnikání roku. Chceme tak vyzdvihnout nápady a řešení živnostníků a firem, které díky přijímání principů udržitelnosti a využívání moderních technologií podporují nové obchodní příležitosti, a hlavně přispívají k lepšímu životnímu prostředí, říká Iveta Štočková, tisková mluvčí Skupiny VINCI Construction CS.

Volkswagen Firma roku 2024 Libereckého kraje:
1. HARDWARIO a.s. – vývoj a výroba elektronických zařízení pro IoT aplikace (Liberec)
2. DIRECT ALPINE s.r.o. – vývoj a výroba vysoce kvalitního outdoorového oblečení (Liberec)
3. Severochema, družstvo pro chemickou výrobu, Liberec – výrobce chemických výrobků, podpalovačů, ředidel a čisticích prostředků (Liberec)

MONETA Živnostník roku 2024 Libereckého kraje:
1. Filip Štěpnička – výroba exkluzivních dřevěných per (Rádlo)
2. Věra Najbrtová – výroba dekorativních panenek (Nový Bor)
3. Lucie Šedivá – výroba dětských softshellových capáčků (Jablonec nad Nisou)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2024 Libereckého kraje:
Petr Kakrda – kavárenský provoz (Jablonec nad Nisou)

Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2024 Libereckého kraje:
DIRECT ALPINE s.r.o. – vývoj a výroba vysoce kvalitního outdoorového oblečení (Liberec)

 Fotografie z vyhlašování jsou zde.