Naší hlavní filozofií je pracovat s přirozenou imunitou zvířat
15.9.2024
Ondřej Otáhal je spolu s Václavem Jungwirthem jednatelem a zakladatelem společnosti, kterou už při studiích na vysoké škole. O čem jejich podnikání je, to už v rozhovoru.
Představte čtenářům Vaši společnost…
Naše společnost vyvíjí, produkuje a uvádí na trh doplňková krmiva pro hospodářská zvířata. Naší hlavní filozofií je pracovat s přirozenou imunitou zvířat, a to díky účinným látkám z rostlin, jako jsou organické kyseliny nebo esenciální oleje. Většinou pracujeme v chovech skotu, ať už dojeného nebo masného. Pracujeme na zdraví mléčné žlázy a celkově se snažíme o to, aby zvířata nebyla tolik léčena, aby vydržela v chovech déle a aby měla vyšší užitkovost, protože to přináší ekonomický výsledek, který je velice důležitý pro podniky.
Jste zaměřeni regionálně, republikově nebo i na zahraničí?
Naše společnost má několik zaměstnanců, kteří fungují po celé České republice, jsme ve všech regionech. Mimo to figurujeme i v zahraničí, v zemích, jako je Belgie nebo Nizozemsko.
Pojďme k samotným výrobkům. Jak zjistíte, že jsou prospěšné? Je to spíše práce v laboratoři nebo řekněme v terénu?
My veškeré naše produkty, než je uvedeme na trh, tak je testujeme na vybraných farmách s pečlivě vymodelovanou metodikou, abychom si ověřili, že všechno funguje, jak má. Jinak účinky fitobiotik jsou známé. Každý asi zná, jak funguje česnek, že má antibakteriální účinek, nebo známe sílu mikrobiomu, protože my podporujeme bachor a zdraví trávicího traktu skrz prebiotika a probiotika. Takže to jsou vesměs známé účinky.
Jak jste se k oboru dostali? Jaký vzdělanostní základ pro to člověk musí mít?
Dostali jsme se k tomu, když jsme se potkali s kolegou při studiu agropodnikání na Jihočeské univerzitě na Zemědělské fakultě. Nejdříve jsme spolu provozovali studijní centrum oboru agropodnikání, což byla organizace, která měla za cíl pomoci studentům v kariérovém poradenství. Kolega potom pracoval v zahraničí a v Irsku narazil na produkty založené na rostlinné bázi a na silných fitobiotických účincích. Pak se vrátil, a řekli jsme si, že přesně tohle bychom chtěli dělat i tady v České republice.
Kde probíhá vlastní výroba a jaké jsou na ni požadavky?
Vlastní výrobu provádíme v Belgii, kde máme výrobní linky a s partnerem vše vyvíjíme a produkujeme. A požadavky jsou vždy jak v rámci evropského trhu, tak i v rámci legislativních požadavků, co se týče jednotlivých vnitrostátních trhů. V každé zemi, do které výrobky uvádíme na trh, se musíme přizpůsobit daným podmínkám a zákonům.
Pro koho jsou výrobky vhodné?
Naše produkty jsou vhodné pro podniky a majitele zvířat nebo pro zodpovědné osoby, kterým říkáme zootechnici. To jsou lidé, kteří mají na starosti management stáda. Je to vhodné pro ty, kteří mají o zvířata starost, kteří nechtějí pouze léčit. Já to přirovnávám k tomu, když jdete s dítětem k lékaři. Také nechcete, aby na bolest v krku hned dostalo antibiotika, ale je důležité nejdříve zjistit, co tam je, proč to tam je a jaké mám možnosti. A když už, tak používám léčiva tak, jak mám, jaká mám a jak dlouho mám. A pokud tam není takzvaný patogen, tak můžu pracovat právě se sílou fitobiotik.
Kam se chcete posunout do budoucna?
Naše plány jsou především ve vlastním výzkumu a vývoji, protože v tom vidíme největší potenciál. Víme o několika problémech, které naši zákazníci řeší a odpovídáme na ně s využitím neuronových sítí a s modelem umělé inteligence, který testujeme na vlastních datech. Brzy uvedeme na trh nástroj, který pomůže velice rychle detekovat a řešit problémy jednoho z nejnákladnějších onemocnění v chovech mléčného skotu, a to jsou mastitidy, tedy záněty mléčné žlázy.