Od zkoumání drahokamů už je jen malý krůček k tomu je vyrábět

23.5.2024

Turnovská společnost CRYTUR se stala celorepublikovým vítězem prestižní soutěže IBM Firma roku 2023. Nejen o světově unikátních syntetických krystalech jsme si povídali s jednatelem společnosti Jindřichem Houžvičkou.

Co se Vám nejvíce líbilo na Vaší cestě k loňskému celorepublikovému vítězství?
Atmosféra, nadšení, spousta šikovných lidí.

Jaké byly vůbec začátky výroby syntetických krystalů ve Vaší společnosti?
Je všeobecně známo, že šperky z českého granátu pochází z Turnova. Méně je známo, že dnes pravděpodobně největší granáty na světě také pocházejí z téhož města. Jakkoliv tyto krystaly nejsou přírodní, geneze obou materiálů je podobná. Dlouhá tradice opracování polodrahokamů a skleněné kompozice ve městě vedla ke vzniku přímého právního předchůdce firmy CRYTUR v roce 1943. Ten tehdy nesl jméno Výzkumný ústav pro drahokamy. Od zkoumání drahokamů už je jen malý krůček k tomu je vyrábět. Ke šperkařství naše kameny dnes ale neslouží. Na to je cena našich krystalů v porovnání s těmi šperkovými moc vysoká.

Jak dlouhá byla cesta od úplných začátků k dnešnímu bez nadsázky celosvětovému dosahu a co na té cestě bylo to podstatné?
V osmdesátých letech minulého století měla firma pod tehdejším jménem Monokrystaly 800 zaměstnanců a většinově vojenský program. Proto prošla v devadesátých letech katarzí, aby se z ní vynořila v roce 1998 společnost CRYTUR s tehdy 30 lidmi na palubě. Od té doby systematicky šplháme vzhůru obratem průměrně 16 % rok co rok stejně. Dnes nás je 399, velmi šikovných lidí znalých nejen krystalů a fyziky a chemie, ale i elektroniky, velmi přesné strojařiny, optiky, mechaniky a podobně. Právě ten tým je to nejdůležitější ve firmě. Většinu hodnoty dnes tvoříme už dodávkami složitých optoelektronických celků. Tam je krystal sice jádrem, ale často tvoří jen malou část celého produktu.

Kde všude se můžeme s Vašimi výrobky setkat?
Na spoustě míst. Když vezmete do ruky mobil, jeho čip byl pravděpodobně kontrolován naším detektorem. Když půjdete na operaci očí, to laserové záření, které vás operuje, často pochází z našeho krystalu a optiky. Když natankujete svůj automobil, to ložisko ropy bylo hledáno dost možná naším krystalem. Nebo benzín byl vyroben v rafinérii, kde měřiče teploty chránila naše safírová pouzdra. Když chcete vidět nejmenší části hmoty mikroskopem, použijete pravděpodobně náš detektor. Když budete chtít nově získat Nobelovu cenu za částicovou fyziku, při stavbě nového zařízení a detektoru asi prvně sáhnete po našich krystalech. Když chcete mít radost, podívejte se, jak ty naše krystaly krásně svítí.

Co byste popřál firmám v roce 2024?
Spoustu životní energie a síly k tomu se rozvíjet a překonávat překážky na cestě dál.