
Nyní další zakázky nepřijímáme
4.10.2024
Kdo vlastní rodinný dům, chalupu nebo jiný objekt, určitě narazil na to, že sehnat kvalitního řemeslníka, když potřebuje opravit nebo udělat novou střechu, není vůbec snadné. A není divu. Roman Starý, MONETA Živnostník roku 2024 Kraje Vysočina, pracuje v okruhu 20 kilometrů od svého bydliště a práce má na bezmála rok a půl dopředu.
Čemu se věnujete?
Věnujeme se střechařině, prodeji spojovacího materiálu a provozujeme dva e-shopy.
Vaše práce je hodně o lezení po střechách, že?
Ano, je to o lezení po střechách, o fyzické a manuální práci.
Co je potřeba k tomu, aby člověk mohl po těch střechách lézt a vykonávat práci s tím spojenou?
Hlavně fyzická zdatnost. Potom člověk potřebuje dobrou představivost, jak by konečná fáze střechy měla vypadat. A v dnešní době hlavně preciznost.
Jaké druhy střech už máte na svém kontě?
Na svém kontě mám historické budovy, které se nám daří velice dobře rekonstruovat. Dále jsou to různé půdní prostory a samozřejmě i moderní domy s provětrávanými fasádami. Děláme od různých šikmých střech až po rovné střechy.
Jakou nejnáročnější zakázku jste dělal?
Jako nejtěžší zakázku v letošním roce bych chtěl vyzvednout historickou budovu staré školy v našem blízkém okolí, v obci Kadov, která je prakticky srdcem Vysočiny a větší polovina této obce je památkově chráněná.
V jakém územním rádiusu pracujete?
Územní rádius je v maximálním dojezdu do 20 kilometrů. Dál je to, jak říkám, ztráta času, protože v našem okolí je práce opravdu hodně.
Kromě velkých staveb, čemu se věnujete?
Z více než 90 % jsou to rodinné domy a objekty obcí.
Na jakou dobu dopředu máte zakázky?
Zakázky máme do druhé poloviny roku 2026. Nyní další zakázky nepřijímáme, až koncem roku 2025 budeme přijímat další zakázky, které budeme schopni zrealizovat.
Mluvíte v množném čísle, tedy nepracujeme sám…
Samozřejmě tuto činnost nedělám sám. Mám kolem sebe tým lidí. Je nás prakticky šest. Všichni jsme vyučeni v oboru, ať už klempíř, pokrývač, tesař i truhlář. Máme i zedníka, máme prostě široký záběr a vše, co se točí kolem střechy, si dokážeme udělat sami.
Co je důležité na používaném materiálu, tedy většinově dřevu?
Většinově je to opravdu dřevo a v dnešní době se k tomu jako střešní krytina preferují lehké, skládané materiály, jako je hliník. Barvený hliník, tomu já říkám mercedes na střeše. A spojování se dělá pomocí tvrdého dřeva nebo ocelových spojovacích prvků.
Jak hodně musíte dávat pozor na kvalitu dřeva?
Důležité je vybrat si dobrého dodavatele, který dřevo nenechá dlouho ležet na skládce, kde zamodrá, pak na něj působí tvrdá hniloba.
Jaké stavby máte před sebou a těšíte se na ně?
Většinou jsou to rodinné domy. Spíše se těším na investory staveb, protože si je takzvaně vybírám. My si dokážeme zakázky vybrat sami a lidi, kteří nám už od startu nesednou, tak s nimi dále nespolupracujeme.
Co Vám aktuálně pomáhá v práci?
Pomáhá nám trochu i digitalizace, která nám umožňuje veškeré zaměření před samotnou prohlídkou staveniště. Dokážeme vše na 5 centimetrů zaměřit a vidíme, jaké je kde prostředí, jak budeme materiál dostávat na střechu a jak se to bude celé realizovat.
Jaké máte vize s výhledem do budoucích pěti let?
Potřebujeme opět nové vybavení, které nám usnadní práci a veškerou přepravu materiálu. Všechno jde dopředu. A hlavní vizí je práci dělat opravdu dobře.