Není to o velikosti, ale o sofistikovanosti

11.9.2024

Ondřej Suchý, jeden ze dvou jednatelů společnosti SALTEK, Volkswagen Firmy roku 2024 Ústeckého kraje, si s námi povídal nejen o tom, co to znamená přepěťová ochrana.

Pojďme představit společnost SALTEK…
My chráníme zákazníky před přepětím. A chráníme je z Čech, z Ústí nad Labem. Výrobu máme v Ústí nad Labem, jsou to české, ústecké produkty a chráníme typicky velké průmyslové celky, různé produktovody, různé fabriky, trakční vedení, kolejové vedení, protože tam všude mohou vznikat velké nežádoucí elektromagnetické jevy, které mají bohužel potenciál narušit velké hodnoty.

Jak si člověk má fakticky představit to, co vy vyrábíte?
Já bych použil to přirovnání, že když někde uhodí blesk, tak se v elektrické síti šíří násobně vyšší proudy, než jaké tam mají být. To znamená, že to lidem v bezprostředním okolí může zničit spotřební elektroniku. A my před tím dokážeme chránit, protože náš přístroj to dokáže zachytit, odvést jinam. Jenomže to neděláme pro televize, pro domácí spotřebiče, ale na průmyslové úrovni, pro větší zařízení.

Jak si nám představit, že je to vlastní zařízení velké?
Velké není. Nejvíce prodávané výrobky se montují do rozvaděčů, takže mají tvar jako jistič, který máte pravděpodobně doma v rozvodné skříni. To si i žádají zákazníci, aby se jim při návrhu stavby vešlo co nejvíce těch ochranných prvků. Není to o velikosti, ale o sofistikovanosti. Jsou tam citlivé součástky, které dovedou nebezpečí včas detekovat a v řádu milisekund to vypnout.

Jaká je produkce z hlediska množství a kam dodáváte?
Jsou to řádově desetitisíce kusů. Důležité je říci, že dodáváme ze 70 % do zahraničí, a to převážně do západní Evropy. Naším obrovským trhem je Německo, Itálie, částečně Francie.

Jak se tam prosazujete, jak se Vám tam daří?
My tam jsme historicky už etablovaní. K Německu máme blízko částečně i geograficky, částečně i kulturně. Samozřejmě se začínáme dívat i po dalších trzích. Máme ve zmíněných zemích dobré obchodní partnery. SALTEK neprodává napřímo koncovým zákazníkům, ale má distribuční síť.

Jak vypadá vlastní výroba?
Výroba je v Ústí nad Labem. My sice nakupujeme nějaké komponenty ze zahraničí, ale 100 % toho finálního výrobku vzniká tady. V ústecké čtvrti Krásné Březno jsme původně koupili kancelářský dům, potom jsme ho zrekonstruovali a vytvořili jsme z něj výrobu, a protože jsme brzo narostli, tak jsme za tím domem postavili novou halu. Tu nám navrhl architekt, takže máme za to, že na to, že je to hala, tak i relativně dobře vypadá. Používáme automatizaci, snažíme se mít dobré pracovní podmínky pro lidi.

Jací lidé u Vás pracují?
Já vždy říkám, že SALTEK je v podstatě technologická firma. A to, že máme výrobu, je k tomu přidáno, je to důležitá součást. Ale my jsme technologická firma. A máme zájem o lidi, kteří rozumějí elektřině, máme zájem o lidi, kteří rozumějí strojní konstrukci, protože naše výrobky v sobě zahrnují elektrotechniku a strojní konstrukci. Není to úplně jednoduché v Ústeckém kraji takové lidi najít. Na druhou stranu my jsme si to identifikovali jako problém, vzali jsme to jako výzvu, začali jsme s tím pracovat a v současné době jsme otevřeni zájemcům z jiných regionů a umíme s nimi pracovat i na dálku. Máme i pražskou kancelář a šéf vývoje je z Prahy.

Takže lidé sem i dojíždějí nebo je to pro ně tak zajímavé, že jsou schopni se i přestěhovat, což v tuzemských podmínkách není úplně zvykem?
Moc lidí se za námi do Ústí nestěhuje. Většinu týmu máme historicky, fyzicky tady z Ústí a okolí. A zároveň se obohacujeme a rozšiřujeme o kolegy, kteří to v současné době dost kombinují a jsou třeba den nebo dva v týdnu v Ústí a zbytek na home office nebo v Praze. Ono je to samozřejmě jiné, když člověk nastupuje, tak je více času v Ústí, ale postupně, když je s týmem sžitý, tak se může dejme tomu vzdalovat.

Jaký je výhled do budoucna? Říkal jste, že jste technologická firma a ta úplně nemůže zaspávat čas…
Nemůže. My třeba bereme za dobrou příležitost povídat si o tom, co znamená Green Deal, kudy poteče elektřina za pět deset let. Kde to všechno bude. Máme obrovský rozvoj elektromobility, fotovoltaiky. Podařilo se nám zachytit tu vlnu, která byla před několika lety zpátky. Bude se stavět nová jaderná elektrárna a v tom vidíme poměrně velké příležitosti. Zároveň musím říci, že jsme poměrně závislí na tom, jak moc se staví a v současné době trh developerských projektů jde trošku dolů. To znamená, že tam pociťujeme určité výzvy. Nejsme si úplně jistí, jestli naše ambiciózní představy o tržbách budou letos naplněné. Ale dlouhodobě, pokud se snažíme o nějakou udržitelnost, elektřina je všude a bude všude a bude jí více. A to je něco pro nás.