Rozvaděče jsou základní stavební kameny všech datových center
V Praze mezi firmami uspěl výrobce IT a průmyslových rozvaděčů. O čem byznys je, to už nám v rozhovoru prozradil Vít Voláček, předseda představenstva CONTEG Group.
Čemu se věnujete?
Naše firma je rodinná firma s mezinárodním působením. Aktuálně působíme ve více než 60 zemích, máme 10 poboček po světě. Naše hlavní obory jsou výroba IT a průmyslových rozvaděčů, chlazení pro datová centra, komplexní energododávky a v neposlední řadě vlastníme síť výdejních boxů v České republice, kterou dále rozšiřuje.
Jak byste laikovi popsal IT a průmyslový rozvaděč?
Průmyslový rozvaděč je jakýkoli rozvaděč, který máme jak ve svém bytě, tak v celém domě, případně v továrně. Když se bavíme o datových rozvaděčích, tak takový nejjednodušší řešení je skoro ve všech filmech typu Mission Impossible, všude tam vidíme skříň, ve které bliká plno světýlek, tak to jsou datové rozvaděče. Jsou to základní stavební kameny všech datových center.
Jak začala historie firmy?
Historie firmy začala v roce 1998, kdy jsme společně s otcem a následně s bratrem založili firmu CONTEG a to z toho důvodu, že tenkrát jsme vlastnili ještě distribuční firmu v rámci České a Slovenské republiky a trpěli jsme nedostatkem IT rozvaděčů, které nám nebyli stávající výrobci schopni dodat. Takže jsme se rozhodli založit firmu a začít si rozvaděče vyrábět sami. Obchodní plán byl vyrábět maximálně 100 rozvaděčů za měsíc, to je nějakých 1200 za rok a v dnešní době vyrábíme klidně i 50 tisíc ročně.
Jak velká je konkurence?
Konkurence je samozřejmě velká. Jsou tu obrovské, primárně nadnárodní firmy z Německa a z Francie, které mají obraty v miliardách nebo desítkách miliard eur. Je to těžké, ale snažíme se najít naše výhody na evropském trhu. Působíme na evropském trhu, trhu středního Východu a Afriky. Naší výhodou je o něco větší flexibilita, než mají oni, určitá vylepšení, která velcí výrobci nejsou schopni poskytnout.
Jak se jedná s potenciálními klienty v zahraničí?
My se všude snažíme být globální, ale působit jako domácí firma. V zemích Evropy i středního Východu máme za ředitele místní lidi, v Belgii je to Belgičan, ve Španělsku Španěl, v Egyptě Egypťan. Jsme přizpůsobeni lokální mentalitě a snažíme se k tomu přidat kvalitu středoevropské výroby, abychom dodávali super výrobky, které odpovídají lokálním potřebám.
Máte výrobu i v Barceloně…
Před dvěma lety jsme koupili většinový podíl v jedné z nejtradičnějších firem na výrobu IT rozvaděčů ve Španělsku, a tím pádem jsme se rozšířili na Pyrenejský poloostrov, kde se dnes snažíme posílit tak, abychom byli největším dodavatelem IT rozvaděčů v rámci Španělska a Portugalska.
Jak se řídí pobočka z České republiky?
To je parketa mého bratra. Bratr řídí všechny naše obchodní aktivity v zahraničí. Ten je v podstatě skoro pořád ve vzduchu. Nemůžete to řídit z Prahy, ze žádného města. Musíte být vždy v místě, abyste cítil, jak věci fungují tam. Nelze říci, že co bude fungovat v Praze, bude fungovat v Barceloně. Ani co funguje v Barceloně, nemusí fungovat v Madridu. Je potřeba tam být a mluvit s lidmi.
Jaké jsou trendy ve Vašem oboru?
Především snižování uhlíkové stopy v datových centrech je jedna z největších výzev, hlavně s postupem AI. Množství datových center extrémně stoupá, takže všichni koukají, jak ušetřit spotřebu energie, jak efektivněji chladit, vymýšlejí se různé modely na všechna datová centra tak, aby se ušetřilo každé procento. To je zcela zásadní. Bavíme se o obrovských číslech, které je potřeba v maximální možné míře snížit.
Jak jsme na tom ekonomicky?
CONTEG Group má pod sebou sedm firem, zaměstnáváme zhruba 550 zaměstnanců a v loňském roce byl obrat necelých 1,8 miliardy. Letos, pokud všechno půjde, tak bychom se měli dostat přes 2 miliardy, možná i k 2,5 miliardám.